Ален Панов: "Найбільш завантажені на українсько-угорському кордоні дні - понеділок і четвер"

"Угорці гарно ставляться до українців - без якихось утисків чи зневаги. Наші люди найчастіше їдуть в Угорщину по родинних чи культурних зв'язках, на відпочинок. Навіть якщо на роботу - то тільки зі знанням мови. Тому їх сприймають за своїх. Угорська влада лобіює безвізовий режим з Україною", - розповідає консул Генерального консульства України в Угорщині Ален Панов, 32 роки.

Цього року завершується термін повноважень Алена Панова на посаді українського консула в Угорщині
Цього року завершується термін повноважень Алена Панова на посаді українського консула в Угорщині

Ален Панов також є доцентом кафедри міжнародних відносин Ужгородського нацуніверситету. Він кандидат історичних наук, доктор філософії. Очолював представництво України в Карпатському єврорегіоні. 2002-го став заступником ужгородського міського голови, опікувався питаннями міжнародного співробітництва, інвестиційної політики. Консулом працює з 2006-го.

— У лютому на кордоні з Угорщиною виникали масові скандали, — розповідає Панов. — Нашим людям забороняли перетинати кордон за дозволом малого прикордонного руху. Мовляв, якщо людина впродовж півроку провела в Угорщині в цілому 90 днів, то в цьому ж півріччі не може більше виїхати туди. За три тижні за кордон не пустили декілька сотень закарпатців. Ті блокували пункти пропуску. Я подав до обласного суду в місті Ніредьгаза 28 позовних заяв від імені людей, яких не пустили в Угорщину. Брав участь у судових засіданнях. Доводив: якщо людина перетнула кордон один раз, то може перебувати в прикордонні безперервно три місяці. А якщо повернулася в Україну, наступного ж дня можна знову в’їжджати. Так передбачено в українсько-угорській угоді про малий прикордонний рух. Відповідачем на суді виступила угорська поліція. Cуд став на бік українців. 29 квітня винесли безпрецедентне рішення на нашу користь.

Кілька тижнів тому 400 наших громадян штурмували кордон, бо їм довелося 15 годин чекати, щоб потрапити в Україну. Чому трапляються такі черги?

— Найбільш завантажені на українсько-угорському кордоні дні — це понеділок і четвер. У понеділок традиційно повертаються багато заробітчан з Іспанії, Італії, Португалії. У четвер, зазвичай, усі їдуть у зворотному напрямку — в Європу. У чергах біля кордону стоять сотні мікроавтобусів, автівок, тисячі людей. Через великий потік митники та прикордонники не встигають оформляти документи. В останньому випадку розлючені українці намагалися прорватися силоміць через кордон. Я 40 хвилин заспокоював людей. Пояснював, що вони можуть зашкодити собі.

Які проблеми найчастіше виникають в українців в Угорщині?

— Багато людей виїхали до Європи напівлегально чи нелегально. А будь-яке підроблення візи, печатки чи паспорта вважають в Угорщині кримінальним злочином. Тому якщо заробітчани вже легалізувалися в будь-якій із країн Європи, їх можуть затримати в Угорщині тільки через те, що кілька років тому вони підробили свій документ.

Інша проблема — біля міста Ніредьгаза починається автобан. Часто там стаються аварії за участю українців. Затримують українців і з великими партіями контрабанди.

Згадайте випадки, коли вам доводилося допомагати землякам?

— Наше консульство добре спрацювалося з місцевими правоохоронними органами. Вони миттєво надають інформацію про наших громадян, які потрапили в непередбачувану ситуацію. А ми негайно реагуємо. Приміром, якщо людину затримують на кордоні через підробку документів, клопочемо, щоб не тримали її під вартою. Слідкуємо за процесом. Коли її доправляють із кордону до поліцейського відділку. Потім забезпечуємо повернення в Україну. Якщо українець має проблеми з угорським законом на рівні криміналу, клопочемо, щоб Угорщина надала йому адвоката, якомога менше утримувала під вартою. Зараз із сотні українців, проти яких порушили кримінальну справу за контрабанду, тільки одна людина не на волі. Решта підписали зобов’язання з’являтися до суду чи слідчого.

Наші працівники відвідують у лікарні травмованих в аваріях і хворих українців. З Угорщиною в України є угода про надання безкоштовної невідкладної допомоги.

Часто, на жаль, доводиться повідомляти звістки про смерть родичам загиблих. Був випадок, що родина із Закарпаття поверталася на автомобілі додому з відпочинку. Потрапили в ДТП. Помер водій і його дружина. Літній чоловік потрапив у лікарню у важкому стані. Потрібно було доправити в Україну двох малолітніх дітей. Одного разу нам зателефонували з угорської поліції і повідомили, що на швидкісному автобані бігає українець. Виявилося, що чоловік повертався із заробітків у Португалії. Дорогою зійшов із розуму, товариші висадили його з автобуса посеред автобану. Ми з колегою вдвох засадили його в авто і доправили до пункту пропуску. На кордоні викликали ”швидку”, міліцію, знайшли у Львівській області його батьків, викликали їх на Закарпаття.

Де ви живете за кордоном?

— Живу в невеликому будинку в затишному курортному районі міста Ніредьгаза — Шоштоу. У перекладі означає ”солене озеро”. У цьому домі свого часу довго жив фармацевт Береш. Родина залишилася в Україні. Дружина Наталія, за фахом юрист. Працює начальником відділу державної виконавчої служби обласного управління юстиції. Маємо доньку 5-річну Лоренцу-Ізабеллу.

Подобаються угорські страви?

— Угорці люблять готувати, говорити про їжу і люблять попоїсти. Там у будь-якому закладі, фешенебельному ресторані чи простій їдальні вас нагодують смачно й ситно. Порції великі. Та я люблю готувати сам. Угорщина славиться ще й хорошим вином. Гора Токай, з якою пов’язані токайські вина, розташована неподалік Ніредьгази. Члени Токайського рицарського ордену, до якого входять більш як сотня відомих людей, прийняли мене у свій клуб.

Сніжана Русин, Gazeta.ua
17 червня 2010р.

Теги: консул, Ален Панов, Угорщина

НОВИНИ: Соціо

00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
/ 1
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 1
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
» Всі новини