100 сортів вина за 5 годин

Свічка. Кубики сиру. Вода. Келихи. Чаша. Ручка, стос карток. І - винний марафон тривалістю в кілька годин і об'ємом у майже сотню взірців. Це було вражаюче.

100 сортів вина за 5 годин

Пролог

Я щиро вважаю закарпатське вино одним із найприємніших явищ, яке дала ця земля. Так, навряд щось порівняється із лікіцарськими яблунями. Звісно, вище за все стоять люди.  А серед них - і винороби, для чималої кількості яких вино – це головно не заробіток, а справа від серця. Водночас я свідома того, що називати наш регіон "краєм вина і виноградників" уже запізно і ще зарано. Хоча б тому, що культури споживання вина у нас немає. Ну, майже немає. Зійдімось на тому, що саме зараз вона й відроджується. І саме тому у час, коли в закарпатських крамницях є яке завгодно вино – від одеського до японського, окрім нашого, і лише в поодиноких ресторанах тобі зможуть зрозуміло відповісти на питання про вино, і майже ніде не запропонують власне закарпатського напою, а винного бару в Ужгороді так і нема, а підприємства, які провадять класичне виноробство, виживають всупереч ставленню держави і завдяки ентузіазму працівників, і, і, і... Я вкотре освідчуюся в захопленні й повазі Олександрові Ковачу (і не тому, що справді люблю витворене ним шардоне) котрий замість того, аби опікуватися винятково своїм вином, гуртує крайових винарів і розвиває ідею винних фестивалів європейського штибу в регіоні.

***

Отже, останнього понеділка ніщо не віщувало біди), і ось Саша запросив в дегустаційну комісію, яка обирала вина для фестивалю "Сонячний напій".

Я обрала "білу" комісію. Білі вина легші, тонші. Останнім часом сухе біле – мій улюблений напій, якому зраджую хіба з отим шардоне, яке – напівсухе, ну, й з деяким сухим червоним – то як стара любов… Свого часу фахівці з вина акцентували:  Закарпаття – край білих сухих вин: природні умови сприяють, аби саме ці сорти вдавалися найкраще.

Тож, білі... Шардоне. Королівська леанка. Трамінер рожевий. Рислінг. Мускат оттонель. Мюллер тургау. Іршаї олівер. Фурмінт. Лідія. Делавар. Совіньйон, Серемський зелений. Шашла. І далі по колу: шардоне, королівська леанка, трамінер, рислінг, мускат оттонель, мюллер тургау... Кюве. Кюве. Кюве. Кюве: купажі на дегустації проходять під цією назвою, аби за ім’ям ми не визначили винороба. Мимохіть сама з собою бавишся в угадайку… Врешті, ми таки одноголосно вгадали останню пробу, то ж бо справді легенда. Але то було потім...

Спершу під час марафону довелося багато чого дізнатися…

Дегустація – це праця. Нелегка. Але приємна. Знайомі усміхаються: ну, ти ж і знайшла собі роботу – не бажаєш помінятися? Це – відповідальна робота: важливо не помилитися, саме тому заборона перемовлятися сильно заважає: зважай на власні відчуття, каже Саша, але ж так хочеться узгодити свою думку з професіоналом, і, вже відтак зробити, звісно, власний висновок.

Дегустація – це свято. Смаку. Спершу ж – кольору і аромату. Критеріїв оцінки більше десяти. А ще є стовпчик, в якому доволі рідко обводимо кружечком бали – там йдеться про унікальні властивості.

Дегустація - це ще й політика. Але це вже наші секрети. І – аби слово політика не викликало зайвих асоціацій: ми були чесні і справедливі.

Дегустація – це відкриття. Фразу "вино – живий організм" свого часу списуєш на властиву виноробам рису обожнювати, опоетизовувати, оспівувати свій продукт. Але тут справді розумієш: це просто факт. Воно живе. Воно з тобою спілкується. Якщо поводишся з ним належно, воно - відкривається. Якщо зневажаєш – можеш пройти мимо дечого чудового.

Дегустація – це випробування. Це – таки не просто. За якийсь час ми стаємо галасливі. Водночас набираємо швидкості. "Давайте, попереду іще десертні…", ох…

Дегустація – це черговий спосіб переконатися у еластичності часу. Те, що це тривало 5 годин, я згодом відновила за телефонними дзвінками… Власне, і не під час такого марафону, але у винних підвалах час таки тече інакше - його течією керує вино, що теж тече...

Отже, тече, ллється... Келих - очі, келих - ніс, келих - вуста... І – картка для оцінювання. І – не забувати: не пити – тільки дегустувати...

***

Ми – не щедра комісія, усміхається Олександр. Бали доволі низькі. Сміємося: ми оптимісти, чекаємо кращого. Радить бути реалістами – мовляв, оці сорти, яким ми трохи пошкодували, можливо, доведеться переголосовувати – коли порівняємо їх з наступними, самі таке попросимо… Так і сталося.

Організатор зауважує: оцінюйте професійно, себто не став низький бал тільки тому, що це особисто тобі не до смаку. Зваж на якість. І – одна з головний порад: шукайте у вині проблему. А відтак оцінюйте принади.

Проблем було. Шукати ароматизатори усе ж – справа професіоналів. Але був сорт, обізваний мною "компотом", ну, бо це не вино. Відгонило несвіжою діжкою. Сіркою. Брутально – спиртом. Звісно, "червона" комісія стогнала від засилля легендарної ізабелли. Насправді ж вино із неї не можна розглядати як благородний напій. Були й негармонійні купажі...

Але були й шедеври. Сонячні кольори. Вино, яке пускає бісики – відблискує на пломені, підморгує. Як у коштовних парфумах - нотки свіжого сіна, а головно - квітів і фруктів... Легкий зеленавий відблиск рідкісних сортів з аборигенного винограду... Врешті – тонкі тони прянощів і плодів у смаку...

І – те що відрізняє Вино від усього іншого: післясмак. Майстри кажуть: підробити можна і колір, і смак. І запах. Але відчуття, які лишаються після куштування справжнього вина й іменуються післясмаком – це візитка доброго напою…

Шардоне. Королівська леанка. Трамінер рожевий. Рислінг. Мускат оттонель. Мюллер тургау. Іршаї олівер. Фурмінт. Лідія. Делавар. Совіньйон, Серемський зелений. Шашла. Семільйон – уперше з ним стикаюся... Кюве, кюве... Ну, а ще й – малага. Сапераві, теж з цікавості "позичене" від "червоної комісії". І – іспит на витривалість – десертні вина. І – з'ясування справ із лідерами: навчені протягом марафону, ми даємо другий шанс певним взірцям...

Ці 5 годин – не найпростіші в моєму житті. Але якщо я вже справді вважаю себе ні, не знавцем, любителем вина, це варто було пережити. Так, у підсумку заледве не сотня сортів для дегустації. І – ознайомлення з непростими правилами цієї процедури. До кожної проби підходиш з тими самими вимогами, а отримуєш – щоразу інші враження. На –адцятому зразку треба вже менше часу для оцінки. Принади вина, як і його ґанджі, кидаються у вічі. Це як у ті часи, коли маєш надто сильно відкриту душу, і чи не з першого погляду "бачиш", тобто, відчуваєш людей. Ну, вино ж – теж живе...

Здається, 97-й взірець... Організатори рахують, я, як можу, підсумовую: вин, які хотілося "зарубати", було лише пару. Значно більше було таких, пляшку якого одразу бажалося купити… Більшість – добротні середнячки, а з третину – справді файні. І кільканадцять – якими з гордістю пригостиш дорогих гостей (або із задоволенням зберігатимеш пляшку для особливо чудового вечора)...

Епілог

Ми старалися. Для вас. І дуже раджу відвідати фестиваль. Не пошкодуєте. Він обіцяє бути найкращим. Принаймні, за представленими сортами. Так, будьте прискіпливі. Але й – відкриті для прекрасного.

Якщо до часу відкриття фестивалю поверну собі бажання до вина), знову скуштую, спираючись на досвід марафону. Семільйон – це було божественно…

...Вино – одне з найкращого, що дала світу ця земля. Звісно, опісля людей. А серед кращих – і винороби. Наш край поверне славу винного раю. Мені вистачило 5 годин, аби остаточно у це повірити…

29 квітня 2010р.

Теги: дегустація, вино, закарпатське вино

Коментарі

Олександр Ковач 2010-05-02 / 23:32:00
Дякую Алла! Гарний матеріал, це була перша спроба оцінки вин по європейським нормам.

KK 2010-04-30 / 00:14:00
Пані Алло - мені радо прочитати що Ви таки знайшли най кращий лік для обмежання зморшок! Говорюче тільки від себе, то признаюсь що коли випю по пару келих доброго вина, то всі зморшки (і мої,і чужі) дуже скоро зникають! Думаю що і Вам також щось подібного буває? Дякую Вам за таку добре написану статтю!



Василь Роман 2010-04-29 / 20:18:00
Тут від самої сповіді сп'янієш ))))


І рахувати дні до фестивалю...а там вже не рахувати гроші )

шанувальник вина 2010-04-29 / 19:08:00
смачно написано! Треба буде сходити продегустувати, а якщо повезе то й напитися


Алла Хаятова
Публікації:
/ 29Я програла
/ 4Великі ужгородці. Рошковичі
/ 4Великі ужгородці. Бокшай
/ 22"Білі плями" і "великі ужгородці"
/ 31118?
/ 13Великі ужгородці. Петро Сова. Далі буде…
/ 61Великі Ужгородці
/ 109.05
/ 3Святий Ян Непомуцький повертається в Ужгород
/ 11передЧУТТЯ ВЕСНИ
Сонце Ольга, або У дітей з Батьова – нові друзі
/ 1739, або Яночка та інші (ВІДЕО, ФОТО)
/ 3Конверти від Ужгородського Миколайчика
/ 1Ужгородський Миколайчик запрошує на аукціон!
/ 46Кінцеві титри
/ 60Ужгородський Миколайчик. P.S.
/ 1Посланець Святого Миколая – вже в Ужгороді!
/ 3Пошта Святого Миколая
/ 5Ужгородська Резиденція для Посланця Святого Миколая
/ 2Ужгород готується зустріти Посланця Святого Миколая
/ 11В Ужгороді буде офіційне представництво Святого Миколая
/ 14Аварійно небезпечна ділянка життя
/ 13Опери. Ті, хто за кадром
/ 7Безсоння
/ 11Липова алея, або Літні зелені ужгородці
» Всі записи