Побачила світ книжка закарпатського автора про "мости народної дипломатії" між Україною та Румунією

У кінці 2018 року у львівському Видавництві «Растр-7» побачила світ книга «Україна-Румунія: мости народної дипломатії». Її автор доктор біологічних наук,професор та академік Федор Гамор, розбудовник мостів єднання та транскордонної співпраці між Україною та Румунією.

Книжка «Україна-Румунія: мости народної дипломатії»
Книжка «Україна-Румунія: мости народної дипломатії»

Як зазначає автор у підзаголовку до книги, це - «Нотатки з нагоди 20-річчя участі Союзу українців Румунії та Карпатського біосферного заповідника в процесі розвитку українсько-румунської транскордонної співпраці на Мараморощині».

Більше деталей подає професор Федір Гамор: «У цій книжці ми постарались показати різні аспекти нашої співпраці. Я хочу сказати, що це збірник матеріалів, які друкувались напротязі цих 20-ти років мною і іншими колегами, зокрема і Степаном Бучутою, колишній голова СУР, у різних засобах масової інформації України та Румунії, де ми періодично описували ті проекти, ті кроки, які ми здійснювали для поглиблення українсько-румунської співпраці. Книга складається з декількох розділів, у яких ми подаємо детально про громадські ініціативи, які ми здійснювали для зміцнення українсько-румунської дружби та співпраці на Мараморощині. Ми багато пишемо про різноманітні міжнародні конференції, семінари, круглі столи та інші акції, які проводились Союзом українців Румунії та Адміністрацією Карпатського біосферного заповідника. Але, найголовніше ми закцентували увагу на створення сприятливих умов для поглиблення українсько-румунського прикордонного співробітництва.   Мова йде зокрема про відбудову мостів, які на цьому відділку українсько румунського кордону, Ділове, Луг, Бичків, Солотвино, Тячів, колись існувало п'ять мостів, які були зруйновані, що створило великі труднощі для комунікації для обміну між громадами, людьми та родинами. Тому один із важливих напрмяків, який ми ініціювали напротязі цих років, щоб розв'язати цю проблему було підготовка необхідних проектів для відновлення зруйнованого мосту між Діловим і Вишавською Долиною. І другий напрямок, який ми дуже активно лобіювали і продовжуємо лобіювати це відновлення залізничного пасажирського сполучення між Раховим і Сігетом та  іншими районами Румунії.»

Багато  уваги було приділено прикордонному природоохоронному співробітництву зазначає професор Федір Гамор: «Зокрема йдеться про збереження у цьому регіоні унікальних природних цінностей. З нашої ініціативи, і ми багато пишемо про це у нашій книжці, 1996 року року ініційовано і реалізовано проект щодо створення Природного парку Гори Марамуреш. Але ми хочемо створити українсько-румунський транскордонний біосферний резерват у Марамуреських горах, який би включав з румунської сторони Гори Марамуреш та інші природоохоронні території, а з української сторони Карпатський біосферний заповідник, Верховинський Національний парк та інші природоохоронні прикордонні території. Це дуже важлива форма міжнародної співпраці, яка реалізується в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». У цьому контексті було проведено багато різноманітних заходів. Про це ми пишемо. Окремий розділ ми присвятили різноманітним науковим аспектам, які б сприяли поглибленню співпраці. Але найважливіше,як добре помітив журналіст О. Масляник, ми зібрали і помістили у цій книжці велику документальну базу, яка мала б служити основою для розбудови нашої співпраці. Це й українсько-румунські договори про прикордонну співпрацю  і багато інших документів і Уряду України і Уряду Румунії. Крім того, за ці 20 років нами було підписано багато різноманітних угод на рівні повіту Марамуреш та Рахівського  району, зокрема Закарпатською областю, щодо поглиблення цієї співпраці.»

 

За словами професора Федора Гамора всі ці документи, оригінали і копії оригіналів були поміщені у книжці, щоб можна побачити, як цей процес відбувався, і які у нас є труднощі для того, щоб реалізувати ті мінімальні ідеї, які хотілось би втілити.

Микола Онужик, Radio România Internaţional

08 січня 2019р.

Теги: Румунія, Мараморощина, Федір Гамор

НОВИНИ: Соціо

00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
/ 1
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 1
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
» Всі новини