На Перечинщині на «Складі» відроджують давні закарпатські традиції

Нещодавно «Замок» розповідав про закарпатське село, що славиться добрими ночами та добрими господарями – Дубриничі. За переказами мешканців цього населеного пункту, аби файно поїсти та переночувати, саме тут зупинялися мандрівники, які йшли з Березного до Мукачева.

На Перечинщині на «Складі» відроджують давні закарпатські традиції

Щоб підтримати імідж гостинних господарів, нині у селі працює центр міжнародних зустрічей, в якому впродовж кількох років частують стомлених із дороги туристів. Діє він у музеї під назвою «Склад». Назвали ж його так, бо за радянських часів приміщення, в якому нині зустрічають гостей, використовувалося як склад зернових продуктів. Завідує «Складом» педагог, фахівець із туризму Аліса Смирна.

«Наприкінці 90-х років розформовували колгоспи, а приміщення, які належали їм, продавали. Тоді я вже займалася туризмом. Саме в цей час у мене гостювали німці. Вони ж і наполягли, щоб я купила те приміщення й облаштувала його під центр міжнародних зустрічей. Я не була готова до цього. Та й родичі казали, що, крім щурів, там нічого немає. Але німці переконали мене, допомогли. Я придбала склад і почала потроху облаштовувати його», – пригадує, як усе почалося, Аліса Смирна.

 

Тепер співпрацює з туристичними фірмами, які розробляють поїздки так, аби групи могли проводити у Дубриничах прощальні вечори. Як для закордонних, так і українських туристів місцеві мешканці складають програму для відпочинку з дороги, щоб можна було поспівати, потанцювати, дізнатися багато цікавого про місцеву культуру і традиції, зберегти гарні спогади про запальні «Вичурки у Дубриничах».

До зустрічі туристів Аліса Смирна залучає односельчан. Наприклад, жінки готують місцеві страви – пасулю з капустою, кнедлики із сегединським гуляшем, вареники, деруни, домашній хліб, калачі тощо. Буває, дубриницькі ґаздині проводять і майстер-класи, де гості можуть навчитися готувати всі ці наїдки. 

Запрошують на вечорниці і тутешніх музик, два роки поспіль для туристів діє спеціальна програма з жартами і танцями та елементами лемківського весілля. Пригадує Аліса, як торік проводила у «Складі» прощальний вечір для 50 австрійських гостей. Для них влаштували театралізоване дійство, на якому одружували 80-річну пару. «Молодята» одягли народні костюми нареченого та нареченої. Гості побачили обряд чіпчання молодої і під запальну музику виводили «хустковий» танок. Усіма цими традиціями поділилися з Алісою односельчани.

Коли у Дубриничі приїздять гості з інших країн, у музеї діє виставка-продаж сувенірів, які виготовляють народні умільці. Власне щодо постійної експозиції закладу, то тут знаходиться дуже багато старовинних речей, які колись були в активному вжитку закарпатців: маслобійка, веретено, куделі, прес, сепаратор. Можна знайти і кросна, граблі, вили, косу, возик, народний одяг тощо. Всі експонати збирає активістка по селах Перечинщини. Нині люди і самі пропонують купити від них що-небудь.

14-3-2

За словами Аліси, багато років ніхто не вірив у те, що з цього задуму бодай щось вийде. Спершу навіть дорікали їй: мовляв, показує австрійцям найгірше. Тепер дубриничани звикли, що для гостей такі зустрічі є екзотикою, тож із травня до жовтня всі чекають на туристів.

Вікторія Лисюк, студентка відділення журналістики УжНУ

10 березня 2013р.

Теги: склад, Дубриничі, Вичурки

Коментарі

«П’ятиповерхівки ще нема, а квартири обіцяні і Погорелову, і Ратушняку»
/ 8Закарпатці організувалися у партизанський загін
/ 4Батьки дитини, яка померла в пологовому будинку Ужгорода, вважають, що немовля підмінили
/ 1Архієпископ Феодор: «Ми готові духовно підтримати наших військових у Криму»
/ 6Закарпатський інтерн оперував поранених на Майдані
/ 3З церкви в Мукачеві вкрали мощі святих, яким дві тисячі років
/ 3Чеські медики досі не наважуються вийняти з тіла уродженця Ужгорода картеч, "отриману" на Майдані
Подорожі чоловіка-мізинчика Сабоніса
«Виношу дитину за 30 тисяч доларів»
Заробітчанські поневіряння ужгородки
На Закарпатті послуги детектива поки що не надто популярні
/ 14На Закарпатті болісно відреагували на погрози "регіоналів" закрити УГКЦ
/ 3В Ужгороді прокуратура досі не знає, чи законно влада продала аптеки
/ 1Від новорічного похмілля допоможуть швидкий секс і контрастний душ
/ 1Люди захистили від дерибану футбольне поле у Горянах
Одержимий кухнею
/ 3Новий Рік в Ужгороді, або Стриптиз Снігуроньки – від 600 гривень
/ 1Розлучені, геї, ігромани – «клієнти» закарпатських психотерапевтів
Ужгород: Замість туалетів – заіржавілі дірки
/ 15Повернулася лікарка, яка продавала дітей
Скульптурний трудоголік. Роботи ужгородця Юрія Максимовича купують попи і прокурори
У Мукачеві Будинок офіцерів руйнується, бо казначейство не дає грошей
Презервативи, Ленін і цуцик за 10 «штук»
/ 2В Ужгороді "забули" відновити покриття пішохідної частини транспортного мосту
Отрутою і ґумовими кулями. Доґгантери в Ужгороді вбивають щомісяця 5–10 собак
» Всі записи