Іршава - закарпатська "столиця" шашок

Як чемпіонами області стали вихованці сільського клубу

Іршава - закарпатська "столиця" шашок

За вікном - дощить, сирість. А тут - світло і радісно. Діти з різних населених пунктів області зібралися у Іршаву на змагання з шашок. Найстаршим 13 років,  наймолодшому – всього шість. Однак під час гри вони абсолютно зосереджені і серйозні. І лише на перерві знову стають такими як їх інші однолітки: бігають, веселяться, голосно розмовляють. Однак будь-який спорт дисциплінує, і шашки також, бо це також нелегкий спорт; а слово тренера - це закон. Тож десять хвилин на відпочинок - і знову за дошку. Як думаєте: чи легко зіграти поспіль з дюжину партій, коли на кону - честь району? І особливо, коли така відповідальність на плечах зовсім юного спортсмена. 

Зізнаюся чесно: коли їхав у Іршаву, де мали розпочатися обласні змагання з шашок (у рамках V літніх юнацьких спортивних ігор неолімпійських видів спорту), то думав, що буде нецікаво. А що може бути цікавого у шашках? Ось шахи - інша річ. Це гра мудрих царів, тут своя історія, стратегія, а раніше, в період "холодної війни" - навіть велика політика.   

Насправді у шашок також давня історія. У схожу гру грали вже у Давньому Єгипті (приблизно 1600 рік до н.е.) і називалася вона "алькерк". А сучасні шашки вигадали французи, як "схрестили" її з шаховою дошкою. Найбільшої популярності досягли у 16 столітті. Цікаво, що церква прихильно поставилась до гри у шашки (а ось шахи та гру у кістки суворо забороняла у деяких країнах Європи).    
 

ще: українці неодноразово ставали чемпіонами світу з міжнародних шашок-100 (на дошці 10х10). Серед них Ольга Левіна, Дарія Ткаченко та Ісер Куперман.

А ось особисто для себе я також "відкрив Америку" - виявляється у Іршаві також гартують чемпіонів! "Не кажи: не вмію, а кажи - навчуся!" Саме такий девіз у вихованців шашкового клубу "Вікторія", який діє при будинку дитячої творчості. 

Керує ним Анатолій Вайда. Серед його вихованців - три кандидати у майстри спорту. Наприклад, 15-річний Петро Боршош став чемпіоном області у 2006 році серед чоловіків. 17-річна Сільвія Марковці у 2006 році стала віце-чемпіонкою Європи на змаганнях у Таллінні серед кадетів. А потім і віце-чемпіонкою світу у Санкт-Петербурзі. Зараз Сільвія - 18-разова чемпіонка України з різних видів шашок (а їх чимало насправді). Серед останніх досягнень - 3 місце у Європі у командному заліку (2009, Брест). Оскільки немає рівних суперників серед жінок на Закарпатті змагається разом з чоловіками. Неодноразово ставала чемпіонкою області Ірина Антосяк (14 років). А головна надія клубу - 13-річна Ольга Павляк, чемпіонка України з шашок-100 у 2008 році. Минулого року зайняла 7 місце на чемпіонаті Європи у Нідерландах.
Тож неабиякий потенціал у закарпатців також є! На жаль, в основному шашками у нас цікавляться дівчата. Хоча шашки - це також дуже непросто. У цій грі також потрібен інтелект, є своя стратегія, маневри і психологічна боротьба з супротивником. А головне - у шашки можна починати грати з дитиною вже у дворічному віці. Деякі навчилися "ходити" по дошці раніше, ніж триматися на ногах. Тому Анатолій Вайда вважає, що дитину слід зацікавити і тоді вона буде мати улюблене зайняття на все життя. А кожна перемога - це відчуття свята, якого так часто не вистачає у житті.

На обласних змаганнях у Іршаві перемогла команда Виноградівського району (третіми стали берегівці під керівництвом Володимира Щуренка). Дивно, бо у складі іршавчан була чемпіонка України. Як вдалося? Виявляється, що юних чемпіонів тренує ... вчитель англійської мови, який викладає у сільській школі (с.Черна). Тихий і скромний Василь Іванович Галас - справжній ентузіаст. Про себе розповідати не любить. Зізнався - просто вирішив чимось зайняти обдарованих дітей. І за три роки вже є перші результати. Наприклад, Віра Шаркань  приїздить на заняття аж з Королева, де живе і вчиться. Має почесні нагороди у обласних змаганнях, брала участь у республіканському чемпіонаті. Дивовижно - навіть у селі можна виховувати справжніх чемпіонів! Все залежить від тренера. До речі, Василь Галас також має спортивне минуле - грав навіть на першість Союзу по футболу серед молоді. "З дітьми потрібно працювати, - каже він. - І серед них потрібно розгледіти талант, якщо займатися наполегливо..."

Василь Іванович із заздрістю дивиться на електронні часи-таймери, чудові умови, які створені у Іршавському будинку творчості. Для села Черна все це на сьогодні абсолютно нереальна перспектива. Хоча хто знає - може саме тут вже народився новий чемпіон світу. Без іронії!

Прикро, що шашки не входять до олімпійської програми. Однак значення їх від цього аж ніяк не применшується. Бачили б ви як сяяли очі дітей, коли вони отримували свою першу справжню медаль у житті! Тож про свою подорож у маленьку Іршаву я аж ніяк не пожалкував. До речі, зустрівся там і з своїм давнім другом Сашком Двораком, який вдома гончарить і також навчає цьому мистецтву дітей у школі, зберігає народні традиції. Він також каже без сумніву: "Іршава – "столиця" гончарства і шашок!"

І згадуються слова головного судді Анатолія Вайди до наймолодших учасників змагань (бо деякі до цього турніру грали лише у шахи): "Ви сьогодні вперше познайомилися з цим видом спорту. Він - справді чудовий і дуже універсальний. По-перше, він всепогодний - грати можна на вулиці, вдома, на пляжі і у поїзді.

Знайшов партнера - і грай. Немає пари? Можна і самостійно вивчати ходи, читати потрібну літературу. Вихованці нашого клубу вже їздять по всій Україні, побували і в Європі, повсюди у них є друзі. Я впевнений, що Закарпаття ще буде пишатися своїми чемпіонами. Приєднуйтеся до нас!"

Дві чемпіонки: Віра Шаркань та Ольга Павляк

Олександр Ворошилов, для Закарпаття онлайн (фото автора)
16 квітня 2010р.

Теги: Іршава, шашки, чемпіонат

НОВИНИ: Соціо

13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
» Всі новини