Проблеми Солотвина обіцяють перетворити у вигоди для Тереблі

Понад 130 сімей солекопів із закарпатського Солотвинаотримають прописку у селі Теребля

Проблеми Солотвина обіцяють перетворити у вигоди для Тереблі
Там, де провалюється земля
 
В селищі Солотвино, що в Тячівському районі Закарпаття, сіль видобували століттями. Це відбилося і в його назві. Але останніми роками солотвинці жили немовби на вулкані. З тією лише відмінністю, що тут земля не вибухає, а провалюється. На місці гірничих виробок почала осідати земля...
 
Стратегічно важливе державне підприємство потрапило в скруту. Через зниження обсягу солевидобутку підприємство солекопів ледь виживало. Зрештою, з'явилися проблеми, невідомі раніше: солекопальні катастрофічно заливало водою. Виробництво позаторік остаточно зупинилося, близько півтори тисячі людей втратили роботу.
 
Це – ще не всі біди селища. З 2004 року на місці гірничих виробок-порожнин, затоплених водою, наростаючими темпами утворюються карстові провалля. Глибочезні ями охоплюють значну частину селища. У січні цього року чергове провалля в районі вентиляційного ствола шахти № 8 зруйнувало електропідстанцію та компресорну солерудника. У зоні небезпечних геологічних процесів опинилися житлові будинки, системи водозабезпечення і водовідведення, лінії електропостачання та інженерні мережі.
 
Вердикт фахівців суворий: одному п'ятиповерховому житловому будинку та п'ятьом двоповерховим, 15 індивідуальним оселям солотвинців загрожує реальна небезпека. Загалом у тих 133 помешканнях, які перебувають у зоні проваль, проживають 327 осіб.
 
Найперше – подбати про житло
 
Уряд не кинув солотвинців напризволяще. Прийнято рішення про виділення 149 млн. 556 тис. грн. з державного бюджету. Більша частина цих коштів перерахована закарпатцям ще наприкінці березня. Позаду залишилися й пошуки ділянки для переселення людей.
 
Місцем, яке прийме майбутніх новоселів, стане село Теребля в тому ж Тячівському районі. Сюди 15 червня приїхав голова Закарпатської облдержадміністрації Олександр Ледида. Спільно з керівниками району він оглянув ділянку, де невдовзі розпочнуть роботи зі зведення житла та соціальної інфраструктури для людей із небезпечної зони.
 
– Заплановане соціальне будівництво вимагало розширення меж Тереблі на 592, 6 га. Є вже і згода громади, і рішення місцевої та районної рад. У першу чергу зводитимемо житло для солотвинських сімей із ділянок, що в зоні ризику. Загальна площа квартир, індивідуальних будинків становитиме понад 8,5 тис. квадратних метрів, – сказав начальник обласного управління промисловості та розвитку інфраструктури Віктор Лукеча.
 
– Втілення в життя урядової програми відбуватиметься поетапно, – сказав під час поїздки до села на Тячівщині голова облдержадміністрації Олександр Ледида. – Головне на цьому етапі – погодження проектно-кошторисної документації та проведення тендерів на забудову. Але маємо і доручення, яке під час нещодавнього візиту в область дав Президент України Віктор Янукович – зберегти в Закарпатті солевидобувну галузь. Тож другим етапом урядової програми, під яку уряд передбачає виділити понад 700 млн. грн., стане налагодження роботи підприємства. Воно видаватиме нагора високоякісну кам'яну сіль. Запасів є достатньо, адже поблизу Тереблі знаходиться геологічна шапка покладів цих корисних копалин.
 
Імпульс для Тереблянської долини
 
Як повідомив пізніше кореспонденту заступник голови Тячівської райдержадміністрації Іван Дьолог, затрати будуть не такими вже й великими, адже сіль знаходиться на глибинах від 5 до 30 метрів. Це зменшує вартість гірничих робіт.
 
Є й ще один, не менш важливий аспект. Адже Теребля, куди планується переселити людей із небезпечних ділянок Солотвина, зможе зосередити в собі не лише сучасне виробництво зі створенням близько 2 тис. робочих місць, а й стати рекреаційним центром. Тут сьогодні вже діє дільнична лікарня. Якщо відновиться солевидобування, то з'являться можливості налагодити роботу закладу з алергологічним профілем. Він замінить собою відомі в Україні та за її межами дві солотвинські підземні лікарні. Сьогодні вони не працюють у звичному режимі, хоча тисячі людей потребують "соляного" лікування під землею.
 
– У Тереблі розвідано значні запаси термальних вод, які здатні зцілювати людей, – додав той же Іван Дьолог. – Тут у жалюгідному стані аж два санаторії, робота яких обов'язково відновиться з уведенням у дію майбутнього соціально-виробничого вузла. Це і навколишні села отримають могутній імпульс розвитку.
 
Корінні ж тереблянці сподіваються, що з початком майбутнього масштабного будівництва, нарешті, перестане бути довгобудом школа. Зведення споруди на 700 місць, розпочате ще в радянські часи, заморозили ще у 1994-му. З реальними фінансовими можливостями і школу завершать, і новий дошкільний навчальний заклад збудують. Принаймні, в цьому селян запевнило обласне і районне керівництво.
Василь Бедзір
26 червня 2011р.

Теги: Солотвино, солерудник, сіль, Теребля, алергологічний

Коментарі

житель 2011-10-16 / 14:42:00
З прочитаної статті смішно: 1)громаду ніхто не повідомляв про захват землі,та переселення мешканців С..2) де гарантія що будуть працювати мешканці села???3 )де гарантія,що через пару років ,не піде під землю Теребля так як пішло Солотвино,як почнуть видобувати сіль????4) чому Солотвино не залило шахти тою сумішшю,яку виділило керівництво,щоб не завалились шахти,суміш продали ,а грошіі??????5) діти мешканців села і ногою не ступлять до солотвинців бо те все лиш обіцянки.чому так стрімко не збудували Тереблянську школу,якщо це будує держава.6) чому дали розвалитись санаторіям,,,??? аби тепер їх за безцінь купити і бути власниками ,а мешканці платитимуть за вхід до територіі!!!!!!!!!!!

Magyar Ember 2011-06-28 / 23:34:00

Чтобы дать более точную оценку перспективе нормальной разработке промысла по добыче соли в с. Теребля, нужна карта контуров её залежей, потоков подземных вод и топография местности, включая русло р. Тисы.


Вопрос к Админу : Есть ли шансы достать такие исходные материалы и выставить их на форуме?


Навряд чи ми зможемо вам у цьому допомогти. Адмін 

2011-06-27 / 12:23:00
2 местный, 27.06.2011 08:38

обіцяли нам якось у 60-х, що до кінця 80-х років будемо конкретно жити при комунізмові і країна не хоч яка була, а один з тодішніх світови гегемонів - СРСР, ну і що з того ...

а солотвинська катастрофа , то цілком на совісті української влади, яка за неповні 20 років угробила соледвидобувний обєкт, який діяв понад 2000 років

местный 2011-06-27 / 08:38:00
нет ни одной конкретной даты, по пунктам: начало и окончание переселения, окончание строительства школы и дет. садика, начало соледобычи, ремонт санаториев, сооружение аллергологического рекреационного центра...
а так: бла-бла-бла... действительно "и тут Остапа понесло..." :)

ну и наконец, кто и как будет осуществлять контроль? чтоб как в Солотвине не нарыли каждый свою лужу в своем дворе и потом все вместе опять не провалились?

Интерес 2011-06-27 / 07:56:00
Прям Нью-Васюки

Magyar Ember 2011-06-26 / 23:28:00

"і школу завершать, і новий дошкільний навчальний заклад збудують" (ц)

Неужели возьмут жителей с. Теребля в заложники? Эта сделка крутая!!!
В качестве компенсации за "добро" на возведение промысла по добыче соли, в деревне достроят школу и построят садик!!!

Это при всём том, что глубина залежей (седиментов) относительно невевлика : 5 - 30 m.
На форуме приведу примеры катастроф в подобных ситуациях.
Последняя имела место в деревне Lassing, где при добыче талька, из - за образования суффозий и карстов, погибло 10 человек и шахту закрыли.
3/4 деревни (1200 чел) выселили.

НОВИНИ: Соціо

21:41
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 18
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 9
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини