На Закарпатті вийшла книга про Ужгородський національний університет

Про Ужгородський національний університет як вищий навчальний заклад у цілому, так і про його складові - факультети та інші підрозділи - написано вже багато праць. І сказати своє нове слово на цю тему тепер не так уже й легко. Але я, як ветеран унівеситету і один з його активних біографів, вважаю за обов'язок висловити своє похвальне слово про унікальну за змістом, оригінальну за формою подачі книгу, яка щойно вийшла в світ у видавництві "Ґражда" - "Висока наука: Ужгородський національний".

На Закарпатті вийшла книга про Ужгородський національний університет

До речі, вона створена не істориком чи працівником університету, а відомою тележурналісткою Іриною Гармасій, яка на час початку роботи над книгою працювала заступником головного редактора газети "Світогляд". Це розлогі інтерв'ю про всі без винятку факультети і підрозділи вишу, науково-дослідну і культурно-педагогічну працю їх колективів напередодні відзначення 60-річчя цього, найстарішого в краї, вищого навчального закладу.

Хоч усі матеріали книги майже п'ятирічної давності, вони ніскільки не втратили ні свого значення, ні актуальності, ні новизни. Вони надійно і міцно вписалися в історію університету, а величезний фактаж добротного аналітичного характеру аж ніяк не може застаріти, бо охоплює найголовніші проблеми і здобутки вишу певної доби з її успіхами, завданнями і поглядами в майбутнє.

Можна по-доброму подивуватися: хоча авторка мала справу з досвідченими фаховими керівниками різних галузей науки і найрізноманітніших спеціальностей, вона ніскільки не розгубилася, а, навпаки, успішно справилася зі своїм завданням і в переважній більшості діалогів кермо зацікавленої розмови було в її руках. Вона крок за кроком, послідовно і логічно спрямовувала увагу опонента на конкретні і прості відповіді щодо проблем науки і педагогіки, їх розробку та успіхи на кожному факультеті, кафедрі чи науково-дослідному інституті. Більше того, з певною відповідальністю можна заявити, що Ірина Гармасій при цьому показала і позитивні приклади, і зразки, як можна за допомогою цього жанру досягти успішного і глибокого розкриття будь-якої наукової теми.

Вдало продумані запитання до співрозмовників, які не повторюються ні хронологічно, ні тематично. А це переконливо свідчить, що журналістка всебічно готувалася до кожного інтерв'ю. Навіть поверховий аналіз запитань показує, як глибоко орієнтувалася вона в діяльності того чи іншого факультету, кафедри чи підрозділу вишу.

Так, від першого інтерв'ю (а вони подані в хронологічному порядку) декана факультету післядипломної освіти медиків Івана Чопея і до звіту ректора університету Миколи Вегеша в книзі зібрано стільки аналітичного і фактичного матеріалу та унікальної наукової інформації, якої не знайти в жодному іншому попередньому виданні про національний університет.

Чимало нових думок, фактів і перспективи розробок на стику наук читач знайде в інтерв'ю з деканами, а три найзмістовніші і найглибші з них, зокрема деканів фізичного — В. Лазура, математичного — М.Пагірі та хімічного факультетів — В. Лендєла я б повністю рекомендував як навчально-методичний взірець такого жанру як інтерв'ю для студентів кафедри журналістики філологічного факультету.

Для мене, як історика і автора та співавтора п'яти книжок з історії Ужгородського унівеситету, було відкриттям нового літописця історії навчального закладу в особі Ірини Гармасій, яка віддала підготовці згаданої книги частку свого серця і виловила у своїх співрозмовників стільки нових думок, поглядів на важливі наукові проблеми та різноманітного плану інформацій і подала у читабельній формі, що, як дуже справедливо підкреслив у передмові до цієї книги професор Сергій Федака, їх вистачило б на своєрідний художньо-документальний роман.

Книга щедро ілюстрована рідкісними фотоілюстраціями з життя навчального закладу. Збагачує видання і бібліографія, підготовлена фахівцем-бібліографом Оленою Закри-видорогою щодо загальних видань, історії факультетів, кафедр, наукової еліти університету, наукової бібліотеки, списків випускників.

Омелян Довганич, доктор історичних наук, м.Ужгород
22 липня 2009р.

Теги: Ужгород, УжНУ, університет, книга, історія, вуз, вища освіта, наука

Коментарі

Василь Тарчинець 2009-08-18 / 18:09:00
Хтось із великих сказав: " В інтерв'ю завжди видно розум того хто запитує і відповідає".І це дійсно так. Дуже добре, що нова успішна праця Ірини Гармасій це ще і ще раз підтверджує. Вітаю із новою працею і сподіваюся, що коло читачів цього видання буде широким.

НОВИНИ: Соціо

21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 6
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
» Всі новини