У липні вийде тримовна туристична мапа Ужанського національного парку (ФОТО)

Після багаторічної перерви, пов’язаної із засекреченням деталей прикордонної території, з’явилася можливість видати карту дуже цікавої місцевості – східних Бескидів, які розташувалися на межах трьох країн – Польщі, Словаччини та України. Карту, разом із фотовиставкою Карпат та загалом представлення міжнародної системи гірського туристичного маркування у Закарпатській, Івано-Франківській та Львівській областях, було представлено у п’ятницю консулом Чеської Республіки Давідом Павлітою у львівському «Музеї ідей».

У липні вийде тримовна туристична мапа Ужанського національного парку (ФОТО)
Східні Бескиди сягають до гірських груп Яворник, Пікуй та Гостра гора. У результаті кількарічної праці фахівців та ентузіастів із багатьох країн безпосередньо на місці з'явилася карта Ужанського національного парку (УНП), яка з'явиться у продажі в липні цього року. Ще не так давно в околицях Ужоцького перевалу туриста могли кілька разів контролювати прикордонники. Залізнична колія із тунелями проникає через прикордонну зону, і охоронці могли заштовхати заїжджого гостя назад до поїзда і змусити покинути цю закриту територію. Інформація на дотеперішніх картах лише списувалася зі старих військових карт, територія була позначена зеленим лісом без деталей та місцевих назв.

Злам настав 5 років тому, коли підземні під'їзні колії та військові склади біля Щербина покинула армія, і працюючу за інерцією радянську прикордонну систему замінили професійними охоронцями кордону. Закрита гірська територія відкрилася допитливим відвідувачам. Сьогодні прикордонникам достатньо повідомити імена туристів та передбачений маршрут (у випадку руху гірським хребтом – безпосередньо лінією кордону – також і номера прикордонних стовпів, звідки і доки запланований маршрут), вони по рації передадуть колегам у гори. Якщо в цей час не відбувається яка-небудь акція проти нелегальних мігрантів, прикордонник не мають причини не пускати мандрівників.

"Карта вперше у повоєнній історії описує лісові стежки у прикордонній зоні. Ми наголошували на автентичних назвах, які використовуються місцевими жителями, прикордонниками та членами Гірської пошуково-рятувальної служби – оскільки з виселенням місцевих жителів багато назв пішли у забуття, - розповідає Алеш Кучера, один із авторів карти та ініціаторів маркування. - Завдяки консультаціям із колегами із Клубу військової історії у Гуменному (Словаччина) вдалося позначити залишки військових цвинтарів із 1. світової війни. Позначені на карті та описані культурні пам'ятки, такі як дерев'яні церкви, бункери лінії Арпада тощо, місце падіння найбільшого європейського метеорита в урочищі "Чорні Млаки" тощо. Туристична карта відображає територію від гори Кременець, де сходяться три кордони, до долини гірського потоку річки Сян, головний карпатський хребет аж до Пікуя та сусідню могутню вершину Гостра гора. У південній частині карти – вихід із Великого Березного на хребет Яворник та північну частину полонини Руна з Лутянською голицею".
 
У співпраці із УНП та завдяки фінансуванню Чесько-польським фондом добровольці чотирьох країн промаркували 93 км туристичних маршрутів за 2010-2011 роки. Червоний туристичний маршрут виходить із Великого Березного через Яворник до Стужиці, а згодом, уздовж кордону – на Ужоцький перевал. До цього головного маршруту прив'язані бічні з'єднувальні стежки. Проект відновлення туристичних маршрутів фінансує чеський уряд у рамках допомоги у розвитку інфраструктури України. Так само протягом 2008-2010 років було помарковано туристичні стежки у околицях Усть-Чорної та Колочави, була видана відповідна карта. Цього разу видання карти УНП масштабом 1:50 тисяч фінансово підтримав край Височина. Чехія зацікавлена у тому, щоб туристи мали необхідну інформацію про Українські Карпати заздалегідь і не губилися у них, оскільки саме чеські туристи належать до найчастіших відвідувачів Карпат.
 
У текстовій частині описані різні визначні місця, рекомендовано шість походів з інформацією про перепад висот, довжину маршрутів, місця для ночівлі, контакти ГПРС. Інформація подається українською, польською та чеською мовами. Більш детальну інформацію про новітні туристичні мапи Карпат можуть надати у чеській Карпатській туристичній спілці (karpaty.net), польській фундації "Карпати Східні" (karpatywschodnie.pl) та українських г. о. "Карпатські стежки" (stezhky.org.ua) і "Боржавська ініціатива" (http://borzhava.ucoz.ua/).

На карті докладно описано шість найцікавіших одноденних маршрутів з описом часу і  відстані переходу. Автори наводять можливості нічлігу і телефони гірських рятувальних служб Закарпаття у випадку проблем.

Карта містить назви і описи трьома мовами: польською, чеською та українською. У продажі вона буде доступною починаючи з 1 липня 2011 року.

Мапу виготовлено в масштабі 1: 50 000 в сітці координат WGS-84, пластиковому пакеті і з карткою з номерами телефонів послуг гірського порятунку.

Дистрибуцією карти на теренах Польщі займається видавництво Compass а в Чеській Республіці та Україні -- Aurius  та Карпатські Стежки.

Олекса Лівінський,  Закарпаття онлайн

27 червня 2011р.

Теги: карта, мапа, турист, маршрут, маркування

Коментарі

valeron 2011-09-11 / 00:05:00
Где можно взять єту карту, у кого она есть? емеил valeron86@ukr.net спасибо

Мирон 2011-06-29 / 22:54:00
Наступного тижня збираюсь у похід. Де саме 1-го липня можна буде купити вище згадувану карту?

НОВИНИ: Соціо

21:41
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 18
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 9
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини