На Закарпатті презентовано "лісові" напрацювання від швейцарсько-українського проекту FORZA

28 січня в Ужгороді відбулася прес-конференція, метою якої стало представлення основних результатів спільної роботи українських та швейцарських партнерів міжурядового Швейцарсько-українського проекту розвитку лісового господарства в Закарпатті FORZA у 2008 році та планів на 2009-2010 роки.

Менеджер проекту FORZA Леся Лойко розповіла, що у 2008 році завершилась основна операційна фаза проекту, яка охоплювала 3-річний період. На запрошення Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва, яка фінансує проект, незалежні експерти проаналізували діяльність проекту. Вони дали позитивну оцінку результатам в усіх напрямках роботи та відзначили важливість розповсюдження напрацювань на весь Карпатський регіон.

Представники Координаційного офісу проекту розповіли про конкретні «польові» результати, визначені, як найбільш вагомі досягнення спільної роботи українських та швейцарських колег.
Зокрема, першим результатом фахівці проекту Микола Чернявський та Юрій Дербаль представили наближене до природи лісівництво, як сучасну систему господарювання, яка здатна забезпечити стале багатофункціональне ведення лісового господарства та лісокористування на гірських територіях, вирощування більш стійких і продуктивних різновікових мішаних лісів і є кращою альтернативою діючій системі господарювання, що базується на методі класів віку. Це підтвердили і перші спостереження за станом лісів після проведення в них рубок переформування протягом 2008 року. Підходи з наближеного до природи лісівництва, пропаговані проектом, знайшли своє відображення і в «Інструкції з рубок переформування», яка наразі розробляється, і в «Правилах рубок головного користування в гірських лісах Карпат», які вже затвердив Кабмін.

Підхід дворівневого планування, що був застосований у 2008 році в громаді с. Богдан та Щаульському лісництві, передбачає конструктивну співпрацю різних зацікавлених сторін і залучення громад до планування ведення лісового господарства. «Дворівневе планування дає можливість органам самоврядування активізувати жителів села через участь у розробці Плану розвитку громади на основі використання природних ресурсів (плану першого рівня) і в той же час є документом, який повинен враховуватися лісівниками при розробці власного Плану ведення лісового господарства (плану другого рівня),-- каже Наталія Волошина. - На сьогодні методологія дворівневого планування відпрацьована і вдосконалена на двох практичних прикладах гірських сіл Нижній Бистрий та Богдан, і за бажанням може застосувати будь-якою територіальною громадою або лісництвом в Україні».

Про економічну складову розповіла координатор проекту Радміла Устич. Минулого року в рамках проекту FORZA вперше в Україні розроблено Кластерний аналіз лісового сектору Карпатського регіону України. За результатами аналізу, стало зрозуміло, що лісовий кластер Карпатського регіону України за обсягом реалізації посідає четверте місце у регіоні серед інших галузей (досі розглядали різні його складові, а не комплексно), а працевлаштовує близько 52 тисяч чоловіків та жінок. Це виняткове як за географією, так і за обсягом проведеної роботи, дослідження націлює бізнес на необхідність більшої координації, а для органів державної влади та місцевих громад слугуватиме основою збалансованого розвитку територій.

Координатор інформаційної кампанії та ґендерної інтеграції Наталія Кулик зазначила, що всі заходи, що впроваджуються проектом, обов’язково беруть до уваги інтереси та потреби жінок та чоловіків. Складовою частиною впровадження ґендерного підходу є і підвищення рівня обізнаності партнерів з питань ґендеру. Так, протягом року понад 100 студентів Лісотехнічного коледжу у Хусті та 40 учнів і 16 вчителів Н.Бистрівської ЗОШ поглибили свої знання з ґендерних аспектів. В квітні 2008 року проект отримав Ґендерний сертифікат Швейцарського бюро співробітництва в Україні.

1 січня цього року розпочалася завершальна фаза проекту, яка триватиме до кінця 2010 року. Основні сили координаторів і партнерів проекту, за словами його керівника, Лесі Лойко, будуть спрямовані на вдосконалення нормативно-правової бази лісового господарства, закріплення результатів та ширше розповсюдження отриманого досвіду і напрацювань проекту.

Адже, мета проекту на завершальну фазу залишається незмінною – запровадження в Карпатському регіоні сталого багатофункціонального ведення лісового господарства з особливим наголосом на належному управлінні довкіллям та поліпшенні життєвого рівня місцевого населення.

29 січня 2009р.

Теги:

НОВИНИ: Економіка

17:57
З початку року найбільший товарообіг, за інформацією Закарпатської митниці, здійснювався з Німеччиною, Італією, Угорщиною, Чехією та Словаччиною
13:40
Завершено монтаж зернових елеваторів сухого порту "Термінал Чорнотисів" на Закарпатті
01:35
Чеський приватний перевізник RegioJet готовий інвестувати в електрифікацію євроколії на ділянках Чоп-Мукачево і Чоп-Ужгород
01:18
/ 3
Розпочалася чергова спроба визнати банкрутом Солотвинський солерудник
14:34
/ 2
McDonald's знову хоче відкрити ресторан в Ужгороді. Цього року
11:08
Фермери з окупованої частини Херсонщини знаходять себе у тепличному бізнесі на Закарпатті
14:16
NSV Group і представники Італії, Німеччини та Польщі провели переговори щодо побудови на Закарпатті інтермодального логістичного центру Horonda Platform
16:30
Торік, в порівнянні з 2022-м, експорт на Закарпатті становив 69%, а імпорт – 84,5%
11:33
/ 1
На Закарпатті відкрили новий митний термінал
16:43
/ 1
Прокуратура взялась за компанії групи Голден Тайл, які з грубими порушеннями придбали закарпатські родовища глин
15:03
/ 8
На аукціоні за 13,87 млн грн продають землю та адмінбудівлю колишнього "Ужгородтеплокомуненерго" в центрі Ужгорода
15:19
/ 3
"Перечинське" "Френдлі Віндтехнолоджі" програло "ужгородцям" суд за родовище андезиту біля Ужгорода, продане за 75 млн грн
10:51
/ 7
За грантами, отриманими на сади, в Україні лідирує Закарпаття
22:08
/ 20
Під велетенський деревообробний завод на Закарпатті зареєстрували індустріальний парк
21:56
У 2023-му через Закарпатську митницю експортовано товарів на майже 32 млрд грн, а імпортовано на понад 106
15:24
На Закарпатті торік зареєструвалися 7688 нових платників податків, а припинили діяльність 4720
14:30
Цьогоріч єдиного податку на Закарпатті сплачено на 17,5% більше, ніж торік
10:11
На Закарпатті надходження від туристичного збору за рік зросли на 14%
22:23
угорщина завертає вантажівки з України в "Загоні" через відсутність оформлених документів Т1
20:01
/ 7
На Закарпатті незаконно будують деревообробний завод, для роботи якого потрібно 32 тисячі лісовозів щороку, – природозахисники
20:49
Цьогоріч у зоні діяльності Закарпатської митниці товарів імпортовано утричі більше, ніж експортовано
18:32
/ 1
На Закарпатті закладуть плантацію лохини в горщиках
19:55
Виноградар з Херсонщини, господарство якого – в зоні бойових дій, консультує фермерів на Закарпатті
21:34
На Закарпатті у поточному році, в порівнянні з 2022-м, експорт товарів зменшився на 27%, імпорт – на 16,5%
18:35
Закарпаття дає українському виноградарству нове життя – виноградар з Херсонщини
» Всі новини