Українські та угорські історики написали спільну книгу про історію Закарпаття

9 березня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція співавторів унікального видання – історичної книги «Закарпаття: 1919-2009». Книга видана українською та угорською мовами завдяки співпраці кількох поколінь вчених та є першою спробою примирення історіографії двох країн, науковці яких досі мали різні погляди на сторінки спільної історії.

Українські та угорські історики написали спільну книгу про історію Закарпаття

Чілла Фединець, доктор філософії, науковий співробітник інституту національних досліджень Угорської академії наук (Будапешт), співкерівник редакційної колегії озвучила рекомендації Ради Європи щодо вивчення історії у ХХІ ст., де йдеться про необхідність подолання упередження між народами та їхнього примирення. "Наша робота витримана саме у такому дусі і у такій співпраці повинна продовжуватися", -- наголосила науковець.

Юрій Остапець, кандидат політичних наук, декан факультету суспільних наук УжНУ, член редколегії пояснив, що книга є спільним проектом двох установ – Науково-дослідного інституту політичної регіоналістики УжНУ та Інституту етнонаціональних досліджень Угорської академії наук.

"Оригінальність видання полягає у тому, що тут охоплено історію Закарпаття до 2009 року. На одні й ті ж події висловлена точка зору як наших, так і угорських науковців. І знайдено певний компроміс. Кожен із розділів закінчується хронологією подій, що теж зроблено вперше", -- розповів Ю. Остапець. За його словами, процес роботи над книгою тривав понад рік. Тираж видання наразі складає 400 примірників, видання здійснено у поліграфічному центрі "Ліра".

Доктор історичних наук, професор УжНУ, член редколегії Роман Офіцинський зауважив, що масштабний проект здійснили 26 авторів. Видано дві дзеркальні версії – українською та угорською мовами. Переклад, за словами Р. Офіцинського, не є абсолютно ідентичним, адже існують певні відмінності, наприклад, у назвах. Проте за змістом усе передано однаково. Професор розповів, що ініціатива видання належала угорській стороні у рамках процесу історичного примирення через спільні наукові проекти. "Українська і угорська історіографія щодо певних моментів мають розбіжні погляди і це перша спроба примирити науки двох народів. І це трохи болісний момент. Угорці мають специфічний погляд на Закарпаття. Проте автори книги дивилися на історичні моменти очима сучасника, який не відповідає за дії і у тому числі помилки своїх попередників", -- наголосив науковець.

Степан Черничко, к.ф.н., проректор Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, член редколегії розповів: "Я не історик, а філолог (співавтор розділу про мовну політику), за національністю угорець, але громадянин України, тож я становив спільну ланку між угорськими та українськими авторами цієї книги. Сподіваюся, читач знайде у книзі такі факти, які будуть на користь кожному народові".

Федір Шандор, кандидат соціологічних наук, завідувач кафедри туризму УжНУ, член авторського колективу повідомив, що у книзі вперше висвітлено розвиток туристичної галузі як однієї із тих сфер, що впливали на економіку краю.

Також вперше подано факти з історії угорської національної меншини на Закарпатті.
Щодо подій 1939 року, Карпатської України, то Роман Офіцинський розповів: "Я висвітлив події цього періоду саме як окупацію з боку Угорщини. Угорська сторона, на диво, прийняла цю позицію, хоча, звичайно, тривали дискусії. І це цікавий та повчальний момент для істориків й інших країн".
Юрій Остапець на завершення повідомив, що Науково-дослідний інститут політичної регіоналістики УжНУ започаткував видання журналу "Регіоналістика", що виходитиме тричі на рік і висвітлюватиме проблематику розвитку регіону.

09 березня 2011р.

Теги: книга, історія, презентація

Коментарі

mekk 2011-03-09 / 17:09:00

"Правилами коментування" на сайті Закарпаття онлайн заборонено розміщувати розлогі цитати чи цілі матеріали інших авторів, замість яких рекомендуємться давати посилання на ці інформації в мережі. Адмін

НОВИНИ: Соціо

17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
» Всі новини