Василь Кий: "Ліс — зелене золото Ужгородщини"

Напередодні професійного свята лісівників вже традиційно зустрічаємося з людьми цієї прекрасної професії. Нині наша розмова з в.о. директора ДП «Ужгородський лісгосп» Василем Києм. Василь Васильович працює на цьому підприємстві з 1977 року, відразу після закінчення Львівського лісотехнічного інституту, починав помічником майстра.

Василь Кий: "Ліс — зелене золото Ужгородщини"

- Пане Василю, ви були, так би мовити, біля джерел зародження ведення лісового господарства на умовах договорів підряду із спеціалізованими фірмами державної чи приватної власності. Як це починалося і чи виправдало ваші наді)?
-  Розпад СРСР, здобуття Україною незалежності поставило всіх, в тому числі і наш колектив, перед необхідністю працювати в невідомих тоді ще нам ринкових умовах. У той час вже були порушені існуючі роками виробничі, господарські, економічні, фінансові та інші зв'язки.
Відсутність в лісгоспі основних засобів виробництва (вони залишилися в лісокомбінаті при розподілі майна), наявність обмеженого лісосічного фонду (3,6 тисячі кубометрів головного користування), обмежене державне фінансування (в межах 18 %) лісогосподарських заходів поставило лісгосп перед фактом: бути лісгоспу чи не бути.
І тоді було прийняте рішення організувати роботу по веденню лісового господарства на умовах договорів підряду з фірмами різної форми власності. Основним організатором і натхненником цієї справи був і є Іван Костів.
Питаєте, чи був ефект від нововведення? Посудіть самі. Нова організація праці дозволила підняти рівень заробітної плати працюючих, зменшити витрати на виробництво, скоротити адміністративний персонал і врешті-решт вести лісове господарство, на рівні світових стандартів.
Тринадцятирічний досвід роботи, підсумки діяльності лісгоспу підтвердили, що це було і залишається єдиноправиль-ним рішенням проблеми.
- В області працює Швейцарсько-український проект розвитку лісового господарства «FORZA». Ви долучилися до нього?
- Звичайно, ми були активними учасниками робочої групи по розробці рекомендацій щодо стратегії та механізму залучення суб'єктів господарської діяльності до виконання лісогосподарських заходів. Наш досвід було підтримано і рекомендації розіслані по всій Україні. Міжнародною Лісовою наглядною радою FSC в 2005 році лісгоспу видано міжнародний сертифікат, який підтверджує відповідність ведення лісового господарства міжнародним стандартам.
-  Розкажіть, будь ласка, з якими здобутками ваш колектив зустрічає свято...
-  Приємно, що результати праці нашого підприємства непогані. У цьому році виконано лісовідновлювальних робіт на площі 37,7 га, з них посаджено лісу на 22,5 га, природне відновлення - 11,7 га. Доповнено лісові культури ра площі 44,8 га, проведено догляд за лісовими культурами на 152, 6 га, рубок догляду за лісом -. на 81,3 га, в тому числі рубок догляду в молодняках - 30,1 га.
За 8 місяців цього року заготовлено 12,7 тисячі кубометрів лісопродукції. Реалізовано її на 2703,4 тисячі гривень, що значно більше, ніж минулого року.
У ведення лісового господарства вкладено 2 мільйони 751 тисячу гривень, з яких державні кошти склали лише 21%, решта - власні кошти підприємства. До державного бюджету та цільових фондів сплачено 1 мільйон 477,1 тисячі гривень податків, що на 40,5% більше, ніж минулого року. Ось так і господарюємо.
-  А яка зарплата у ваших працівників?
-  Середньомісячна заробітна плата штатного працівника в еквіваленті повної зайнятості за 8 місяців склала 1354 гривні, що становить 124,6 % до відповідного періоду минулого року.
- Пане Василю, у вас і у ваших працівників дуже благородна професія, адже ліси, які ви доглядаєте, вирощуєте - це легені планети. Як би ви коротко характеризували основні завдання вашого підприємства?
- Кажу відразу, що коротко зробити це не вдасться, бо завдання об'ємні і їх багато. Я лише назву найважливіші. Це -охорона і захист лісів, тваринного світу від браконьєрів, хижацького вирубування та знищення дерев.
Треба нам всім, в тому числі і засобам масової інформації, посилити виховну роботу серед громадськості по охороні лісу. Мало пишуть в газетах про шкільні лісництва.
Що стосується нас, лісівників, то мусимо поліпшувати ведення лісонасіннєвої справи, розсадницького господарства, збереження генофонду та реліктових насаджень.
-  Знаєте, приємно здивувала наявність комп'ютерів у лісництвах...
- А дивуватися нічого, це вимога часу. У наступному році плануємо повністю перейти на відведення лісосік із застосуванням електронної вилки, комп'ютерно-супутникового зв'язку та електронної обробки матеріалів відводу. Це дасть можливість проводити на більш високому рівні таксацію лісосік, оперативніше та якісніше проводити самі відводи дерево-станів у рубки, за рахунок чого з'явиться можливість вишукувати додаткові кошти і вкласти їх у розвиток лісового господарства, підняти заробітну плату працівникам, більш повно вирішувати соціальні потреби колективу.
У кожному з наших лісництв вже є комп'ютери. З квітня цього року ми почали вводити в бухгалтерський облік спеціальну програму ведення обліку І-С. Частково вона вже працює, зараз доводимо її до пуття.
Ми поставили перед собою завдання запровадити електронну пошту в кожному лісництві. «Піонером» в цій справі є Великодоброньське лісництво, а саме помічник лісничого Валентин Геккер (лісничий Володимир Войтович).
Я назвав лише частку з наших завдань, їх багато, є над чим працювати. І є, слава Богу, кому.
-  Що б ви побажали працівникам лісгоспу з нагоди свята?
- Я від щирого серця вітаю всіх наших працівників, наших пенсіонерів, ветеранів лісової галузі з нашим професійним святом - Днем працівника лісового господарства. Бажаю всім міцного здоров'я, подальших успіхів у праці, злагоди й достатку в родині. Нехай ніколи у наших серцях не згасає любов до зеленого золота нашого краю.

22 вересня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 52
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
» Всі новини