За роки незалежності Міноборони очолювали п'ятеро генералів і шестеро цивільних

Експеременти навколо призначень міністрів оборони поки не мають позитивного вливу на розвиток української армії.

За роки незалежності Міноборони очолювали п

Першим міністром оборони, який, фактично створив українську армію був кадровий віськовий Костянтин Морозов (1991-1993 роки). При ньому Україна позбулася ядерної зброї. Його наступниками були також військові Іван Біжан (1993), який пропрацював лише рік і Віталій Радецький (1993 - 1994 роки).

 У 1994 році президент України уперше вирішив призначити на посаду міністра оборони цивільну людину. З 1994 до 1996 роки міністерство очолював професор Національного авіаційного університету Валерій Шмаров, який також очолював Асоціаціацію підприємств авіапромисловості України «Укравіапром». Проте, він не затримався на посаді, оскільки армійський генаралітет вороже сприйняв цивільного мінстра, а він не зміг знайти з генералами спільної мови.

Вважаючи експеримент із призначенням цивільного міністра невдалим керівництво держави повернулося до практики призначення на цю посаду кадрових військових. Рекордсменом по тривалості перебування міністром оборони став генерал армії Олександр Кузьмук. Він очолював військове відомство 1996 до 2001 року. Президент Кучма вимушений був звільнити Кузьмукка після інциденту над Чорним морем: під час військових навчань ракета, змінивши траекторію польоту до цілі, нибито збила російський пасажирський літак. Наразі, навіть після низки судових процесів, остаточної вини українських військових довести ніхто не зміг.

Невдовзі військове відомство очолив теж кадровий військовий генерал Володимир Шкідченко (2001 - 2003), який пропрацював на цій посаді майже два роки, з невеликою перервою.

Другим цивільним міністром оборони, але з досвідом роботи у силових структурах, зокрема, спецслужбах, став політик Євген Марчук (2003-2004).  У вересні 2004 року у крісло міністра оборони знову повернувся Олександр Кузьмук, але з приходом до влади президента Ющенка, його відправили у відставку.

Протягом двох наступних років міністерство очолював цивільний (але з армійським досвідом) політик проєвропейських поглядів Анатолій Гриценко. Проте, у розпал конфлікту з президентом він подав у відставку, різко прокоментувавши своє рішення.

«Напевно, на тому етапі президентові знадобився не міністр оборони, а міністр надлишкового військового майна, що направляє в потрібне русло фінансові й матеріальні потоки військового відомства. Таку людину й призначили…», - пояснив Гриценко свій крок.

У грудні 2007 року міністром оборони призначили екс-прем'єр-мінстра України Юрія Єханурова, якого звільнили у 2009 році через конфлікт між урядом і Секретаріатом президента. Виконуючим обов’язки глави міністерства один рік після цього був полковник запасу Валерій Іващенко.

З приходом до Влади президента Віктора Януковича керівництво держави повернулося до практики призначень на посаду міністра оборони кадрових військових. З 2010 року до 9 лютого 2012-го міністерство очолював Михайло Єжель, який вважався цивільним міністром, але мав досвід сужби у ВМС України.

З 9 лютого цього року міністром оборони призначено Дмитра Саламатіна, який мав стосунок до армії лише під час проходження строкової служби. До призначення на посаду міністром, Саламаті обіймав посаду генерального директора державного концерну «Укроборонпром».

Нагадаємо, на думку експертів, постать новопризначеного міністра оборони України Дмитра Саламатіна повністю влаштовує Росію, яка прагне встановити повний контроль над сферою безпеки України.

Український Тиждень

11 лютого 2012р.

Теги: Міноборони, призначення

Коментарі

НОВИНИ: Різне

21:03
Зеленський по телефону"тривало і предметно" поговорив з орбаном
17:29
Plusquamperfekt в німецькій мові: як використовувати?
17:17
Досконалий засіб для вашого творчого виразу: DJI Mavic 3 Fly More Combo
14:20
Паливні пелети – ефективне та екологічне біопаливо
22:56
Зелена карта онлайн: де купити і скільки коштує у 2024 році
17:48
Контрольовані операції: ключові аспекти та важливість у бізнесі
13:38
Шафа-купе для акуратного та зручного зберігання речей: як підібрати найкращу?
20:52
/ 2
"Потрібен ще один Вселенський собор", – предстоятель УГКЦ Блаженніший Святослав про спільне святкування Великодня
18:27
Лайфхаки догляду за комбінованою шкірою
18:17
/ 1
Підтверджено загибель у жовтні 2022 року Михайла Зейкана з Виноградова
20:55
Велика родина за святковою вечерею: як вибрати зручний стіл
21:54
Jooble – кращий сайт для пошуку роботи, і ось чому
15:05
Що таке крафт папір і яка його сфера застосування?
02:11
/ 2
Фіцо назвав "пердінням" збір словаками €4 млн для України
15:18
/ 1
Косметичний ремонт у помешканні - як підготуватися, щоб все пройшло як і годиться
14:40
Поляки розблокували всі пункти пропуску на кордоні з Україною – ДПСУ
13:08
Чи потрібен вугільний фільтр для води
20:07
Якими бувають стаканчики
16:56
Як доглядати за біговими кросівками: поради та трюки
16:30
Як купити вуличний ліхтар: особливості вибору якісного приладу
16:56
Як готувати спаржу правильно: кілька хороших порад
01:16
Європарламент вважає, що угорщина "не зможе надійно виконувати" свою роль на чолі Ради ЄС
22:23
Як доглядати за алюмінієвою велосипедною рамою?
21:28
Європарламент закликав не вважати "перевибори" путіна легітимними і висловив жаль з приводу вітання орбана
18:09
5 ключових факторів, які варто врахувати при виборі кондиціонера для дому
» Всі новини