Флешмоб по-ужгородськи, або Як шокувати людей у місті

На вулицях Ужгорода твориться щось дивне - розгулюють комп’ютерні мишки... Люди здивованими очима дивляться на божевільних молодих осіб, які тягнуть по землі маніпулятор. Що це таке? Вони зійшли з розуму? Відповідь проста: ні, вони розумні, а точніше — розумний натовп))).

Флешмоб по-ужгородськи, або Як шокувати людей у місті

Що таке флешмоб?

Флешмоб (від англ. flash — спалах, мить і mob — натовп; перекладається як “спалах натовпу” або як “миттєвий натовп”) — це заздалегідь спланована масова акція, в якій велика група людей (моббери) раптово з'являється в громадському місці; протягом декількох хвилин люди з серйозним виглядом виконують заздалегідь обумовлені дії абсурдного змісту (сценарій) і потім одночасно швидко розходяться в різні боки, як ні в чому не бувало.

Як все починалось?

У жовтні 2002 року на світ з’явилася книга соціолога Говарда Рейнгольда “Розумні натовпи: наступна соціальна революція”, в якій автор передбачив, що люди будуть використовувати нові комунікаційні технології для самоорганізації. Поняття “розумних натовпів” (смартмоб) стало основоположним в подальшому розвитку флешмобів та інших подібних акцій, всі з яких по суті своїй є різновидами смартмоба. У червні 2003 року Роб Зазуета з Сан-Франциско, ознайомившись з працями Рейнгольда, створив перший сайт для організації подібних акцій — flocksmart.com.

Перший флешмоб був запланований на 3 червня 2003 року в Нью-Йорку, США, але не відбувся. Цьому завадила заздалегідь попереджена міліція. Організатори уникнули цієї проблеми при проведенні другого флешмоба, який відбувся 17 червня цього ж року. Близько двохсот чоловік (за іншими джерелами 150) зібралися довкола дорогого килима в меблевому відділі універмагу “Macy’s” і стали говорити продавцям, що живуть разом на складі в “приміській комуні” на околиці Нью-Йорка та прийшли купити “Килимок любові”. Уже через декілька днів хвиля акцій прокотилася Америкою і Європою.

Перші російські акції були організовані через ЖЖ (живі журнали) і відбулися одночасно в Санкт-Петербурзі і Москві 16 серпня 2003 року. Їх учасники із незрозумілими табличками зустрічали на вокзалі пасажирів, що приїхали поїздом. Перші українські моби практично одночасно пройшли в Дніпропетровську і Києві також 16 серпня. 23 серпня перший флешмоб відбувся в Одесі.

В цілому флешмоб в країнах СНД отримав сильний розвиток в плані ідеології. У Білорусії виникли політмоби, на Україні і в Росії з'явився фаршинг. Щорік проводяться флешмоб фестивалі — мобфести.

Безумовно, дії, які можна кваліфікувати як флешмоб, могли відбуватися і задовго до появи книги Рейнгольда. Але це були швидше поодинокі випадки, що не є масовим явищем. Лише наявність зручних та швидких засобів зв'язку і більш-менш сформовані правила дозволили флешмобу нестримно стати популярним практично по всьому світу. Тому можна стверджувати, що він має унікальну ідеологію і не має аналогів в світовій історії.

Що потрібно знати моберу?

  • ·        Участь у флешмобі тільки добровільна. 
  • ·        Флешмоб — абсолютно законний захід. 
  • ·        Флешмоб ні до чого не закликає і не зобов'язує. 
  • ·        Флешмоб проводиться виключно для нешкідливої розваги і цікавого дозвілля.

Флешмоб по-ужгородськи, або Як шокувати людей у місті

Чи розвивається флешмоб на Закарпатті?

Перший ужгородський флешмоб за неофіційними даними був організований у 2008 році. Хоча, можливо, це відбулося й раніше, та немає ніяких записів. 29 квітня минулого року натовп невідомих молодих людей шукав біля “Зеленого базару” невидимі монети. Як ви вже здогадалися, грошей не було ніде, тому моббери привертали до себе увагу перехожих. Реакції були різні: здивування, непорозуміння, глузування, «відморожування», зацікавлення... А через декілька днів на вулиці міста повискакували комп’ютерні мишки :-). Перехожі ще більше були переполохані (а може шоковані). Дівчата і хлопці тримали в руках провід маніпулятора і тягли по дорозі подружку клавіатури. Куди тільки не заходили вигулювачі дивної тваринки: і в магазини, і в кафе, і в ліфти. Про цей флешмоб почали масово пліткувати. Здивування переросло в зацікавленість. Наступні акції збирали все більше і більше мобберів.

Флешмоб ставав дедалі популярнішим і до кінця 2008 року було проведено більше 15 акцій тільки в Ужгороді. Молодь пропагандувала радянські мультфільми, зокрема карапуза Вінні Пуха, бажала смачного відвідувачам “Деліції”, молилася, бачила НЛО...

Найбільший флешмоб в обласному центрі пройшов під назвою “Молодь, що читає”. 70 осіб прийняли участь у ньому і довели, що нове покоління не тільки сидить перед комп’ютером, але й читає газети.

В Ужгороді флешмоб — це веселощі, це згуртування однодумців, це вияв власної думки... Флешмоб — це активний рух молоді. Тож, дорогий читачу, якщо в тебе виникло бажання трохи пофлешмобити, виходь на вулицю і приводь із собою друзів! А тема для флешмобу завжди знайдеться. Головне — аби було бажання!

Фото Василь Прокопишин

Наталія Чобаня, "а5-Закарпаття"
06 березня 2009р.

Теги: Ужгород, флешмоб, мобер

НОВИНИ: Соціо

11:04
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
» Всі новини