Закарпатські болотяні черепахи древніші за динозаврів

Уже за кілька тижнів на берегах закарпатських водойм можна буде побачити справжнісіньких черепах. Вони повиходять з води не погрітися на сонечку, як то можна подумати, у них розпочнеться сезон розмноження. Під сонячними променями у берегових пісках відігріватимуться їхні кладки.

Закарпатські болотяні черепахи древніші за динозаврів

Європейська болотяна черепаха є єдиним видом черепахи на Закарпатті. Колись, за словами доцента кафедри зоології УжНУ Федіра Куртяка, у нашій місцевості науковці фіксували й грецьку – сухопутну черепаху. Однак, швидше за все, вона просто завезлася із закордону і розводилася тераріумістами.

Болотяна черепаха занесена до Червоної книги Українських Карпат. Однак, чисельність цих плазунів в закарпатських водоймах велика. Єдиною причиною надання цим плазунам охоронного статусу є їх слабкий репродуктивний потенціал. Черепахи досягають статевої зрілості лише на 2–3 році життя, а в одній їхній кладці  – від 12 до 16 яєць.

Болотяна черепаха веде досить-таки потаємний спосіб життя. Найбільше цих плазунів в долинах річок закарпатських низовин. «Найчастіше бачив болотяних черепах у водоймах, що в околицях Чопа»,– розповідає зоолог.

Ці тварини є унікальними в плані пристосування до умов навколишнього середовища. По-перше, дихальний процес відбувається за рахунок витягування – втягування кінцівок, відтак – розширення легеневого міхура. По-друге, вони є холоднокровними тваринами. Так, вони накопичують якусь кількість енергії і витрачають в десятки разів її менше, ніж теплокровна тварина такого ж розміру. Мала активність дозволяє їм не відчувати голоду кілька тижнів, а то й рік в штучних умовах.

Болотяна черепаха, за словами Федора Куртяка, практично не має ворогів у природі. Рідко, виходячи на сушу, цей плазун може стати жертвою хижого пернатого. 

Ці основні особливості пристосування болотяних черепах зробили їх «невмирущими» тваринами планети. Їм налічується 300 мільйонів років. Серед черепах є види, життєвий цикл яких налічує 200 років. Болотяна черепаха в закарпатських водоймах проживає до 60 років. Від 40 до 60 років може прожити в неволі.

Прокидаються наші черепахи від зимової сплячки досить пізно, оскільки люблять помірне тепло. Це приблизно у період з кінця квітня до початку червня. До речі, найбільш активні болотні черепахи у цей період у найтепліший час доби — обід. Однак,спекотного літа ці плазуни мають двовершинний пік активності: їх можна побачити вранці та після заходу сонця.

За зовнішніми ознаками можна чітко відрізнити самку та самця болотної черепахи. Найперше, у самця яскраві плями на голівці. У самок вони більш тьмяного кольору. Найголовніша їхня відмінність: у самців нижня частина панцира – пластрон – має вгин всередину, у самок вона випукла. Також у самців набагато довший хвіст.

Болотяних черепах полюбляють заводити і в штучних умовах. Однак дуже погано, що тварин найчастіше підбирають з берега саме в період їхнього розмноження. Відтак, відкладка яєць в штучних умовах, звичайно, закінчується загибеллю черепашат. Любителям черепах, за словами пана Федора, потрібно знати, що ці тварини живляться виключно м’ясом та рибою. «Часто, завівши вдома болотяну черепаху, люди намагаються нагодувати її травою, капустою. І тоді черепаха на такій голодній «дієті» витримує до року».

Насправді черепаху колись вважали знищувачами риби. Але цей факт зараз абсолютно спростовується. «Болотяна черепаха зараз поїдає адвентивних риб. Наприклад, того ж чабачка амурського. До того ж, болотяна черепаха має свою масивну індивідуальну територію: в одній водоймі не уживається багато черепах. Відповідно, і шкоди від них ніякої»,– зазначає зоолог.

11 квітня 2013р.

Теги: черепаха, плазун

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 2
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 25
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 13
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини