Чи з'явиться на Закарпатті унікальний ландшафтний парк "Притисянський"?

В Ужгородському прес-клубі відбулося засідання, на якому обговорювалася проблема створення Регіонального ландшафтного парку "Притисянський" на Закарпатті. Йшлося про унікальність природного об'єкту, який закладають в області.

Чи з'явиться на Закарпатті унікальний ландшафтний парк "Притисянський"?

24 липня депутати обласної ради на сесії мають прийняти рішення: бути ландшафтному парку в області чи ні. Науковці та представники екологічних громадських організацій хвилюються, у разі негативної позиції народних обранців Закарпаття може втратити унікальні території.

Як розповів Роман Кіш, науковий співробітник міжвідомчої науково-дослідної лабораторії охорони природних екосистем, на територіях, які пропонуються під створення парку, упродовж  2003-2008 років проводили дослідження понад 50 науковцями з України та інших держав. Загалом екологи зацікавилися ще років 20 тому. Висловив підтримку закарпатцям і Світовий фонд збереження дикої природи (WWF), який профінансував окремі наукові проекти.  Дослідженнями закарпатців пройнялася  навіть британська королівська родина. 

"Територія парку охоплює близько 20 тисяч га і складається з трьох  частин: міждамбовий простір Тиси (це остання незарегульована ріка в Європі), Латориці, де ще  збереглися болота та ліси, а також  Боржавський масив. На цих територіях зосереджено надзвичайно високе біорізноманіття. Найбільш цінними є заплавні ліси, де збереглося 20% рідкісних видів краю. Зокрема в’язові-ясеневі діброви, в яких 10-20% складають дерева 120-300 річного віку. На жаль більшість таких лісів перебуває на межі знищення і потребують охорони",-- каже науковець. 

Згідно з дослідженнями на територіях, виділених для резервування, зустрічаються окремі види безхребетних, які є тільки в нашій області. Фауна надзвичайно різноманітна: зафіксовано до 74% видів ссавців Закарпаття, понад 60 видів денних метеликів, 160 видів водних жуків, 278 видів жуків-турунів, 12 видів земноводних та п’ять видів плазунів у різні пори року тут зустрічаються від 158 до 192 видів птахів із 229 видів, які є на Закарпатті. Заплавний комплекс Боржави володіє третиною всіх кажанів України. Загалом у заплавних та призаплавних ділянках відзначено більш, ніж 20% видів Червоної книги України, близько 7% Європейського Червоного списку та 65% видів, рідкісних для Закарпаття.

Людвіг Потіш, кандидат біологічних наук (УжНУ), підкреслює, що природоохоронний статус цій території пропонується не для того, щоб щось заборонити. Навпаки на цих територіях необхідно випасати худобу, проводити сінокосіння, дозволяється рибальство та полювання. А от активне лісокористування може бути обмеженим, так  як і  авто та моторалллі.

"Створення такого парку на Закарпатті  — це чудовий шанс для розвитку територій, туризму та рекреації. Закарпаття знане для пересічних туристів більше як гірський регіон, по унікальній рівнинній частині Закарпаття є маловідомим. Парк має стати головним осередком природоохоронної мережі області та продовженням   природоохоронної мережі Угорщини та Словаччини, оскільки межує з резерватами цих країн",-- думка ще одного науковця  кандидата біологічних наук, керівника екологічного клубу "Рутенія" Василя Сабадоша.

Директор інституту ботаніки з м. Вільнюс (Литва) Валеріус Рашомавічіус, який також взяв участь у засіданні, підтримує своїх колег: "Щоб побачити такі чудові заплавні місця, як на Закарпатті, не потрібно їхати на північ. Саме у вашій області збереглися рівнинні екосистеми, де і зароджувалась власне культура людини. Ці території без сумніву повинні бути природоохоронними, і якщо за них не в’язатися тепер, пізніше це буде зробити важче і набагато дорожче для держави".

21 липня 2009р.

Теги: ландшафтний парк, Притисянський, Червона книга, туризм, рекреація

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 2
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 22
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 13
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини