В Угорщині дискутували про Карпатську Україну

В угорському місті Ніредьгаза відбулася міжнародна конференція «Карпатська Україна: тривалі суперечки про державу найкоротшої історії», в якій взяли участь науковці Угорщини, України, Австрії, Польщі та Румунії.

На конференції розглянуто різні аспекти функціонування проголошеної 15 березня 1939 року Карпатської України – унікальної сторінки історії, існування і значення якої і понині суперечливо інтерпретується у національній історіографії окремих країн, повідомляє власний кореспондент УКРІНФОРМу.

«Події, пов’язані з Карпатською Україною, виходять далеко за рамки регіональної історії. Розходження у їх трактуванні в національних історіографіях, що нерідко зумовлювалося політичною заангажованістю, стояли на перепоні об»єктивного висвітлення болісних подій березня 1939 року в Закарпатті, їх досліджень у європейському та міжнародному історичному контексті. Скласти з них сукупну, без політичних нашарувань, картину - таке непросте завдання поставили перед собою учасники конференції, дослідники історії з Угорщини, України, Австрії, Польщі та Румунії», - сказав заступник директора Наукового Інституту історії Центру досліджень гуманітарних наук Академії Наук Угорщини Оттіло Повк.

На конференції відзначалося, що 15 березня 1939 року у Закарпатті, що входило на правах автономії до складу Чехословаччини, на легітимно обраному законодавчому парламенті – Соймі – було проголошено незалежну державу - Карпатську Україну. засвідчили своє прагнення до об’єднання з українським народом по інший бік Карпат. Але окупація цього ж дня Угорщиною Закарпаття поклала край новоствореній державі, обставини і процес формування якої в міжнародних наукових колах нерідко подається у викривленій інтерпретації на догоду певним ідеологічним та політичним орієнтирам.

Широке коло дискусійних питань, пов»язаних із умовами створення і трагічною долею Карпатської України, порушили на конференції угорські вчені в доповідях, що стосувалися, зокрема, угорського ревізіонізму і військових дій Угорщини, діяльності угорських і німецьких секретних служб безпеки на Закарпатті у березні 1939 року, угорської політичної риторики щодо періоду 1938-1939 років у Закарпатті.

Про сучасні націонал-патріотичні спроби інтерпретації історії Карпатської України, шлях Карпатської Січі від парамілітарної організації до збройної армії, питання Карпатської України і його вплив на угорсько-німецькі відносини 1938-1939 років розповіли на конференції Роман Офіцинський (Ужгородський національний університет), Олександр Пагір’я (Київський Національний університет ім. Тараса Шевченка), Олександр Богів (Ужгородський національний університет). До політичного чи мовознавчого слід віднести питання про те, якою мовою розмовляли в Карпатській Україні – про це йшлося у виступі на конференції співробітника Інституту славістики Віденського університету Міхаела Мозера.

Польський погляд на події 1939 року в Закарпатті представили на конференції вчені Інституту історії Вроцлавського університету Даріус Дабровскі та Пьотр Ціхорацкі. Румунську точку зору щодо політичних, дипломатичних, військових та гуманітарних аспектів, пов»язаних з анексією Карпатської України, висловив науковець Західного університету м. Орадеа Корнел Град. На питаннях Карпатської України у дзеркалі румунських документів 1938-1939 років зупинився співробітник Інституту історії Румунської академії наук Оттмар Трашка.

Конференція у рамках програми «Мережі європейської пам’яті та солідарності» проведена Науковим інститутом історії Центру досліджень гуманітарних наук Академії Наук Угорщини, Ніредьгазькою вищою школою та Науковим центром Східної та Центральної Європи.

Степан Ваш, Будапешт,для Закарпаття онлайн

19 листопада 2012р.

Теги: конференція, Карпатська Україна

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:25
Переправнику з Мукачева, що "заробив" на "ухилянтові" $8000, призначили заставу 151 тис. грн
17:37
Пасажирам потяга з Чопа до Праги загрожують штрафи до €5000 євро
11:43
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим Героєм Тарасом Гаврішем
11:28
Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які виробляє в Ужгороді завод Jabil Circuit, масово імпортуються в росію – "Слідство.Інфо"
11:07
/ 1
У Негрові Мукачівської громади прощатимуться з полеглим Героєм Миколою Батриним
19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 40
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
» Всі новини