До 20 лютого постраждалим костринцям мають збудувати водогін і виплатити компенсацію

Хід ліквідації наслідків аварії на продуктопроводі, що сталася 17 січня ц. р. в с. Кострино Великоберезнянського району, залишається на особливому контролі голови Закарпатської обласної державної адміністрації.

Як уже повідомлялось, близько 17 години 17 січня через розгерметизацію магістрального продуктопроводу акціонерної компанії «Транснафто-продукт» стався витік понад 78 кубометрів дизпалива. В результаті нафтопродуктами було підтоплено два будинки, забруднено 120 дворогосподарств селян, 38 колодязів та понад 3 гектари сільгоспугідь.  Як тільки на центральний пункт ДП «ПрикарпатЗахідтранс», що в Дубриничах, надійшов сигнал про зниження тиску в трубі, на місце виїхала аварійна бригада (однак підприємство не повною мірою задіяло весь наявний ресурс). О 17.35 в селі вже працював і караул Великоберезнянського райвідділу МНС України в Закарпатській області. Тому викликає, м’яко кажучи, здивування інформація прес-служби Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Ніни Карпачової, в якій, зокрема, йдеться про те, що роботи по збиранню дизпалива розпочалися лише через чотири години після витоку. Не відповідають дійсності й інші висловлювання, подані прес-службою.  Тому нижче наводимо інформацію про ситуацію, що склалася в с. Кострино.

Вже в перші години після надзвичайної ситуації було створено штаб з ліквідації аварії, намічено план першочергових заходів. Наступного дня відбулось засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка визнала аварію надзвичайною ситуацією місцевого рівня, винесла рішення про призупинення експлуатації продуктопроводу. Всі зусилля зосередили на збиранні дизпалива та будівництві споруд для водоперехоплення забруднюючих речовин – щоб уникнути їх потрапляння в потічки, а відтак і в річку Уж.

Станом на понеділок, 2 лютого, завершено очистку водовідвідних канав, по яких стікало дизпаливо. Знято понад 3 тисячі кубометрів забрудненого ґрунту та снігу і вивезено у безпечні, спеціально відведені місця. Всю забруднену територію обробляли спеціальним абсорбентом, який нейтралізував дизпаливо. Безперервний моніторинг, який проводять Державна екологічна інспекція, облводгосп, обласна санепідстанція, підтверджує, що вжиті заходи дали позитивний результат: вміст нафтопродуктів у р. Уж не перевищує допустимі концентрації. Така ж інформація надходить і від водників Словаччини та Угорщини, які проводять спільний з Україною моніторинг в рамках угод про співробітництво на прикордонних водах.
Вже на другий-третій день після аварії створена сільрадою комісія обстежила 206 дворогосподарств, складено 99 актів, в яких зафіксовані завдані селянам збитки. Минулої п’ятниці було повторно обстежено постраждалі обійстя за участю страхової компанії.

Зараз завдання № 1 – збудувати в селі водопровід і відшкодувати постраждалим завдану шкоду.
Щоб забезпечити водопостачання постраждалої частини села (і навіть далі), необхідно збудувати близько 4 км водогону. Роботи ускладнюються через те, що мережі треба прокладати у скельних породах та через річку. Водозабір буде здійснюватись із джерела в горах. В селі через кожні 50 м обладнають водяні колонки. Роботи проводить спеціалізована будівельна організація – ВАТ «ПМК-78» разом з ДП «ПрикарпатЗахідтранс», і мають їх завершити до 20 лютого цього року. Вже прокопано 250 метрів, закуплено частину матеріалів. Оплатить роботи – ДП «ПрикарпатЗахідтранс». Відповідний гарантійний лист підписав його директор.

Таким же гарантійним листом компанія зобов’язується теж до 20 лютого відшкодувати збитки. Державною екологічною інспекцією нараховано 123 тисячі гривень збитків за забруднення земель. Кошти виплачуватиме Закарпатська філія страхової компанії «Княжа», в якій і був застрахований продуктопровід. Прийнято рішення, що два будинки, які найбільше постраждали, будуть капітально відремонтовані теж за кошти страхової компанії, згідно із розробленою проектно-кошторисною документацією.

Що стосується надання медичної допомоги селянам, що проживають в зоні забруднення. З перших днів аварії в селі працювала бригада обласних медиків. Зараз щодня вже місцеві медичні працівники проводять щоденний подвірний обхід – під наглядом 220 чоловік. Особлива увага – хворим, що перебувають на диспансерному обліку. Наразі будь-яких клінічних проявів наслідків аварії у місцевих мешканців не зафіксовано. Всіх мешканців села було забезпечено необхідними превентивними медикаментами. В перші дні постраждалим було запропоновано проживання на місцевій турбазі, однак люди відмовились покидати домівки. Вирішується питання про оздоровлення дітей в спеціалізованих санаторіях «Малятко» (Ужгородський район) та «Човен» (Свалявський район).

Наразі Рівненський експертно-технічний центр при Держгіпромнагляді України проводить експертизу, і до кінця тижня фахівці повинні надати висновки щодо причин аварії. Минулого тижня за рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій було дано дозвіл ДП “ПрикарпатЗахідтранс” на відновлення експлуатації ділянки магістрального продуктопроводу, що проходить територією області. Також компанія має провести утилізацію зібраних залишків нафтопродуктів. До кінця квітня ДП “ПрикарпатЗахідтранс” зобов’язана завершити повну діагностику ділянки продуктопроводу по всій території Закарпатської області для визначення його стану та можливості подальшої експлуатації.

Управління інформації та зв’язків із громадськістю Закарпатської ОДА
02 лютого 2009р.

Теги:

НОВИНИ: Соціо

21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 6
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
» Всі новини