Втілювати регіональну стратегію розвитку Закарпаттю допомагають канадці

У квітні 2006 року на Закарпатті розпочав свою діяльність Проект партнерства Канада-Україна "Регіональне врядування та розвиток", який впроваджується Канадським інститутом урбаністики у співпраці з Фундацією міжнародного навчання (Канада) та Асоціацією агенцій регіонального розвитку України за фінансової підтримки Канадського агентства міжнародного розвитку.

Втілювати регіональну стратегію розвитку Закарпаттю допомагають канадці

Одним з головних завдань проекту стало активізувати та організувати громадськість у розробці та реалізації регіональної політики.  За кілька років роботи вдалося не тільки залучити до цього процесу громадськість, місцевих фахівців, а й підготувати групи спеціалістів для розбудови потенціалу кожного району. Детальніше про напрацювання проекту та вдалі приклади співпраці громади та влади розповідає Марія Попадинець, регіональний керівник проекту.
 

Чим проект допоміг Закарпаттю?

Насамперед сприяв розробленню "Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року". Робота над цим документом дозволила консолідувати громадянське суспільство та громадськість, науковців, фахівців управлінь облдержадміністрації, представників бізнесу на вироблення бачення і місії Закарпаття, стратегічних пріоритетів і операційних цілей, що знайшли одностайну підтримку депутатів обласної ради в грудні 2006 року при затвердженні Стратегії. Відповідно були розроблені і затверджені регіональні стратегії всіх районів та міст області. Загалом до процесу стратегічного планування було  залучено більше 12 тисяч осіб.

 Після прийняття Стратегії, якими були наступні кроки?

Наступним кроком була допомога в організації роботи робочих груп, які були сформовані з представників громадських організацій, бізнесу, фахівців облдержадміністрації, науковців, депутатів усіх рівнів, з розроблення операційних програм реалізації Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року по кожному стратегічному пріоритету. І хоча, операційна програма не була офіційно затверджена, але визначення та розподіл конкретних цілей у часі став інструментом планування практичних дій для реалізації Стратегії, зокрема для розроблення інфраструктурних проектів, управління впровадженням малих проектів, пошуку альтернативних джерел фінансування.

Чи сприяв проект у розбудові інституційної спроможності органів влади? 

Так. З цією метою протягом останніх двох років ми провели два етапи навчання держслужбовців та спеціалістів окремих агенцій з підготовки інфраструктурних інвестиційних пропозицій за стандартами міжнародних фінансових інституцій та один – з управління проектами. Як результат-- вже влітку 2008 року робочі групи з кількох районів області розробили 6 інфраструктурних інвестиційних проектних пропозицій вартістю близько 1 млрд. грн., три з яких знаходяться на стадії реалізації. Наразі завершено ще 6 нових проектів вартістю 98,3 млн. грн. Переважно роботи стосуються енергозбереження, охорони навколишнього середовища, поліпшення водопостачання, утилізації відходів.

Окремо треба виділити підготовані 13 малих проектів вартістю близько 35 млн.грн. за програмою впровадження короткоткотермінових цілей та управління проектами. Впродовж дев’яти місяців учасники робочих груп детально вивчали проектний менеджмент, фінансове планування, узгоджували списки команд та основних партнерів, розробляли плани дій та графіки виконання проектів, механізми оцінки соціального та гендерного  впливу проектів. А також брали участь у практичних заняттях, присвячених формуванню команди проекту, спілкуванню, презентації результатів тощо. У результаті шість проектів подали заявки до донорських організацій на загальну суму більше 1,5 млн. євро (і є велике очікування, що ми зможемо отримати ці кошти). Один з найуспішніших-- проект зі створення хоспісу у Виноградівському районі, вже отримав фінансову підтримку від Карпатського фонду на загальну суму 20,0 тис. євро та від Фонду сприяння місцевому самоврядуванню України – 500,0 тис.грн.
 

Наш проект також безпосередньо надавав фінансову підтримку для реалізації малих проектів, зокрема для Туристично-інформаційного центру для осіб з обмеженими фізичними можливостями в Ужгородському районі, закладу хоспісної та паліативної допомоги у Виноградівському районі, центру сприяння діяльності ОСББ у м.Ужгороді.
 

Я впевнена, освітній рівень експертів, як зарубіжних так і вітчизняних, менеджерів проекту РВР, їх компетентність дозволили підготувати маже 40 фахівців з підготовки інфраструктурних інвестиційних проектів та проектного менеджменту. Всього за 2006-2009 роки в рамках проекту РВР для них проведено 92 тренувальні семінари, круглі столи та форуми. Підготовлені учасники команд можуть в подальшому розробляти проекти за стандартами міжнародних фінансових інституцій, здійснювати їх впровадження, а також передавати отримані знання іншим службовцям з метою підвищення спроможності органів місцевого самоврядування щодо реалізації Регіональної стратегії. Як приклад, більшість спеціалістів, які пройшли навчання з проектного менеджменту, надали допомогу громадам у розробленні мікропроектів по Програмі розвитку ООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду", а спеціалісти Агенції розвитку Виноградівщини вже передають свої знання з розроблення проектів за вимогами донорських організацій спеціалістам м.Хуста.

Минулого року в області було створено Тимчасовий комітет з питань моніторингу Регіональної стратегії розвитку Закарпатття. Що це за структура і яка її мета?

Важливим компонентом реалізації Регіональної стратегії розвитку Закарпатської області до 2015 року є моніторинг і оцінювання. Тому розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації утворено ТМК, ми здійснювали підтримку діяльності цієї структури. На засіданнях ТМК, які відбувались упродовж 2009 року, переглянуто індикатори моніторингу стратегії на основі принципу їх відповідності стратегічним та операційним цілям, розроблена і затверджена система моніторингу, яка дозволяє виконувати оцінку досягнення головної мети, тощо. На даному етапі здійснено моніторинг по загальних показниках оцінки та двох пріоритетах: "Розвиток людини та підвищення соціальних стандартів життя" та "Формування життєздатної та конкурентоспроможної економіки".

Таким чином проект сприяв формуванню засад сталості процесу стратегічного планування та розвитку: від  залучення громадськості, створення інституцій до моніторингу і оцінювання, коригування стратегічних цілей і процедур.

Хочу також наголосити, що на формування сталості процесу стратегічного планування та реалізації вплинула і політична воля регіональних та місцевих керівників. Вона спрямовувалась на підтримку вироблення рішень щодо реалізації стратегічних пріоритетів, отримання максимально позитивних результатів, дотримання процедур відкритості.

Чим допомагатиме проект РВР Закарпаттю надалі?

Наразі згідно Угоди проект партнерства Канада-Україна "Регіональне врядування та розвиток" завершує свою діяльність в області. Однак, враховуючи успіхи, які досягнула Закарпатська область у стратегічному плануванні та реалізації, Канадським агентством міжнародного розвитку (КАМР), який фінансує даний проект, розглядається питання щодо продовження його діяльності у напрямку підтримки місцевих агенцій розвитку.

На Закарпатті вже існує мережа агенцій регіонального розвитку, яка може бути консолідована для впровадження стратегічних цілей. Частина цих інституцій вже залучена до реалізації Стратегії, вони були учасниками тренувань у рамках проекту РВР протягом останніх двох років. Але решта агенцій все ще не має досвіду (взагалі чи достатньо) та добрих знань для діяльності з впровадження стратегічних проектів. І тому, ставиться мета – забезпечити консультаційну та організаційну допомогу зі створення "центрів знань" по впровадженню Регіональної стратегії на базі агенцій регіонального розвитку, які в подальшому матимуть досвід з розроблення стратегічних проектів та навички доброї співпраці з владою й іншими секторами громади.

17 березня 2010р.

Теги: канадці, проект, розвиток, М. Попадинець

НОВИНИ: Соціо

21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 6
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
» Всі новини