Етелла Чуприк: "Бог створив спочатку музику, потім рояль і третьою – мене

Про Етеллу Чуприк ще змалечку казали: «вундеркінд». Нині ця назва поступилася іншим — «богиня фортепіано», «піаніст-віртуоз»… Вона не розгубила дару, щедро наділеного Небесами, а примножила його, все життя самовдосконалюючись. Як це відбувалося, Етелла Олександрівна згодилася поділитися з читачами «Урядового кур’єра» під час одного з її приїздів до Ужгорода.

Етелла Чуприк: "Бог створив спочатку музику, потім рояль і третьою – мене

Перший сольний —  у п’ять років

— Пані Етелло, ви себе знайшли в музиці чи, може, музика вас?

— Відповім коротко: Бог створив спочатку музику, потім створив рояль і третьою — мене. Гадаю, далі нема чого говорити. Я живу для того, щоб грати на роялі.

— Пригадуєте першу зустріч із роялем?

— Маленькою я натиснула басову клавішу, і вона дуже мене злякала. Втекла звідти. Але мене завжди ті біло-чорні зуби затягували до себе. Якби в якомусь календарі всі дні були розписані для рояля, а зосталося віконечко лише на хліб і воду, я б сказала: згодна!

— Коли почали грати?

— У два і півроку… А перший сольний концерт мала у п’ять. Вдома були шість роялів і чотири піаніно... Тільки-но в комісійці я вказувала на інструмент пальцем, батьки одразу відправляли туди фіру, яка його привозила. Грали і мої брати…

— Хто відкрив ваш талант?

— Спочатку мене без нот, на самій клавіатурі, навчали двоє чехів: затрималися в Закарпатті і, одружившись тут, шукали здібних дітей. Одного було звати Дюсі Бачо, іншого — Мігаль Варга. Наскільки це були талановиті люди, якщо учня, котрий не знав нот, могли навчити грати вальси Шопена! Після них займалася з Юдітою Гергель — учителькою музичної школи. Вона закінчила Празьку консерваторію, була інтелігентом найвищого ∂атунку, такий собі австрійсько-угорсько-єврейський сплав, ходяча енциклопедія... А як познайомилися? Йдемо з батьком вулицею, і линуть такі дивні звуки, яких я в житті не чула. Тато постукав у вікно, бо я не давала йому спокою: «Це вона!» Мене передали через вікно до кімнати, де затрималася до 18 років. Влилася в ту сім’ю, як у свою.

Від Ужгорода  до Москви —  через Львів

— Якими були подальші «університети»?

— До Ужгородського державного музучилища потрапила завдяки його викладачеві Мар’яні Валковській. Приїжджала до Виноградова, бо була близькою подругою моєї вчительки. Якось кілька тижнів провела в цьому місті, вирішивши, що мені слід вчитися в училищі. Готувала кілька тижнів, не від’їжджаючи… А восени я вже вчилася в Ужгороді, причому на другому курсі.

— Відомо, що ви навчалися і в Москві…

— Як вільний слухач їздила  до Московської консерваторії ім. П. І. Чайковського, де займалася з професором Євгеном Малініним. Займалася за «дякую», якщо не вважати двох пляшок черешневої паленки (горілки) й блоку сигарет… Навчалася і в іншого знаменитого професора цієї консерваторії Віри Горностаєвої.

— А у Львові в кого?

— У найкращого майстра, професора Марії Крих. Вона фантастична і як музикант, і як людина: стала моїм наставником на все життя. Колись Марія Юріївна була найкращою ученицею професора Олександра Лазаровича Ейдельмана — професора, який давно емігрував до США. Нині їй 78, саме з нею продовжую звіряти свої кроки в музиці, вона — перший слухач моїх концертів.

— Нині ж і ви є наставником…

— Останні 18 років — доцент на кафедрі спеціального фортепіано. Випускаю щороку по 10 студентів.

Етеллу Чуприк (у центрі) називають «богинею фортепіано»

Сім’я — це святе

— В сім’ї, крім вас, ще були музиканти?

— Предки з маминої гілки належали до музикантів: дід, якого звали Рожо, — скрипаль. Мама працювала в пологовому будинку акушеркою. Батько був майстром на всі руки: з бляхою й деревом однаково давав собі раду. Серед десятьох дітей я народилася сьомою. Важко було нас прогодувати, але тато справлявся.

— Коли звили власне сімейне гніздечко?

— Львів — місто романтичне, і небайдужих до мене хлопців було багато. Я їх довго не помічала, та потім познайомилася з Ростиком: він грав найкраще і був найвродливішим... Уже через півроку знайомства побралися. Його мама — донька греко-католицького священика, тож у цій гоноровій сім’ї я пройшла добру життєву школу.

— Долю піаніста хто розділив із вами?

— Чоловік, який успішно закінчив виш і був хорошим піаністом, захопився фотографією, заснував власний салон. Старший син, якому 22 роки і ще навчається в академії, пішов моєю дорогою: уже виступав на міжнародному конкурсі імені Ференца Ліста в Будапешті. Разом із дружиною навчаються в моєму класі. Обоє працюють вчителями музики, виховують донечку. Інший син на десять років молодший: танцює брейк-данс, на скейті їздить, читає грецьку міфологію. Він навряд чи стане музикантом: хай буде нормальним, для життя.

— Що — поза музикою?

— Добре готую, і люблю це. Втім, у мене все одночасно: поставила на плиту гусятницю — і знову за рояль. З усіх авто надаю перевагу джипові. Власного не маю, бо живу за п’ять хвилин від місця роботи. Квартира на 123 квадратних метри, у старому будинку в центрі Львова — подарунок колишнього президента Кучми. Перебувала в його команді як піаністка сім років, беручи участь у Днях культури України за кордоном.

— Чи маєте вдома прислугу?

— Цього поняття в моєму домі немає. Все встигаю, бо швидка, як метеор. Навіщо мені чужа людина в хаті?

— З музичних інструментів удома…

— Піаніно «Форстер» та рояль «Бекштейн». Рояль безцінний, його особисто ще сам майстер виготовляв. Це друга марка в світі.

Їхала невідомою, поверталася зіркою

— Вас визнавали кращою на багатьох міжнародних конкурсах. Хтось мріє хоча б про одну таку вершину за все життя, у вас — перемоги одна за одною…

— Викладачам, які мене готували, я принесла багато приємних хвилин. Усе почалося 1988 року, коли на Міжнародному конкурсі піаністів імені Миколи Лисенка в Києві посіла перше місце. Зі Львова їхала майже нікому не відомою, а поверталася зіркою. Через два роки поїхала у Москву на Міжнародний конкурс піаністів імені Сергія Рахманінова: серед 120 учасників — третє місце. У вересні 1991-го брала участь у Міжнародному конкурсі імені Ференца Ліста в Будапешті, де теж стала третьою. У 1994-му стала володаркою золотої медалі і призу Володимира та Регіни Горовіц на фестивалі-конкурсі в Києві. Тоді ж Леонід Кучма, ще прем’єр, вручив знак і посвідчення «Заслужена артистка України».

— Але й досі ви — не народна…

— Я народна вже тому, що мене слухає і любить народ. А щодо звання, то двічі були такі подання, та щоразу прем’єри не встигали їх підписати. Тим не переймаюся, бо найбільша нагорода — вдячні слухачі.

— Великі сольні концерти ви граєте, не маючи перед собою нот. Ось нещодавно у Львові вразили всіх виконанням чи не найскладнішого у світовому фортепіанному репертуарі твору Бетховена — сонати №29 (Hammerklavir), а також «Карнавалу» Шумана і всіх двадцяти чотирьох етюдів Шопена. І все це — з пам’яті! Як це можливо?

— Богу дякувати, ніколи про те не думала. Це нездара мучиться, а я прочитала твір — і готова. Якщо не знаєш, як воно запам’ятовується, то великий дар. Коли ж сидиш і думаєш, яка там наступна нота має бути або акорд, або гармонія, то це справжня кара.

— Люди сприймають музику по-різному. Ви як?

— Музика — жива тканина. Слово не замінить мелодії, вона живіша. Звук найкраще передає почуття, взагалі інформацію.

— Музика відлунала — і її нема, а слово продовжує жити…

— І музика, якщо її записати, звучатиме далі. Так я й роблю: лише в Будапешті дванадцять компакт-дисків записала. На них — Шуман, Шопен, Шуберт, Ліст, Бетховен, Чайковський, Рахманінов…

— Об’їздили з концертами півсвіту…

— Вже чотири закордонні паспорти поміняла. Але щоразу, як відіграла, прогулялася містом, оглянула архітектуру — поспішаю додому. Щоб затрималася десь хоч на день, то майже ніколи такого не було. Виїхати?  Нізащо! Вдома, серед своїх людей, мені найкраще.

— У поїздках мови вивчили?

— Крім української вільно володію угорською, російською та польською, порівняно добре — чеською та словацькою, розумію англійську, французьку й німецьку. Якогось прагнення вивчати їх немає: як ходжу вулицями — ті мови самі проникають у мене.

Натхнення  і молитва

— Окрім музики, чим ще для душі займаєтеся?

— Останні п’ять років ікони малюю. Ніхто мене не навчав, то лише власне бачення.

— Влаштуєте виставку?

— Хочу подивитися на свій максимум, а виставку завжди можна зробити. Мені живеться з Богом найкраще: коли малюю, граю до нього, можу виразити своє ставлення на полотні і в звуках. Це моя молитва.

— Тож, мабуть, ходите до церкви?

— То і є молитва наша — коли граємо, коли малюємо. Це дає натхнення.


Василь Бедзір,  «Урядовий кур’єр»


ДОВІДКА

Етелла ЧУПРИК народилася 1964 року у м. Виноградів Закарпатської області. У 1986 році закінчила Ужгородське державне музучилище, 1992-го — Львівську консерваторію ім. М. В. Лисенка. Лауреат багатьох міжнародних конкурсів, спеціальний стипендіат Вагнерівського музичного товариства в Байройті. В репертуарі — 370 фундаментальних сольних творів і понад 20 концертів для фортепіано з оркестром.

Від 1994 року — доцент Львівської музичної академії ім. М. В. Лисенка, заслужена артистка України. У 1996 році обрана віце-президентом Асоціації українських піаністів. Від грудня 2011 року, разом з викладанням в академії, є солісткою Закарпатської обласної філармонії.

22 вересня 2012р.

Теги: Чуприк, фортепіано

Коментарі

Бедзір Василь 2012-09-30 / 16:05:03
Дискусія ведеться і піднесеному тоні. Головне - про музику ні слова.
Не бачу логіки в грубих випадах проти Чуприк, бо незрозуміло, чи хтось із "критиків" на щось валовшен.
Я звик у таких випадках казати: а ви зробіть краще...
(Сказано не для захисту пані Етелли, вона сама за себе постоїть).
А що я сам не потребую чиїхось порад і захисту, то це Точно.

Слов'янин 2012-09-28 / 20:23:58
Апологети, без сумніву, талановитої людини так і не порушили актуальне питання: "У Бога є важливіші питання, аніж піарити людей (нехай і талановитих), полишених почуття скромності"

istvami 2012-09-28 / 16:15:38

На жаль, у нас немає перекладача з угорської. Коментар видалено. Адмін

точно 2012-09-26 / 22:16:09
Ух, як розсичалися...
Значить, мої коменти в "яблучко".

Євгенія 2012-09-26 / 11:39:39
Етела Чуприк належить до найбільших діамантів Закарпаття.Дякуючи Василю Бедзирю, ми більше знаємо таких людей! Не тільки як про видатного унікального музиканта, а і як просто жінки, мами. Цінуймо у друзях і у собі добро!

до точно 2012-09-26 / 11:26:50
поправляти можна яйця в трусах. а "ерудованість і вміння вести дискусію" треба поглиблювати. Вам, до речі, теж не завадить.

Марія до точно 2012-09-25 / 23:08:12
тільки чмо може коментити під ніком, апелюючи до журналіста, який залишив коментар під власним прізвищем. Гюльчатай, відкрий личко, досить розумувати та ще й корчити з себе профі під ніком.Слабо?

точно 2012-09-25 / 20:56:13
Марія 2012-09-25 / 11:55:38

Та хто б сумнівався, яка примадонна, такі й прихильники...

точно 2012-09-25 / 20:54:21
Бедзір Василь, ясно, чого Ви захоплюєтесь Чуприк. Бо це, очевидно, межа вашого сприйняття. Ви хоч кого-небуть з дійсно видатних піаністів минулого слухали? Чи грудьми на амбразуру, бо закарпатка? Поправляйте ерудованість.
Ну, а ваш перехід на особистості коментаторів - це взагалі нижче плинтуса, вас же ніхто не чіпав. Поправляйте вміння вести дискусію, апологет високого мистецтва ви наш.

Слов'янин 2012-09-25 / 19:24:38
"Бог створив спочатку музику, потім рояль і третьою – мене"
У Бога є важливіші питання, аніж піарити людей (нехай і талановитих), полишених почуття скромності.

Марія 2012-09-25 / 11:55:38
2 точно
ти - Ніхто, хіба - Що...

Бедзір Василь 2012-09-25 / 10:21:33
Дякую за відгуки.
"Критикам" хочу повісти ось що. У ваших коментарях, крім заздрості і, можливо, злості, нічого іншого не бачу.
Якщо пані Етелла саме так сприймає світ, і готова про себе говорити у піднесеному тоні, то за це її треба поважати.
Це свідчить, що вона себе просто любить, що, на мій погляд, дуже похвально.
Вважаєте, що вона себе дуже переоцінює?
Не думаю. Зрештою, багато хто з вас хотіли б сказати так, як вона, та не можете. Знаєте, що ніхто цього не сприйме. А щодо неї - сприймають. Не випадково, мабуть...
До речі, Чуприк цими днями дасть концерт у облфілармонії. Є нагода поправити ерудованість щодо її репертуару та майстерності.

мишанич в. 2012-09-25 / 09:55:20
Гарне інтерв’ю.Ти,Василю,молодчина! Коментарі красномовно про це свідчать.

точно 2012-09-23 / 19:43:18
А що ж ти не назвав ім"я-прізвище-домашню адресу, захисничок? Подивились би, що ти по собі лишаєш. І якщо порівняти довжину твого і мого коментаря - то це якраз тобі робити нічого.
У Чуприк репертуар дуже обмежений, вона популярна, бо зараз слухач невибагливий, як в Україні, так і в світі, циганщину подавай. Але тобі, невігласе, хіба поясниш?

попереднім коментаторам 2012-09-23 / 16:06:54
Чого ж ви злі такі? Люди, типу Етелли Чуприк, народжуються раз на століття. Досягають усього величезною (не скажу, що каторжною,бо улюбленою) працею.Це Люди, про яких говорять, що їх Бог поцілував у чоло і у серце. А що залишите по собі ви? Хіба кілька тупих, злих коментарів у тенетах інтернету. Для вас це щастя: погидити під ніками, ні на що інше ви просто не здатні, тому і заздрите визнанню Геніїв. Врешті,займіться ділом, може хоч якусь користь принесете, в країні не вистачає робочих рук простих професій. Бо руки пані Етелли, її серце - це наші національні скарби. А ви, замість того, щоб пишатися такою землячкою, гидоту пишете.

Точно, 2012-09-23 / 15:21:54
інтерв"ю під назвою "Від скромності цьоця точно не помре, або Нахабство - друге щастя". Влізла у вікно в одну сім"ю, звідти - через іншу в музучилище, все інше, очевидно, здобуте було приблизно так само.

натхнення 2012-09-22 / 20:28:04
...потім створив рояль і третьою — мене. Гадаю, далі нема чого говорити.
А про що тоді решта розмови, як пані-маєстро на початку обрубала?
І на рахунок "створив" що за чим - попахує бонапартизмом "Імперія - це я!"

НОВИНИ: Культура

11:02
Закарпатський обласний театр драми та комедії з Хуста привезе до Ужгорода дві прем'єри
11:34
У Мукачеві стартував фестиваль дитячих театрів "Імпреза над Латорицею" (ПРОГРАМА)
16:06
Хор "Cantus" розпочинає концертний тур "Звуки небес, голоси землі"
06:47
Алло
15:00
Сьогодні в Ужгороді стартує ІІ Всеукраїнський конкурс хорового мистецтва імені Михайла Кречка
13:52
В Ужгороді в неділю зірковий склад акторів зіграє одну з кращих комедій XXI століття
11:20
/ 4
В Ужгороді розпочався IV Всеукраїнський фестиваль камерного мистецтва "Під цвітом сакури"
21:09
/ 1
Загублені у коханні
13:56
В Ужгороді вдесяте відкрили виставку-конкурс "Світ писанки"
06:00
Загадкова вісімка
10:52
Сьогодні, у четвер, в Ужгородському скансені відкриється виставка Мирослава Ясінського "Карби"
17:49
В ужгородському скансені відкриється виставка "Світ писанки"
05:49
У квітні в Ужгороді пройде VIII Міжнародний фестиваль "Музика без кордонів"
00:16
У середу в Хусті стартує IІ Всеукраїнський театральний фестиваль "FantaziaFest"
13:31
У скансені в Львові завершують масштабну реставрацію садиби з закарпатської Іршавщини
05:50
Із безодні
22:26
"Закарпатську" "Маріупольську драму" з успіхом показали в Києві
17:55
У Хусті відбулися нагородження переможців і гала-концерт ХІІІ Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
15:41
Відвертий щоденник чи казка для європейців: як читати "Війну з тильного боку" Андрія Любки
15:09
У Хусті відбудеться нагородження переможців та гала-концерт Відкритого фестивалю-конкурсу стрілецької пісні "Красне поле"
14:25
Закарпатський облмуздрамтеатр розповів про свої найближчі події
14:26
У суботу в Хусті зіграють прем’єру вистави про Августина Волошина
15:11
Як відомі українські письменники хотіли поселитися на Закарпатті
08:20
/ 1
Обережно, любов
11:16
/ 1
Автор споруд ПАДІЮНу і "Едельвейсу" представив в Ужгороді виставку акварелей
» Всі новини