Про замки Закарпаття за прилавком книгарні розповіли науковці-історики УжНУ (ФОТО)

У виданні представлено 7 історичних фортець: у Броньці, Сільці, Квасові, Вишкові, Хусті, Королеві та Виноградові.

Про замки Закарпаття за прилавком книгарні розповіли науковці-історики УжНУ (ФОТО)

Про замки Закарпаття багато хто чув, але мало хто знає щось конкретно. Виправляти цю несправедливість узялися науковці факультету історії та міжнародних відносин Марія Жиленко, Володимир Мойжес та Ігор Прохненко. У рамках акції «Письменник за прилавком» 15 грудня історики представили свою монографію «Замки Закарпаття: Від Боржави до Тиси».

Монографія складається з чотирьох розділів: замкове будівництво в Угорському королівстві; історія дослідження замків Закарпаття; замки долини Боржави; замки верхів’я Тиси.

Працювали над монографією спільно: вели роботу з історичними документами, проводили археологічні розкопки і досліджували знахідки, відтак формували публікації й добирали фото.

Співавтор монографії, директор Археологічного музею ім. Е.А.Балагурі Володимир Мойжес каже: «Матеріал, який представлений у монографії, ми напрацьовували з 2007 року. Тоді розпочала працювати експедиція Ужгородського національного університету, яка цілеспрямовано досліджувала середньовічні фортифікації нашого краю. Досі вони були білою плямою. Всюди є таблички, що це історичні пам’ятки, але достовірної інформації про них обмаль. Ми бачили, що багато деталей в історіографії не збігаються, й тому почали досліджувати археологію замків і городищ Закарпаття. Саму працю сформували на основі досліджень і спільних наукових публікацій за понад десятиліття».

У книзі представлені 7 фортець: у Броньці, Сільці, Квасові, Вишкові, Хусті, Королеві та Виноградові. Ці замки особливі тим, що тут пролягали основні торгові шляхи нинішнього Закарпаття. Володимир Мойжес уточнює: «Ми розповідаємо і історію цих фортифікацій і говоримо про їхню роль у Соляному шляху».

За 13 років УжНУ виконав чимало розкопок  – у рамках студентської археологічної практики. Керівник експедицій, доцент кафедри археології, етнології та культурології ФІМВ Ігор Прохненко розповідає: «Із 2007 року на території Закарпаття УжНУ встиг зробити розкопки майже всіх замків краю. Не проводили тільки в Мукачівському. За цей час знайшли неймовірну кількість унікального археологічного матеріалу. Є зразки, подібних до яких на території України не знаходили. Замки Закарпаття унікальні, бо ми представляємо північно-східну окраїну колишнього Угорського королівства. В Україні такого більше немає. І це показує нашу полікультурність. Унікальність нашої археології зумовлена особливістю розташування».

Зі слів Ігоря Прохненка, у рамках експедицій знаходили чимало імпортної кераміки і кахлів з оригінальними сюжетами, монети різних держав (у тому числі й фальшиві), товарні пломби, зброю. «Одна з найцікавіших знахідок – це єзуїтський медальйон на Королевському замку, жетони для рахівниць із Нюрнберга. Ці знахідки змінюють наше уявлення про закарпатське середньовіччя», – додає археолог.

До роботи над монографією підійшли різнобічно. Поки частина команди займалася археологією, Марія Жиленко досліджувала й опрацьовувала оригінальні історичні джерела. Таким чином зіставляли знайдені археологічні матеріали із написаним у пам’ятках, щоб відмежувати правду від міфів.

Монографію «Замки Закарпаття: Від Боржави до Тиси» видали в рамках проєкту «Відновлення туристичної привабливості історичного «Соляного шляху», який реалізує АРР «Закарпаття» у рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020» за фінансової підтримки Євросоюзу.

Книга доступна в основних бібліотеках Закарпаття, зокрема в ЗОУНБ ім. Ф. Потушняка, книгозбірнях УжНУ та замку. Також невдовзі має з’явитися електронна версія.

Ксенія Шокіна, Медіацентр УжНУ

18 грудня 2020р.

Теги: замки, історія, прилавок

НОВИНИ: Соціо

00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
/ 1
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 1
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
» Всі новини