В Ужгороді працює школа любові та надії

Дітям завжди потрібна опіка, любов і підтримка, а малечі з обмеженими можливостями все це необхідно в кільканадцять разів більше. Жити у беззвучному світі не так просто: відсутність звуків не дозволяє легко пристосуватися до оточуючого світу та відчути всю його красу.

В Ужгороді працює школа любові та надії

Сьогодні на Закарпатті однією з тих, хто допомагає нечуючим дітям призвичаїтися до життя та стати повноцінними членами суспільства, є Ужгородська спеціальна школа-інтернат І-III ст. для глухих дітей. Заснована вона була ще в 1904 році, а тридцять чотири роки тому було побудоване сучасне приміщення закладу за кошти Українського товариства глухих. Нині в закладі навчається 89 учнів віком від 3 до 18 років. Малеча дошкільної групи та 1 - 4 класів учиться за спеціальною програмою, а учні 5-12 класів — вже за програмою загальноосвітніх шкіл. Випускники отримують середню освіту, після чого можуть продовжувати навчання у виші. Для того, щоб молодь визначилася із своєю майбутньою професією, у стінах школи вона проходить профтехорієнтацію.

А ще навчальний заклад нині переходить на кабінетну систему навчання. Уже діє математичний та біологічний кабінети, а з часом дирекція планує створити ще й історичний, фізичний та кабінет української мови і літератури. Навчання усному мовленню проходить у спеціалізованих класах: ритміки та слухомов-ному кабінеті, який очолює сурдопедагог Наталя Фетько. У ньому діти займаються на комп'ютерних слухових тренажерах: видимій мові та живому звукові. Є в кабінеті аудіометр, який дозволяє встановлювати межу втрати слуху в дітей. Не кожен подібний навчальний заклад може дозволити собі таке задоволення, адже коштує воно близько сорока тисяч гривень. Школа оснащена сучасною технікою: комп'ютерами (у навчальному закладі є два комп'ютерні
класи), інтерактивною дошкою та переносним мультимедійним проектором. Це дає змогу наочно ілюструвати навчальний матеріал, цікаво проводити уроки, що сприяє кращому сприйняттю та засвоєнню учнями інформації. Марта Ігнат навчає вихованців технічній та математичній грамоті. Під її керівництвом створюються та проводяться мультимедійні уроки.

Мистецтво лікує, тому велика увага приділяється урокам малювання, гуртковій роботі. Немало обдарованих дітей продовжують навчання в коледжі мистецтв ім. А. Ерделі. У школі постійно діє виставка їхніх художніх робіт. Вихованці займаються також художньою вишивкою, а нещодавно тут запрацював ще й факультатив кераміки, який веде Андрея Прислупська. У школі є му-сільна піч, тому учні можуть спостерігати та брати участь у процесі творення глиняних виробів. Силами педагогічного та учнівського колективів створено своєрідний музей — «Світлиця», в якій зібрано експонати, що зображають побут закарпатського села початку XX століття. Тут зберігаються і найкращі учнівські твори: вишивки, аплікації, малюнки, керамічні витвори тощо. Проходять у школі й уроки хореографії, які веде Аг-неса Угрин. її учні — учасники обласних та республіканських танцювальних конкурсів, які проводяться серед спецшкіл і майже завжди здобувають призові місця.
У пошані тут і спорт. Гордістю школи є її випускник Роман Герей, який у 2005 році отримав золоту медаль на параолімпійських іграх в Австралії,  та учениця 12 класу Марія Стан. Вона виборола дві золоті медалі з легкої атлетики на всеукраїнських змаганнях, а також посіла у 2006 році 4 місце на європейській першості у Португалії. До речі, Роман Герей зі своєю дружиною нині тренує учнів рідної школи. Хороша спортивна база закладу дає можливістьу майбутньому реалізувати бажання керівництва: зміцнити та створити школу зі спортивним нахилом.

Багато випускників Ужгородської спеціальної школи-інтернату для дітей з вадами слуху продовжують навчання у вишах. Обирають собі професії, які пов'язані з мистецтвом, стоматологією тощо. Цього року вперше випускниця закладу, який є у статусі середньої школи, вступила до університету. Навчається дівчина в УжНУ на відділенні «Соціальна робота».

Діти проживають у школі постійно. У житловому корпусі розміщені кімнати для хлопчиків та дівчаток, у яких проведено ремонт та закуплено нові меблі. Вихованці навчального закладу проводять вільний час
у спортзалі, ігрових кімнатах та кімнатах відпочинку, в них — телевізори. Хороші умови і в дошкільній групі. В ігровій кімнаті є сухий басейн та предмети, які допомагають краще сприймати навколишній світ і засвоювати мовний матеріал. Учні школи харчуються п'ять разів на день: нещодавно ввели другу вечерю. Крім повноцінної їжі, діти отримують ще й фрукти та солодощі, які конче необхідні для розвитку юного організму.
Велика територія школи дозволяє учням чудово відпочивати. Хороше футбольне та волейбольне поле з біговими доріжками — всі умови для різноманітних змагань. Для любителів природи та спокійного відпочинку є великий сад фруктових та декоративних дерев: яблуні, сакури та магнолії. На території закладу розміщені оранжерея, город та виноградник, за якими учні, під керівництвом вчителів, самостійно доглядають. У саду розташована дванадцяти міс-на альтанка в якій теплої пори року проходить навчання — зі . своїми наставниками Софією Брусо та Анною Сабадош в оранжереї учні вирощують квіти. Окрасою теплиці є рожеві гербери-ромашки.

Школа тісно співпрацює з обласним відділенням Українського товариства глухих, яке очолює Наталя Булеца, з організацією «Інваспорт», якою керує Андрій Чегіль. Завдяки їм діти мають можливість займатися в різних спортивних секціях. Школа-інтернат обласного підпорядкування і фінансується обласним управлінням освіти. Цього року тут зробили ремонт даху та актового залу, санітарну побілку класів та коридорів, замінили вікна та двері. Технічно оновлено навчальні кімнати, придбано недешевий аудіометр, забезпечено всіх учнів слуховими апаратами та шкільною формою, обладнано спортивний зал. За що дирекція, педко-лектив та учні навчального закладу щиро дякують своїм «опікунам».

Директор школи Наталія Бушко змогла перетворити ін-тернатузатишний дім, у якому панує любов, щедрість та милосердя. Діти тут не самотні: крім батьківської любові, вони отримують родинне тепло вчителів та друзів. І все це разом узяте допомагає оптимістичніше дивитися у майбутнє.

Вікторія Попович, м.Ужгород
03 грудня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:41
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 18
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 9
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини