В Ужгороді професор з Канади презентував науковий вісник НТШ з україністики

В Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція Валерія Полковського, професора з Канади, який презентував журналістам Західноканадський збірник Наукового товариства ім. Т. Шевченка (НТШ), а також розповів про життя української діаспори в Канаді.

В Ужгороді професор з Канади презентував науковий вісник НТШ з україністики

Збірник обсягом 585 сторінок є колективною працею авторів з Канади та України і подає аналіз різних сфер життя діаспори. Член редколегії Збірника професор Валерій Полковський, мешкаючи в канадському місті Сейнт-Альберт, часто у якості запрошеного гостя-професора викладає в університетах України, зокрема, й Ужгородському національному університеті, де був головою Державної екзаменаційної комісії на факультеті романо-германської філології, викладав теорію і практику перекладу на факультеті міжнародних відносин.
 
"У Збірнику йдеться про суспільне і політичне життя українців Канади, тут вміщено багато фактичного, дослідницького, архівного матеріалу, якого дуже не вистачає українським дослідникам, що працюють над темою діаспори. Збірник знадобиться науковців, студентів, журналістів, політологів, а також всіх, хто цікавиться життям українців у Канаді", — каже професор Полковський.

За словами професора, перше число Збірника НТШ вийшло 1973 року, а це вже п’ятий том видання. Це вперше Збірник надруковано не в Канаді, а в Україні (в Острозі). Матеріали видання — різнопланові, поділені на кілька розділів: "Ювілеї", "Преса і радіо", "Релігійне життя", "Українські архіви Канади", "Малярство", "У світі музики", "Література і переклад", "Зв’язок з Україною", "Персоналії".

Автори Збірника досліджували вплив українців на канадську державну політику (що зменшується на федеральному, проте збільшується на провінційному рівні), а також інші теми про розмаїття життя діаспори — її багатокультурність, чи можливе зближення католиків і православних, засоби масової інформації українців у Канаді тощо. Наклад Збірника — 750 примірників. До Ужгорода надійде 8-9 книжок (до університету та бібліотек).
 
Видання Збірника стало можливим завдяки дотації Альбертського товариства збереження української культури та Альбертської фундації збереження історичних пам’яток, а також завдяки членським внескам учасників НТШ, яких у Західній Канаді є понад 50 осіб.
Під час підготовки Збірника в укладачів виникали суперечки щодо правопису і стилістики. В. Полковський розповів, що серед канадських науковців є прихильники як "харківського", так і сучасного українського правопису, проте основну увагу звертали на суть матеріалу, а не на лексичні чи орфографічні відмінності.
 
Щодо українців у Канаді, зі слів Валерія Полковського, інформація 1,5 мільйонів осіб — це міф, насправді в Канаді є лише близько 550 тисяч людей українського походження та 200 тисяч народжених у змішаних шлюбах. 80 % із них визнають своє українське коріння лише двічі на рік, святкуючи великі свята. Інші ж активно підтримують українські традиції (наприклад, лише в одній канадській провінції є понад 80 українських танцювальних колективів), а також працюють заради добробуту України. "Ставлення до діаспори двояке, — каже професор Полковський. — Але не потрібно впадати у крайнощі. Це добровільний резерв, який безкоштовно працює для України. Натомість за 18 років Україна ніяк не підтримала діаспорні товариства. На жаль, лише на словах ми "брати". Україні слід відійти від грандіозних планів на кшталт "за один день у Європу" і перейти до конкретних вузьких проектів співпраці".

Сергій Полковський народився у Рівненській області, закінчив Львівський університет 1979 р. Стажувався в Едінбурзькому та Альбертському університетах (Канада). З 1996 р. проживає у Канаді. Президент компанії "Східноєвропейські можливості" (м. Сейнт-Альберт, Канада). Доктор філософії (2003 р., Альбертський університет, спеціалізація — сучасні мови та культурологічні дослідження). Сертифікований перекладач Асоціації перекладачів Альберти та Канадської ради перекладачів і термінологів. За волонтерську діяльність нагороджений почесними грамотами Прем’єр-міністра Канади та Міністра юстиції Канади. Автор понад 250 публікацій (лексичні змінив в мовах світу (англійська, українська та російська мови), теорія західного та вітчизняного перекладознавства, практика перекладу, літературна критика). Постійних автор українських часописів, статті та рецензії друкує у провідних західних журналах.
 

26 січня 2010р.

Теги: НТШ, науковий збірник, україністика, Ужгород

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 31
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини