При загальноукраїнському показникові в 82 стаціонарні ліжка на 10 тисяч населення, на Закарпатті – 70 ліжок

Сучасна система охорони здоров''я більше не може розвиватися за старою схемою, адже вона не влаштовує ні самих людей, які отримують медичні послуги, ні медичний персонал, який ці послуги надає, ні владу, яка ці послуги фінансує. Тому реформування медичної галузі назріло давно.

При загальноукраїнському показникові в 82 стаціонарні ліжка на 10 тисяч населення, на Закарпатті – 70 ліжок

 
Про те, яким чином воно відбувається на Закарпатті, розповів начальник управління охорони здоров''я Роман Шніцер. Він зазначив: «Однозначно, цю реформу не втілять медики. Це цілком справа влади. В нашій області у цьому питанні головним генератором і провідником багатьох питань є голова обласної держадміністрації Олександр Олександрович Ледида. Будучи депутатом Верховної Ради, він працював у постійній комісії з питань охорони здоров''я, материнства і дитинства і лобіював багато питань, що стосуються медичної галузі нашого краю.

Сама ж суть медичної реформи чомусь багатьма сприймається спрощено – як оптимізація, скорочення видатків і кадрів. Але я хочу наголосити, що реформа – це інвестиції, інтелектуальні і матеріальні, для отримання стабільного позитивного результату. Перед тим, як починати реформу, треба провести базову інвентаризацію, порівняти свій досвід із тим, що мають сусіди».

За словами головного медика області, сьогоднішні показники такі: по Україні - 82 стаціонарні ліжка на 10 тисяч населення, на Закарпатті – 70 ліжок. Кількість пролікованих хворих в області за рік – 20 тисяч осіб. Завдяки спеціалізації медичних служб – дещо збільшилися резерви на медикаментозне та харчове забезпечення хворих: є заклади, де забезпечення на 1 ліжкодень близько 150 гривень.

Для того, щоб почати ефективне реформування галузі, за словами Р. Шніцера, треба виправити одну з головних помилок – надмірну спеціалізацію 2-го рівня медичної допомоги: «Будь-яка вузька спеціалізація повинна мати під собою серйозний матеріально-технічний ресурс. Інакше це є звичайний терапевт. І в кінцевому результаті, те, що має робитися на другому рівні (це є кваліфікована медична допомога), – робиться на першому рівні. Кожен медик повинен розуміти, що метою реформи все одно є найвища якість надання медичних послуг. І щоб з цього ланцюга не випасти, треба суттєво підвищувати свою кваліфікацію».
Щоб оптимізувати витрати на лікування одного хворого, планується до мінімуму скоротити кількість стаціонарних ліжок у лікарнях.

У 2001-му році хворий, який потрапляв на стаціонар, знаходився там 17 днів. Зараз це 10 днів. До прикладу, в Ізраїлі з його серйозним рівнем розвитку медичної галузі ця цифра становить 2,5 дні. Р. Шніцер: «Під час перевірок по районах ми стикаємось з тим, що під час вихідних з 650-ти стаціонарних ліжок у суботу і неділю залишаються зайнятими близько 160-ти. Це що, означає, що у вихідні хворим легше? Ні, це говорить про те, що значна частина хворих, які лікуються на стаціонарі – це насправді амбулаторні хворі».

Питання підвищення ефективності роботи закладів охорони здоров''я не може не залежати від грошей. На запитання, де ж ці кошти брати, відповідь – економити і перенаправляти. Наприклад, на  опалення обласної клінічної лікарні було витрачено 1 мільйон 390 тисяч гривень. У перший рік економія склала 1 мільйон 200 тисяч. Цього року – 890 тисяч гривень. Ці кошти направляються керівництвом лікарні на медикаментозне забезпечення хворих, яке, як відомо, набагато краще, ніж у міських закладах охорони здоров''я.

Ще одним напрямком медичної реформи є перехід на загальнообов''язкове медичне страхування. Р. Шніцер пояснює різницю між  бюджетною і страховою медициною: «Це повністю протилежний рух коштів. Зараз бюджет розподіляється по закладах. Так би мовити, згори донизу. Страхова ж медицина передбачає, що основним отримувачем коштів є сімейний лікар. Він працює на засадах контракту зі страховою компанією. Він  надає ту допомогу, яку може, у межах свого бюджету. Якщо він не може надати допомогу, він направляє пацієнта на інший рівень і сам оплачує послуги, знову ж таки, у межах свого бюджету. Таким чином, лікар зацікавлений працювати якісно і надавати допомогу самому».

Підсумувавши, Роман Шніцер окреслив у чому полягатиме суть реформи охорони здоров''я на Закарпатті: «Суть реформи у тому, що попереду має бути пацієнт. За ним мають рухатися фінансові, матеріальні ресурси, організаційна структура. Якщо немає реальної потреби у закладі, скажімо, офтальмологічному, у районі, де не проведено жодної операції, а персонал займається виключно медоглядами, то, однозначно, є сенс цей заклад скоротити. Це свого роду вина держави: спочатку ми зробили багато спеціалістів, дали людям робочі місця, самі ж створили умови для їх деградації як спеціалістів. Тому зараз повинні запропонувати альтернативу».

22 листопада 2011р.

Теги: Шніцер, медичний, реформа

НОВИНИ: Соціо

13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 7
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
» Всі новини