В Угольських букових пралісах КБЗ відбувся українсько-швейцарський семінар (ФОТО)

У рішенні Комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у зв’язку із включенням букових пралісів Карпат та давніх букових лісів Німеччини до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО особлива увага привертається до необхідності проведення в них наукових досліджень з метою отримання знань, які можна передати та використати для сталого, наближеного до природи лісокористування, використання природної спадщини для посилення екоосвіти, поширення екологічних знань та поінформованості громадськості про праліси та їх цінності на місцевому, національному та міжнародному рівнях.

В Угольських букових пралісах КБЗ відбувся українсько-швейцарський семінар (ФОТО)

Для цього 4 червня 2015 року в Угольських букових пралісах Карпатського біосферного заповідника група науковців зі Швейцарського Федерального інституту лісових, снігових та ландшафтних досліджень (VSL), Карпатського біосферного заповідника,Українського лісотехнічного університету та Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва імені П.Пастернака провела виїзний польовий науковий семінар.

Захід присв’ячено результатам аналізу 15-річних  фундаментальних досліджень структури  та динаміки природних процесів на 10-гектарній пробній площі в Угольських букових пралісах. Результати досліджень порівнювалися з даними такої ж за розміром пробної площі, одночасно закладеної в 1999-2000 роках в господарських букових лісах поблизу Цюріха у Швейцарії, та із результатами масштабної статистичної інвентаризації на 353 кругових пробних площах, які проводились в 2010-2013 роках в Угольсько-Широколужанському масиві.

В інформаціях керівника швейцарських проектів із досліджень букових пралісів Бригітти Коммармотт, керівника відділу лісознавчих досліджень Швейцарського Федерального інституту лісових, снігових та ландшафтних досліджень Петера Бланка, наукової співробітниці цього ж інституту Андреа Плюс, доктора сільсько-господарських наук, завідувача лабораторії Українського науково-дослідного інституту гірського лісівництва імені П.Пастернака Юрія Шпарика, доктора біологічних наук, професора, заступника директора Карпатського біосферного заповідника Федора Гамора та інших детально ішлося про сукцесійні  процеси у букових пралісах, особливості структури та будови їх деревостанів тощо.

Під час дискусії особливо наголошено, що подібних масштабних досліджень у Європі ще не проводилося. А отримані результати вивчення структури та особливостей функціонування пралісів – природних різновікових лісів, є дуже важливими не тільки для сучасного лісівництва, особливо для ведення лісового господарства на принципах сталого лісокористування, яке передбачає уникнення суцільних рубок та збереження завжди лісовкритих територій.

Виняткове значення результаи цих досліджень, підкреслив Петер Бланк, мають  для менеджменту в  національних парках, які у більшості випадків утворені на базі трансформованих лісових екосистем. Адже, лише в пралісах можна побачити, як виглядають справжні природні ліси, які поступово мають формуватись природним шляхом на природоохоронних територіях, які у Європі займають в середньому майже 15 відсотків її території, а в деяких країнах заповідні ліси сягають й 30-40 процентів.

Завдяки цим дослідженням, можна також спрогнозувати, скільки часу потрібно для відновлення дикої природи і яка структура господарських лісів має бути для того, щоби забезпечити не тільки високий вихід деревини, але й забезпечити збереження їхнього біологічного різноманіття. Практикам важливо знати: а скільки на гектарі лісу, до прикладу, має бути дерев-біотопів, щоби підтримувати екологічний баланс у лісі тощо. А відповіді на ці та інші питання, переконані науковці, можна знайти лише у пралісах.

На семінарі говорилось також про продовження дослідницьких проектів. Так, вже восени цього року буде проведено вчетверте чергову п’ятирічну інвентаризацію цієї пробної площі. Швейцарська дослідниця Андреа Плюс започатковує тут поглиблені генетичні дослідження бука, а науковці шведського університету сільськогосподарських наук під керівництвом професора П’єра Ангельстама, серед яких ми, доречі зустріли тут у пралісі, аспірантів навіть із Австралії та далекого російського Архангельська, розгортають  вивчення економічних цінностей букових пралісів тощо.

Учасники семінару прийшли до висновку, що дослідження у пралісах треба не тільки продовжувати, але й поглиблювати. І тут велика роль належить молодим дослідникам, яких серед учасників семінару була більшість. А це засвідчує, що вивчення, збереження та відновлення дикої природи й запровадження принципів сталого лісокористування у Європі має велику перспективу.

Федір Гамор, біологічних наук, професор, заслужений природоохоронець України, заступник директора Карпатського біосферного заповідника, для Закарпаття онлайн

07 червня 2015р.

Теги: букові праліси, ЮНЕСКО, заповідник

Коментарі

Анна 2015-06-08 / 07:40:36
Се раз, а другое: дерева биотопи це верба енергетична?

Михайло 2015-06-07 / 23:48:24
Бліг хоч би там трохи дорогу поремонтували, бо вона як і природа, вже давно ніким не доторкана))) Йовдій агов за роботу, треба шось і робити а не лиш пусто говорити

НОВИНИ: Соціо

17:37
Пасажирам потяга з Чопа до Праги загрожують штрафи до €5000 євро
16:23
На Закарпатті торік із загального обсягу вирощених зернових та зернобобових культур 69,6% займає кукурудза, 26,1% – пшениця
11:43
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим Героєм Тарасом Гаврішем
11:28
Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які виробляє в Ужгороді завод Jabil Circuit, масово імпортуються в росію – "Слідство.Інфо"
11:07
У Негрові Мукачівської громади прощатимуться з полеглим Героєм Миколою Батриним
19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 38
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
» Всі новини