На Виноградівщині провели науково-практичну конференцію, приурочену до 100-річчя закінчення Першої світової війни (ФОТО)

У середу, 28 листопада, у Великоком’ятівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів відбулася науково-практична конференція «Перша світова війна. Погляд крізь століття».

На Виноградівщині провели науково-практичну конференцію, приурочену до 100-річчя закінчення Першої світової війни (ФОТО)

Захід приурочено до 100-річчя закінчення Першої світової війни і проведено з ініціативи Виноградівської районної державної адміністрації та за активної участі кафедри історії України Ужгородського національного університету. Нагадаємо, що завдяки тісній співпраці цієї кафедри з керівництвом Виноградівщини влітку цього року успішно проведено етнографічну практику для студентів-істориків з базою у школі села Онок.

У конференції взяло участь 70 учасників, зокрема науковці, керівництво району, директори шкіл і вчителі історії.

Усього в ході заходу було заслухано десятьох промовців. Так, докторант кафедри історії України УжНУ Віктор Кічера окреслив вплив геополітичного чинника на Карпатський регіон у 1914 – 1918 роках. Екскурс у минуле села Великі Ком’яти часів Першої світової війни запропонувала вчителька історії місцевої школи Катерина Мотрунич. Про соціально-економічний і політичний розвиток Виноградівщини напередодні та упродовж Першої світової війни розповіла вчителька історії та правознавства Чепівської ЗОШ І-ІІІ ст. Вікторія Тромбола. На історичних уроках Першої світової війни в закарпатському контексті детальніше зупинився вчитель історії та правознавства Королівської ЗОШ № 1 Іван Кльофа. Тему соціально-демографічних втрат Закарпаття в Першій світовій війні скрупульозно розкрив колишній вчитель історії Королівської ЗОШ № 2 Володимир Щур, який нині вже на пенсії. На подіях в Угочанському комітаті періоду Першої світової війни зосередився краєзнавець Іван Біланчук з Виноградова, а учениця 11 класу Виноградівської ЗОШ № 8 Мирослава Леньо змістовно виступила з мультимедійною презентацією «Вивчаємо, пам’ятаємо, збережемо мир на Землі». Після кожного з виступів відбувався жвавий обмін думками, давалися доповідачами вичерпні відповіді на запитання присутніх.

У ході конференції оприлюднено маловідомі дані, тому невдовзі вийде тематичний збірник статей і матеріалів, наданих доповідачами. Це видання отримають усі вчителі історії Виноградівського району для використання в навчальному процесі та заповнення прогалин підручників з історії України і всесвітньої історії для 10-го класу, де розглядаються теми про Першу світову війну.

Одночасно шкільну бібліотеку поповнили нові видання, подаровані кафедрою історії України УжНУ. Це монографії «Греко-католицька церква в Чехословаччині як соціальна інституція (1918 – 1939)» докторанта Віктора Кічери та «Сучасна російсько-українська війна» аспіранта Юрія Офіцинського, а також остання книжка прози професора Романа Офіцинського «Червона лінія».

Відтак усі присутні переглянули літературно-музичну композицію «Ми – за мир!» у виконанні учнів і вчителів школи, а також узяли участь у панахиді та покладанні квітів до пам’ятника жителям Великих Ком’ят, які загинули у Першій світовій.

Первісно пам’ятник встановлено 1935 року. На початку радянізації краю його знищили, а відновили у 2010 році.  Це незвичний монумент: озброєний солдат на колінах перед Ісусом просить захисту і перемоги, ідучи на війну. На постаменті викарбувано близько сотні імен односельців, які загинули століття тому, повідомляє Медіацентр УжНУ.

30 листопада 2018р.

Теги: конференція, війна, завершення

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 31
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини