У Києві відкрито пам'ятну дошку на будинку, де жила Олена Теліга

Пам'ятну дошку на знак вшанування української патріотки Олени Теліги урочисто відкрито сьогодні на будинку по вулиці Льва Толстого, 25/18, де мешкало подружжя Олени і Михайла Теліг у 1941-1942 роках.

Олена Теліга
Олена Теліга

Ідея відзначення місць, пов'язаних з перебуванням Олени Теліги у Києві та за кордоном, належить Всеукраїнському жіночому товариству ім. Олени Теліги. Пам'ятну дошку на виконання Указу Президента України про відзначення 100-річчя від дня народження поетеси та громадської діячки було виготовлено на замовлення Київської міськдержадміністрації, повідомляє кореспондент УКРІНФОРМу.

Як розповіла в інтерв'ю журналістам почесний голова Всеукраїнського жіночого товариства ім. Олени Теліги Ольга Кобець, у грудні минулого року з ініціативи Міністерства закордонних справ України і Посольства України у Чехії було відкрито пам'ятну дошку в чеському місті Подебради на будівлі, де Олена Теліга навчалася у 1922-1923 роках. Час для сьогоднішньої церемонії було обрано з огляду на те, що в лютому цього року виповнюється 67 років з моменту загибелі Олени Теліги від рук німецьких нацистських окупантів.

Герой України поет Дмитро Павличко під час церемонії відкриття пам'ятної дошки, яка проходила за участі представників багатьох українських та закордонних громадських організацій, зазначив, що сьогодні, на його думку, треба говорити не тільки про постать Олени Теліги, а й про її спадок як громадського діяча і редактора журналу, а також про ту боротьбу, яку вона вела як українська патріотка. "Біля цієї дошки ми маємо думати не тільки про те, що було, а й про те, що має бути. Сьогодні, коли ми спостерігаємо чвари між найвищими політиками, ми повинні сказати їм: "Опам'ятайтеся! Україна потребує духу несварливого!", - наголосив поет.

Довідка. Олена Теліга народилася 21 липня 1907 року в Санкт-Петербурзі в російськомовній українській родині. Її батько інженер-гідротехнік Іван Шовгенів походив із степового Слов'янська, мати - з Поділля. Напередодні революційних подій 1917 року родина переїхала до Києва, де їх застала Українська революція. Іван Шовгенів став міністром уряду УНР, старший брат Сергій - вояком армії УНР.

Після поразки української державності сім'я емігрувала. О.Теліга спочатку навчалась у Празі, а потім разом з чоловіком Михайлом Телігою переїхала до Варшави, де познайомилася з Дмитром Донцовим і стала постійним автором його "Вісника". Коли у 1938 році на Закарпатті постала Карпатська Україна, О.Теліга вступила до ОУН і включилася в роботу Культурної референтури.

У жовтні 1941 року у складі однієї з Похідних груп ОУН, які мали на меті у разі сприятливих обставин відновити українську державність, Олена Теліга прибула до Києва, де зайнялася активним політичним життям. З ініціативи фактичного голови ОУН в Україні О.Ольжича було створено Українську Національну Раду, яка налагодила зв'язок з усіма областями України, та за її сприяння було відновлено роботу Української академії наук, Київського університету, Київського політехнічного інституту, створено мережу початкового і середнього шкільництва, кооперативного руху, налагоджено регулярну доставку до столиці продуктів харчування та дров.

Активність ОУН у Києві не могла довго залишатися поза увагою німецької влади. Вранці 9 лютого 1942 року О.Теліга пішла до Спілки письменників, де у засідці на неї чекали гестапівці. Поетесу та інших націоналістів було розстріляно в двадцятих числах лютого у Бабиному Яру.

Укрінформ
26 лютого 2009р.

Теги: Закарпаття, Карпатська Україна, Олена Теліга

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 2
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 8
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 23
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 13
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини