КОЛЯДА ВЖЕ НА ПОРОЗІ!

Давненько вже не бачили ми під дверима двійко хлоп'ят із поліетиленовими кульочками, які клянчать: «Руб неважний, дайте долар бумажний!». Важко назвати їх «Божими вісниками», тобто колядниками. А може, цього року нарешті пощастить і після раптового дзвінка у двері почуємо гомін колядницьких дзвоників і «Нова радість стала!»?

КОЛЯДА ВЖЕ НА ПОРОЗІ!В Україні збереглися сотні варіантів колядок про дивовижне дерево, небесні світила, казкових птахів. У християнських колядках співається про Діву Марію, Йосипа, Ісуса Христа, апостолів. Поряд iз ними діють небесні світила і дощ. Приспів колядок, як правило такий: «Святий вечір, добрий вечір!», або «Ой дай, Боже!».

Що ж треба, аби вдало заколядувати? Найперше — зібрати ватагу. Ватага обирає отамана — Звіздаря (носить Зорю, заспівує і веде «переговори» з господарями) і Міхоношу (того, хто збирає до торби дарунки). Вдягнутися колядникам можна і звичайно, хоча непогано було б роздобути старовинні свитки чи сардаки. У будь-якому разі, дівчат прикрасять великі барвисті хустки з торочками.

Колядники мають Зорю і торбу. Восьмикутна Зірка нагадує про віфлеємську зорю, яка привела колись до вертепу з нарожденним Ісусом трьох царів зі Сходу, волхвів і пастушків. Це також символ Діви Марії. Зірку можна вирізати з цупкого картону чи випиляти з фанери і оздобити кольоровим папером. А можна змайструвати з планочок або товстого дроту каркас, який обтягнути папером чи тканиною, прикрасити фольгою, китичками з кольорових ниток, ялинковим «дощиком». У центрі має бути образок Діви Марії із дитятком.

Навіть «скарбник», Міхоноша, як і решта колядників, не має права торкатися руками дарунків. Господарі самі повинні класти все одразу до торби. Торбу можна оздобити вишивкою або аплікацією, навіть розмалювати фарбами. Доречно зобразити на ній сонце, місяць і зорю або ж казкове дерево з птахами.

Гурт колядників, прийшовши до дверей будинку чи квартири, найперше співає колядку, якою викликає господаря. Коли двері відчиняють — колядники просять дозволу заколядувати. Звіздар проказує: «Благослови, Боже і Божая Мати Про Різдво Христове колядки співати!».

Господар згоджується і пускає гостей до хати, де колядники на знак пошани до святих образів і до господарів знімають шапки. Розпитавши, хто живе у цій оселі і як кого звати, величають окремими колядками господаря, господиню і всіх членів сім'ї. На слова «господар», «господиня» слід вклонятися. Ті, кого віншують, також вклоняються у відповідь.

Колядників за щире вітання неодмінно обдаровують: вони ж бо закликають щастя й добробут у хату. Самі гостоньки пильно стежать, щоб господар не скупився: у них є примовки й «погрози» — рознести ворота, перевернути хату, розвалити піч (ворота, хата, піч — символи спокою й затишку, ладу), вивести корову й викрутити їй ріг (символ достатку).

Обдарування — також обрядове: пиріжки, яблука, горіхи. Найкраще, коли господиня заздалегідь приготує пакуночки, куди покладе потроху горіхів, яблук, пиріжків, коржиків, цукерок. Щоб потім, коли вітатимуть її родину з Різдвом, не бігати з кімнати на кухню, гарячково шукаючи, чим би їх почастувати, а стояти перед гостями врочисто, як і годиться. Коли колядники скінчать віншувати усіх членів сімейства, господиня виносить гостинці й кладе їх до торби Міхоноші. Колядники дякують і йдуть далі, адже їм треба привітати ще багатьох! По закінченні обряду наколядоване ділять порівну на всіх.
06 січня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 31
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини