Закарпаття через гальмування ОДА децентралізації втрачає фінансові та інвестиційні можливості (ФОТО)

Форум «Закарпаття - центр Європи: шлях розвитку і реалізація потенціалу» зібрав в Ужгороді близько двохсот представників місцевого самоврядування області, виконавчої влади, експертів, народних депутатів та громадськості.

Закарпаття через гальмування ОДА децентралізації втрачає фінансові та інвестиційні можливості (ФОТО)

Червоною лінією через форум пройшли проблеми створення спроможних громад у Закарпатській області. Цей регіон досі не затвердив перспективний план формування територіальних громад області, не дивлячись на те, що у квітні виповниться чотири роки реформі місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні.

"Ми не поспішаємо і робимо правильно (…) Нам соромно, що Закарпаття досі немає перспективного плану формування громад. Але сьогодні перспективний план майже готовий до подання",– зазначив заступник голови Закарпатської ОДА Віктор Мікулін.  

Тим часом, поки Закарпатська обласна адміністрація не поспішає, громади регіону втрачають чималі можливості, якими сьогодні користуються об’єднані територіальні громади. Експерт Юрій Ганущак навів дані, які свідчать, що лише по інфраструктурній субвенції громади Закарпаття, якби вони об’єдналися, за три роки, 2016-2018, могли б отримати близько 1,5 млрд грн. За розрахунками, у 2016 році із 694 млн грн, які могли отримати громади Закарпаття на свій розвиток, по факту вони отримали лише 15 млн грн. У 2017 році із 466 млн грн можливої підтримки держави, по факту отримали лише 14,5 млн грн.  У 2018 році ця сума могла б скласти 324 млн грн, проте громади отримають лише 16 млн грн. Але Закарпатська область через небажання реалізовувати державну політику реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади втратила не тільки фінанси.

«Втрачені можливості – це інвестиційні проекти. Бізнес, інвестор ідуть у об’єднані громади. З районами, де кілька господарів, ніхто не хоче мати справи. Втрачені можливості – це і відчуття конкуренції, яка, природно, спонукає до росту. Землі за межами населених пунктів зараз передають у комунальну власність саме об’єднаних громад», - сказав Юрій Ганущак.

«Що ще потрібно Уряду зробити, які ще інструменти розвитку потрібно створити, щоб Закарпаття виявило бажання розвиватися, створювати спроможні громади? Ми для цього тут всі і зібралися, щоб почути бачення представників області. Суть урядової реформи місцевого самоврядування – створення дієвого місцевого самоврядування, здатного вирішувати питання місцевого значення. І для цього Уряд передає на базовий рівень місцевого самоврядування, яким є об’єднані громади, повноваження, ресурси для здійснення цих повноважень та відповідальність за прийняті рішення. Цим шляхом в Україні вже пішли майже 3,5 тисячі територіальних громад, які сформували більше семи сотень об’єднаних громад. Їхні бюджети, їхні можливості зросли в рази. Це легко перевірити. Але якщо в Закарпатті вважають, що не потрібно передавати повноваження громадам, що всі повноваження необхідно передати районним державним адміністраціям, і через це процес створення спроможних громад в регіоні практично не рухається, то Уряду потрібно про це сказати», - звернувся до учасників заходу перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода.

Він наголосив, що чим сильнішим в країні є місцеве самоврядування, тим сильнішою є держава. Тому реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади є фундаментальною. Від якості її реалізації залежать позитивні зміни в більшості сфер життєдіяльності громадян.

«Найслабшою ланкою є місцеве самоврядування, яке функціонує зараз на сільських територіях. Якщо ми подивимося на Закарпатську область, то тут  переважають саме сільські території – 63%. Але ж Закарпаття – центр Європи і має стати лідером реформ та позитивних змін в країні», - наголосив В’ячеслав Негода.  

Він закликав обласну владу схвалити перспективний план формування територій громад області і активно долучатися до реалізації державної політики реформування місцевого самоврядування.

«Ви не дивіться, що Закарпаття у рейтингу областей зі створення спроможних громад на останньому місці. Все швидко може змінитися, наприклад, як у футболі, - дві перемоги поспіль і команда стає переможцем».

Перший заступник Міністра також дав відповідь на питання тим громадам Закарпаття, які пройшли складний процес громадських обговорень та прийняття рішень про об’єднання в громаду, однак отримали відмову від обласної державної адміністрації або ж взагалі не отримали висновку щодо їх рішень, як це передбачає законодавство.

«Найперше, такі непорозуміння між громадами і обласною державною адміністрацією необхідно виносити у публічну площину, щоб громадськість могла дати свою оцінку. По кожному зверненню до обласної державної адміністрації щодо об’єднання в громаду має бути публічна відповідь, чому не дають можливості об’єднатися. Маємо спільно вирішувати ситуацію, що склалася в цьому регіоні. Пропоную офіційно направити на адресу Кабінету Міністрів України звернення громад Закарпаття, які не отримали висновку від ОДА на свої рішення про об’єднання. Очевидно тоді Уряд доручить Мінрегіону та Мін’юсту знайти інше рішення у правовому полі», - сказав В’ячеслав Негода.

Він висловив сподівання, що форум у Закарпатті допоможе налагодити кращу взаємодію місцевого самоврядування та виконавчої влади Закарпаття, додавши, що Мінрегіон докладе усіх зусиль, щоб Закарпаття поряд з географічним, стало ще й економічним центром Європи.

Довідка

Організатори форуму: Закарпатський ВП «Центр розвитку місцевого самоврядування» та Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, за підтримки Програми «U-LEAD з Європою».

 
22 лютого 2018р.

Теги: реформа, децентралізація, можливості

НОВИНИ: Соціо

11:43
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим Героєм Тарасом Гаврішем
11:28
Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які виробляє в Ужгороді завод Jabil Circuit, масово імпортуються в росію – "Слідство.Інфо"
11:07
У Негрові Мукачівської громади прощатимуться з полеглим Героєм Миколою Батриним
19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 34
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
» Всі новини