Колочава. Закарпаття в мініатюрі (ФОТО)

Одне з найбільших сіл Закарпаття – Колочаву – колись заснували чехи, втікачі від кріпацтва. Тепер про його історію чеські діти дізнаються ще в школі завдяки письменнику Іванові Ольбрахту. Він не тільки жив у Колочаві, а й майстерно зобразив природу Закарпаття у своєму головному романі «Микола Шугай – розбійник». Згодом у Чехії на основі цього твору були зняті кінострічки та мюзикли, поставлені вистави, написані пісні.

Колочава. Закарпаття в мініатюрі (ФОТО)

А в Україні про Колочаву тільки починають довідуватись. Хоч останніми роками тут один за одним відкриваються музеї, з’являються туристичні маршрути. В травні 2011-го після відкриття єдиного в Україні пам’ятника заробітчанам село прозвучало в багатьох ЗМІ. Як кажуть місцеві, заробітчанство стало настільки звичною справою, що коли раптом здоровий чоловік навесні залишається вдома з сім’єю, а не їде в пошуках грошей, то на нього починають зиркати скоса.

Бо роботи немає

Справжні колочавські заробітчани здебільшого сильно відрізняються від гарної, хоч і нещасної сім’ї, увічненої в пам’ятнику. До місцевої корчми заходять троє чоловіків у потертому одязі. Замовляють горілку й томатний сік. П’ють просто біля прилавка. Після третьої помічають у залі немісцеву людину.
– А ви, пані, звідки будете? – підсідає до мене наймолодший із дядьків. На вигляд має до 30 років, але зморщене обличчя, надломлені зуби й побиті брудні руки говорять про нелегке життя й виснажливу фізичну працю. Звуть Вадіком. Одружений, має трирічного сина.  
– Що ті музеї, як у нас роботи немає. Я навіть тижня вдома не був і завтра знову їду в Санкт-Петербург на три місяці, – жаліється він. – Та в нас усі на заробітках. Он хлопці (вказує на товаришів) теж їздять: один до Москви, другий до Праги. І так останні десять років. Я раніше працював на підприємстві, що заготовляло ліс, але там щось помінялось, тепер отак-от…
Колочавець, підігрітий горілкою, забороняє себе сфотографувати, зате намагається розказати про всі проблеми, які турбують місцеве населення.
– Попривозили мости понтонні, поставили їх по дорозі до музеїв, а людям – ні, самі будуйте. Баню спорудили – молодці, але ж дорого! Можу вам сім’ї показати, де дітей повно, а батьки п’ють. Чого п’ють? Бо роботи нема, – після паузи додає. – Ще народ ялинки краде. Я теж піду вкраду, треба ж дитині свято влаштувати. А нащо мені купляти за сотні гривень ялинку, як я в лісі живу?!

Попит на екскурсоводів

Після чергових 50 грамів чоловіки йдуть. Прибравши посуд, до мене підсідає син господаря корчми Олесь.
– Я пригадую Колочаву в 1990-х. Це було таке саме село, як і будь-яке інше. Потім почало розвиватись потроху, а останні п’ять років взагалі спостерігається туристичний бум, – розповідає він. – Раніше така професія, як екскурсовод, у Колочаві була екзотична. Тепер це нормально. Усі молоді люди хочуть бути екскурсоводами. Хоча, на мій погляд, масового туризму в Колочаві не буде. Бо наш єдиний мінус – це віддаленість від потяга. Масовий турист сюди не добереться, тож Колочава має розвивати свій туризм – зелений, романтичний.
Батько Олеся після звільнення із заводу, що за радянських часів працював на авіаційну промисловість, був таксистом, потім відкрив кілька торгових точок і «мотався» між ними, а тоді вже викупив приміщення, де за чехів була жандармська управа, разом із дружиною відбудували його, відкрили корчму. Пізніше нагорі зробили ще й готель.
– Підприємств у нас ніяких немає. Більшість людей на заробітках. Вони люблять нарікати на своє життя, але ж мають непогані гроші, – каже Олесь. – Мій брат двоюрідний кролів розводить, його батько має пасіку, продає мед, ще й столярує потроху. За бажання можна вижити й тут.
Сам Олесь 10 років прожив у Києві. Вчився в академії мистецтв на художника театру. Згодом працював дизайнером інтер’єру, але врешті повернувся додому, в Колочаву.
– Там добре жити, але перспективи дуже віддалені. У столиці більше матеріальних і головне емоційних затрат. Отож вирішив продовжувати справу батьків. Малювати можна й тут – краєвидів для натхнення вистачає.  

Активне будівництво

Пейзажі в Колочаві і справді захопливі. Навкруги лиш гори й ліс. Поки небо в хмарах, вони вкриті трохи містичним блакитним серпанком, але коли визирає сонце й освічує кожну вершину та кожну ялинку на схилах, то здається, що повітря стає таким прозорим і дзвінким, як гірська вода.  
Обіч дороги, що веде до Музею Івана Ольбрахта, майже кожну другу хату споруджують заново. Біля одного зі старих дерев’яних будинків дівчина полоще білизну в струмку, що тече просто вздовж головної вулиці. Питаюсь у неї, чи то всі так у Колочаві перуть.
– Та ні, – відповідає, – ті, хто машинки мають, то вдома перуть, а хто ні, то отак. Холодно. Он руки мерзнуть (простягає червоні від крижаної води руки). А що ж робити?!
Роздумам про контрастність побаченого кладе край зупинка біля школи. У зведеній за радянським стандартом будівлі уроки фізкультури проходять просто в холі. Тут-таки на першому поверсі у невеликому класі діє Музей Івана Ольбрахта. У ньому зібрані старі документи й фотографії самого письменника, а також головного героя його роману – місцевого опришка Шугая. Олесь розказує історію життя робінгуда, який грабував заможних євреїв і якого дивом не брали кулі, але вбили врешті власні товариші. Часом Олесю доводиться шукати українські відповідники чеських слів – настільки часто він проводить екскурсії чеською мовою.
По інший бік від центру села розміщений найбільший музей Колочави – скансен  «Старе село».
Колоритний дядько-екскурсовод Василь Михайлович водить нас по коліна в снігу від однієї садиби до іншої. Тут і хати пересічних колочавців, і лазня, і єврейська корчма зі справжньою борговою книгою, і жандармерія. А ще він показує музей вузькоколійки – раритетний паротяг та 10 вагончиків, у кожному з яких своя експозиція.
– Унікальність нашого музею в тому, що тут зібрані місцеві хати і предмети побуту, – розповідає  Василь Михайлович. – А ще ми тут зберігаємо колочавські традиції. Знаєте, як у нас пияків карали? Надягали на шию ярмо і гнали через усе село.
Наприкінці екскурсії, яка тривала понад дві години, Василь Михайлович похвалився, що лише з квітня у їхньому музеї вже побувало близько 15 тис. туристів.
Його слова підтверджує Марія Шетеля, директор місцевої турфірми. З нею ми зустрічаємось у другому й останньому колочавському готелі. У невеликій двоповерховій садибі геть запилено: пришвидшеним темпом будівельники доробляють іще одну кімнату.
– Колочавцям треба вчитися жити з туризму. Місцеві жителі повинні самі створювати всі умови, аби приїжджим було приємно відпочивати, – каже пані Марія. – Тоді, думаю, про заробітчанство колочавців нагадуватиме тільки пам’ятник.

Марічка Паплаускайте, магістерська програма з журналістики УКУ, для «Українського тижня»

15 січня 2012р.

Теги: Колочава, опришки, Ольбрахт, турист

Коментарі

міжгірець 2012-01-18 / 16:30:51
цю заказну статью опублікували для підняття рейтингу п Аржевітіну перед виборами !! адже його рейтинг в Колочаві і Синевирі і взагалі всюди впав нижче плінтуса !! публікуй або не публікуй на виборах все рівно отримаєш х-------- !!!!!

Пан Баклажан 2012-01-17 / 23:37:10
цікавому ("а де на УТ є ця стаття? Я її там не знаходжу"):

"Доступ до публікації тимчасово обмежено.
Шановні читачі! Повідомляємо вам, що онлайн-публікація матеріалів "Українського Тижня" здійснюється протягом 7-10 днів з моменту виходу журналу."

Адмін 2012-01-17 / 23:02:05
Для чого говорити дурниці? Клікніть на гіперпосилання "Українського тижня" біля прізвища автора і подивіться останнє фото.

колочавець 2012-01-17 / 22:48:14
Ця стааття - повна передвиборча заказуха. На сайті Ураїньського тижня її справді немає.

ннн 2012-01-17 / 18:39:43
Щур молодець , багато зробив для району !!! А Аржевітін ніхто, він вже з своїм кумом Ющом в минулому ! Колочавці і Синевирці так Аржевітіна люблять що не бажають його бачити навіть на фоьографії !!

Знаючий 2012-01-16 / 21:47:55
Бздні на Міжгірщині - це окрема недорозвинена народність і Щур їх представляє, куплений на посаду фивника. Навіть розмовний діалект Синевира і Колочави зовсім інший, тому вони й люблять Аржевітіна. Але консолідуючою фігурою тут може бути Рябець. Вони з Мішою Ланьом й домовляться, а мошак з кількістю виборців в Перечині - шнурок!

цікавий 2012-01-16 / 20:51:36
а де на УТ є ця стаття? Я її там не знаходжу

Уважний 2012-01-16 / 20:33:33
Найцікавіше, що можна довідатися з цієх статті це те, що Колочаву заснували чехи. То чиста правда, як і те, що Київ заснували мадяри, коли йшли на Верецький перевал, де їх уже чекав Міклош Ковач з хлібом-сіллю та бограчом, в кущах Куцин підпалював та шмарив до них скати від римських тачок (майжень "Фіатів", а Аржевітін сидів на газокомпресорній станції, куди збудував дорогу за свій кошт та дивився за цим. Бред!

азіат 2012-01-16 / 18:03:04
Якщо буде більше Аржевітіних тоді й Україна буде Європою

pfr 2012-01-15 / 16:38:37
Ти, цюбику, не тринди, музеї притягують туристів, до того з вашого "есенпе" тільки що й уміли ліс вивозити - тіпа сан. рубка. Он озеро Синевир вже давно картаві сприватизували. Все поступово. Аржевітін не ідеал, і не мільярдер, і не меценат дорогу зробив, коли можна було, гроші вибив може й з бюджету - а це ж не стройка під ЄВРО-2012. Он скільки депутатиків-чиновників тільки і тільки для себе особняки будують. Цей хоч для туризму хоч що. А колочавці навчаються на туристах заробляти. ще б прибрали від пластмаси навколишні гори, річки і береги, взагалі б лафа була :)

міжгірець 2012-01-15 / 13:28:09
що зробив п Аржевітін для міжгірського району !!, та нічого, тільки відкрив собі свій бізнес, і заробляе гроші в свій карман, поскуповував землі в Колочаві. Він не відкрав ні одного робочого місця для Колочавців . Ви подивіться на Колочавський завод який вже розпався !! А ті декілька чоловік які обслуговують музеї п Аржевітіна і ті працюють в нього нелегально, адже він за них не прлатить налоги в держбюджет ! І куди тільки дивиться налогова інспекція району ?? Кажуть побудував асфальтне дорогу в Колочаві ?, так запитання , за які гроші ??*, з власного карману, чи за державні ??, чому він не будував її за пять років коли була при владі помаранчева сарана ???, і коли був президентом його кум п Ющенко ??? Це тепер тільки передвиборний агітаційний піар п Аржевітіна і його прихальників клоунів !! Я думаю що Колочавці і жителі району зроблять правильний вибір, вони бачать хто більше зробив для району, чи власного збагачення !!

Міжгірець 2012-01-15 / 11:45:07
Щур В.М. - настоящий щур, злодій, яким керує на ниточці "хитрий кіт" С.Мошак.

Верховинець 2012-01-15 / 09:50:03
Аржевітін - наш депутат і ніякі БДЗНІ, що зараз у районі при владі, якогось там ножика-мошака нам не пропхають

НОВИНИ: Соціо

17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
» Всі новини