Танцюристи з Пряшівщини зачарували публіку України (ФОТО)

У другій половині вересня Український католицький університет у Львові урочисто відзначив 60-річчя з дня смерті двох визначних представників Греко-католицької церкви – пряшівського єпископа Петра-Павла Ґойдича (1888-1960) та американського архієпископа Костянтина Богачевського (1884-1961).

Великодні хороводи
Великодні хороводи

Головним пунктом святкування, була міжнародна наукова конференція про життя і діяльність цих двох владик, на якій виступило дев'ять науковців, між ними племінниця К. Богачевського Марта Богачевська-Хом'як із США, Юрій Бача, Іван Бірчак та Іван Гвать – із Пряшівщини.
 
Складовою частиною святкування були концерти професіонального Піддуклянського художнього народного ансамблю (колишнього Піддуклянського українського народного ансамблю), який минулого року відзначив 55-ліття своєї діяльності. Цей ансамбль від 18 до 25 вересня дав у Західній Україні п'ять концертів: у Брюховичах, Львові, Тернополі, Золочеві та Бориславі. Перший запланований концерт в місті Зборові з причини п'ятигодинної затримки ансамблю на українському кордоні – не відбувся.
 
Подорож Піддуклянського ансамблю в Україну була першою після 31-річної перерви, тому його члени до неї старанно готувалися. В основу їх концертів лягла програма „Зачаровані поглядом", побудована повністю на фольклорі русинів-українців Словаччини – піснях, танцях, музиці та звичаях – у високій формі художньої стилізації. Ціловечірню програму було поповнено кількома українськими духовними та козацькими піснями. Два перші концерти (в Брюховичах та Львові) відкрив представленням ансамблю та постаті Петра Павла Ґойдича автор цих рядків.
 
На жаль, організатори концертів, майже зовсім не подбали про їх пропагацію. Не було про них найменшого повідомлення в пресі, жодного плаката в містах. Самі артисти здебільшого до останнього моменту не знали де і коли будуть виступати. Громадськість довідувалась про концерти лише принагідно, в значній мірі з наших телефонних дзвінків
 
Та ті, що прийшли на концерти, були захоплені виступом піддуклянців. Бурхливим оплескам не було кінця-краю. Зокрема успішним був концерт у Львівській філармонії. Голова Львівської обласної держадміністрації Михайло Цимбалюк (який про концерт довідався теж лише з нашого повідомлення) привітав ансамбль окремим посланням та великим буклетом квітів. „Ви обов'язково повинні приїхати наступного року у Львівську область на фестиваль бойківського фольклору", – заявив він на офіційному прийняті керівництва ансамблю у своїй резиденції.
При виконуванні заключної пісні „Боже великий єдиний Русь-Україну храни" публіка встала, а після закінчення концерту весь зал могутнім хором стоячи проспівав артистам „Многая і благая літа". Багато глядачів не приховувало сльози зворушення.
 
„Ви привезли нам чудові зразки народного мистецтва найзахіднішої гілки українського народу – русинів-українців Словаччини" – заявив директор Інституту народознавства АН України академік Степан Павлюк. А народний артист України Григорій Шумейко зауважив: „Ми повинні вчитися від Піддуклянського ансамблю майстерності модерного опрацювання фольклору". Деякі учасники львівського концерту побували й на дальших його виступах в інших містах.
 
І в Брюховичах, Тернополі та Золочеві глядачі були зачаровані програмою післанців з краю мученика за віру – блаженного Петра-Павла Ґойдича, що загинув у найсуворішій тюрмі Чехословаччини – Леопольдові. В Бориславі „Пульс" зовсім принагідно опинився на фестивалі лемківського фольклору і став неофіційним лауреатом цього фестивалю.
 
І співаки, і танцюристи, і музиканти, і технічний персонал цього 50-членного професіонального ансамблю зробили все, аби достойно репрезентувати Пряшівський край в Україні. Наперекір організаційним труднощам вони поверталися додому задоволеними. Не відрадила їх навіть шестигодинна затримка каміона з музичним інструментами, костюмами та технікою на зворотній дорозі – на цей раз на словацькій митниці.
 
„Такої вдячної публіки як в Україні ми при дотеперішніх виступах ще не зазнали і охоче будемо повертатися туди і в майбутньому, якщо нас запросять", – сказав керівник колективу Володимир Марушин, висловлюючи думку членів свого колективу.

Микола Мушинка 
 

Фрагмент з якуб'янського весілля

Українці Словаччини, Закарпаття онлайн.Блоги
06 жовтня 2011р.

Теги: Ґойдич, Піддуклянський, фольклор, русини-українці, лемківський

Коментарі

Адмін 2011-10-09 / 23:51:00
А де написано, що це фоторепортаж?

Ми дали стільки фото, скільки мали. У вас є більше? Присилайте...

Олекса 2011-10-09 / 23:48:00
Слухайте, мудраки сього сайту! покладете эдну фотку та видаэте вто за фоторепортаж???? робте штось, оби вас мож позирати!

Музей української культури вже 60 років є перлиною міста Свидник у Словаччині
/ 22У Пряшеві за участі Глави УГКЦ відбулася архиєрейська хіротонія та інтронізація Глави Словацької греко-католицької церкви
/ 5Архиєпископом і митрополитом Пряшівським іменовано ігумена Святоуспенської Унівської лаври УГКЦ
На Пряшівщині втридцятьдруге пройшли туристично стежками будителя Олександра Павловича
Свято "перогів" пройшло у музеї української культури у Свиднику
Пласт відзначив 95-ту річницю перших гуртків на Пряшівщині таборуванням
Український народний хор із Кошиць завершив цикл різдвяних концертів
Через проблеми з фінансуванням у Пряшеві можуть закрити клас для українських дітей в місцевому дитсадку
Після річної перерви у Кошицях у рамках Днів України відбувся концерт хору "Карпати"
Табір "Карпати-2022" у Словаччині знов приніс дітям і молоді багато знань і забави
Музей української культури у Свиднику запрошує на "рекордні" та антивоєнні "Вишиті обійми"
У музеї української культури у Свиднику пройде День народних традицій зі змаганням у приготуванні вареників
У таборі Пласту "Карпати 2021" у Словаччині знов зустрілася майже сотня дітей і молоді
/ 2Микола Мушинка. Боротьба за "минуле"
/ 1Миколу Мушинку з Пряшівщини нагороджено найвищим орденом України
Після довгих місяців в Кошицях прозвучав традиційний концерт хору "Карпати"
/ 1На Пряшівщині на 89 році життя відійшов у вічність професор Юрій Бача
Ювілей визначного україніста. До 90-ліття Михайла Романа з Пряшівщини
/ 1Перший лемко, творчість якого визнали в Європейському Союзі
/ 335 років відзначає хор "Карпати" у Кошицях
У Кошицях вітали з ювілеєм Левка Довговича
/ 3Левко Довгович – "Заслужений діяч мистецтва України" та лауреат "Премії Пам’яті народа"
/ 2Зеленський зустрівся з українською громадою Словаччини
Українці Словаччини зберуться на День народних традицій та "Пероги-2020"
У Кошицях молодь знову зустрілася на ювілейному 25-му літньому таборі "Карпати 2020"
» Всі записи