Закарпаття: На Свалявщині відбулася підсумкова конференція Українського Фонду Соціальних Інвестицій

Розбиті дороги, неопалювані школи, відсутність спортивних майданчиків та аварійний стан будинків культури - на жаль, це далеко неповний перелік проблем, які є притаманні для багатьох міст та сіл України. У той же час відсутність достатнього бюджетного фінансування, недосконалість законодавства та подекуди малоефективна діяльність місцевої влади відкладають вирішення подібних проблем на багато й багато років. Дуже багато громад погоджуються з таким станом речей. Проте є й такі, які намагаються самотужки знайти вихід із цього "зачарованого кола". І роблять це дуже успішно.

Закарпаття: На Свалявщині відбулася підсумкова конференція Українського Фонду Соціальних Інвестицій

Приклади вдалого вирішення нагальних проблем місцевих громад можна було почути та побачити днями на Свалявщині, де відбувалася підсумкова конференція "Українського Фонду Соціальних Інвестицій" (УФСІ) на тему "Розвиток, зорієнтований на потреби громад; аналіз набутого досвідута розробка рекомендацій".

Поділитися досвідом на Свалявщину з'їхалися голови сільських та - районних рад, районних державних адміністрацій,які брали участь у реалізації проектів УФСІ, спрямованих на розвиток потенціалу громадУкраїни.

Проекти, профінансовані на кошти грантів уряду Японії та Німеччини, реалізовуються в Україні протягом 2006-2010 років.

У рамках цих грантів у кожній області визначалися по два райони, сільські громади яких мали можливість брати участь увтіленні проектів. На Закарпатті такими стали Хустщина та Іршавщина, які загалом реалізували 37 проектів. Згодом до них долучилися Перечинський та Свалявський райони, котрі виграли додатковий конкурста збільшили загальну кількість реалізованих на Закарпатті проектів до 42, а суму інвестицій до близько 16 мільйонів гривень. Завдяки цьому були відремонтовані та побудовані школи, дитячі садки, дороги, будинки культури та спортзали, налагоджено водо- та теплопостачання. Місцеві тромади побачили реальні результати вирішення наболілих проблем, і, що найважливіше, усвідомили власну причетність до їх вирішення.

"Головне завдання, яке ми ставили перед собою - це не будівництво чи ремон якихось об'єктів, - каже Віктор Мірошниченко, виконавчий директор УФСІ. - Найважливішим для нас було залучити громаду до вирішення соціально-комунальних питань, які її турбують. Дуже велике значення приділялося ефективній участі самої громади у співфінансуванні, підготовці і реалізації мікропроектів, контролі за цільовим використанням коштів, забезпеченні життєздатності об'єктів тощо".

Вартість кожного проекту не перевищувала 150 тисяч доларів США. УФСІ співфінансував до 90% вартості проекту, а 10% вносили місцеві громади, іноді за допомогою місцевого бюджету та різноманітних спонсорів.

"Спершу ми стикалися з великою недовірою до Фонду, люди були налякані умовою необхідності співфінансуван-ня проекту. На початку у громадах була поширена думка, що пропонована співпраця - це не що інше, як афера, така собі нова МММ. - згадує Любов Павлович, координатор проекту. - Зараз же представники місцевих громад переконалися в ефективності спільної реалізації проектів. І, щонайважливіше - отримали віру у власні сили, здобули необхідний досвід, об'єдналися задля ефективності вирішення подальших проблем у громадські організації. І тепер навіть продовжують співпрацю в рамках проектів з іншими фондами. Звичайно, це не може не радувати! Адже активізація сільських громад задля вирішення власних найнагальніших проблем - ось головне завдання, яке ставив перед собою "Украї-, нський Фонд Соціальних Інвестицій" у процесі реалізації проекту "Розвиток потенціалу найбідніших громад", - наголошує пані Любов.

Саме тому одним із ключових напрямків роботи УФСІ стала реалізація проекту з навчання для активістів сільських громад. Представники кожного окремого села, мали змогу самостійно обирати теми тренінгів, які були найбільше цікаві для них. На Закарпатті, зокрема, було проведено 26 подібних навчань. Усе це дало змогу активістам здобути досвід із залучення коштів, роботи у громаді, написання проектів, тощо.

Безліч позитивних відгуків, теплих слівта побажань лунало під час конференції від сільських голів, які брали участь у реалізації проектів в рамках програми УФСІ. До речі, учасниками заходу були нелише закарпатські очільники сільських громад. В Поляну прибули також гості з Франківщини та Волині. Усі вони розповідали про власний успішний досвід вирішення проблеми сільською громадою за підтримки УФСІ, а ; також висловлювали надію на подальшу співпрацю з Фондом у рамках наступних проектівта програм.

Усвою чергу представники влади також залишилися задоволеними співпрацею з УФСІ. "Гроші можна буквально "підняти із землі", - було б лише бажання щось зробити! Якщо люди хочуть вирішити проблему, необхідні кошти завжди можна знайти. Тут дуже важливо, щоб у громади був відповідальний та ініціативний лідер", - зазначив під час виступу Тиберій Бауман, заступник голови Свалявської райдержадміністрації.

"Починати формувати бюджети треба знизу. Про це давно свідчить досвід розвинутих європейських країн. А такі проекти до цього підштовхують і нас, адже в наслідок їх реалізації місцеві громади активізуються, починають брати активну участьу самоврядуванні. Тому користь від них переоцінити важко", - наголосив Максим Хохлов, голова Іршавської районної держадміністрації.

В рамках конференції особливу увагу учасники приділили також розвитку сільського зеленого туризму, як однієї із найперспективніших складових зростання добробуту громади. Так, одним із найцікавіших пунктів програми заходу стало відвідання учасниками туристично-рекреаційних закладів Свалявщини.

Наталія Тернавська, "Закарпатська правда"
24 червня 2009р.

Теги: Свалява, громади, Український Фонд Соціальних Інвестицій, кошти, проекти, туризм

Коментарі

іван іванович 2009-06-24 / 17:41:00
Какая польза людям... деньги деребанят

НОВИНИ: Соціо

00:08
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 4
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 2
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
» Всі новини