Закарпатка Йолана Чересленко тричі розпочинала життя заново

Те, що випало пережити 59-річній Йолані Чересленко з Малого Раківця Іршавського району, важко навіть уявити. Жінка тричі розпочинала життя заново, як кажуть, з чистого аркуша паперу. Її зрадив чоловік… з кумою. Її зреклися рідні діти. Від її розповідей про удари долі волосся стає дибки.

Йолана Антонівна Дорчинець народилася 29 травня 1949 року в селі Малий Раковець на Іршавщині. Після закінчення «восьмирічки» поїхала на прополку цукрового буряка на Кіровоградщину, в село Карбівка Добровеличківського району. Там познайомилася з сільським хлопцем. Володя працював трактористом місцевого колгоспу. Серце красуні-закарпатки завоював гарними та улесливими словами. «Я без тебе не зможу жити», - говорив Йолані. Його словам повірила, він їй сподобався. Весілля відгуляли за кілька місяців після знайомства, 28 жовтня 1967 року. Молода пара стала жити разом з чоловіковими батьками. Його мати хворіла, тому ніде не працювала, батько працював ковалем. Всі хатні роботи лягли на плечі 18-річної тендітної дівчини. Йолана давала усьому ради, бо змалку привчена до праці. 6 червня 1968 року народила первістка. Назвали Іринкою. За чотири роки на світ з’явилася Світланка. Ще за два – Галинка. За два місяці після народження третьої дочки Йолана захворіла, перенесла операцію, півроку лікувалася у психіатричній лікарні. 1986 року подружжя розлучилося.
 - Ми з Володею прожили 17 років. Спочатку, років зо три, у нас була нормальна сім’я. Останні роки нашого спільного життя були справжнім пеклом, - розповідає жінка про пережите. – Чоловік мені зраджував, причому з кумою. Ми з Лізою родом з одного села. Вона вийшла раніше заміж у Карбівку. Старша за мене на три роки. Чоловік почав докоряти мені, що не так одягаюся, присікувався до всяких дрібниць, принижував, бив. Загордився, бо його підвищили у роботі – став інженером. А чим вона була кращою? Нічим. Проста доярка, - розводить руками. – Терпіла заради дітей. Чоловік просто використав мене. Йому треба було народити дітей, і все. Розлучилися, коли життя стало зовсім нестерпним.
 Йолана переконана, що кума приворожила її чоловіка та підлила їй у їжу якогось зілля.
 - Люди у селі говорили, що Ліза ходить до ворожбитів, - каже жінка. – Коли я потрапила до лікарні, мені зробили операцію «по-жіночому». Лікарі сказали, що операція пройшла нормально, без ускладнень. Чоловік із кумою принесли мені борщу. Я поїла. Після того мені стало погано. Почала співати. Не розуміла, що роблю і кажу. Мене відвезли до психіатричної лікарні, де довго лікували, десь півроку. Я сильно схудла, покращення не було. Після лікарні почала ходити до монастирів. Монахи читали мені спеціальні молитви. Невдовзі мій стан покращився. А Лізу за її недобрі діла Бог покарав: у Великодню суботу її син повісився.
 У червні 1986 року подружжя розлучилося. Йолана залишилася жити у тому ж селі, перейшла в окремий невеликий будиночок. Там мешкала упродовж наступних 15 років. Вдруге розпочала нове життя. Колишній чоловік став жити з кумою Лізою та Йоланиними дітьми. Чоловік дочок Йолані не віддав.
 24 березня 1987 року вона народила четверту дочку. Назвала Людмилою. Упродовж довгого часу не зізнавалась дочці, хто є її батьком. Лише недавно відкрила таємницю.
 - Не хотіла цього робити, довго вагалася, - зізнається Йолана. – Спочатку Люді казала, що з її батьком від її народження не бачилася і не знаю, де він і що з ним є. Коли дочка стала дорослою, то почала ще більше наполягати. Я їй казала: «Краще я буду мовчати, бо тобі буде соромно за твого батька». Недавно про все їй розказала. Її батьком є мій колишній чоловік Володя. Хоч ми були розлучені, я жила окремо, але він приходив до мене. Він просив мене повернутися, але я не змогла його простити. Тим більше, що він настроїв проти мене дітей.
 Йолана працювала у школі – спочатку техпрацівником, а згодом кухарем. Ставила дочку на ноги сама. Намагалася все зробити, аби Люда не була гірше одягнута, як її ровесниці, однокласниці.
 У 2000 році Йолана разом з дочкою Людмилою переїжджає жити до рідного села на Закарпаття. Із собою взяла тільки необхідне. Будинок у Карбівці продала, а гроші поділила між трьома старшими дочками. Оселилася у батьковій хаті, яка упродовж декількох років пустувала. Батько та мачуха померли. Їхній син Михайло поїхав жити до дружини на Східну Україну. В хаті не було елементарних побутових умов. Жінці втретє довелось розпочинати все з початку. І це в 51 рік.
 - Ото якась містика, - сплескує в долоні жінка. – Баба Анця (мачуха) давно померла, але я все чула, як вона кличе мене: «Юганко, Юганко». І прикликала мене. Я лишила все у світі і прийшла у село, де не було ні кола, ні двора. Але, слава Богу, помали почала призбирувати гроші з інвалідної пенсії, обладила одну кімнатку, провела газ. Головне, що є де спати, можна зварити їсти, у хижі тепло. Мала дві кози, було своє молоко, та мусіла їх продати, бо надовго від хати відлучитися не могла.
 Йолана отримує 500 гривень пенсії. У селі наймається на роботу до односельчан копати городи. Зароблені 30-50 гривень витрачає на продукти, купує необхідне до хати. Частину грошей заощаджує для подарунків для дітей та онуків. Їх у Йолани четверо. Дочка Люда здобула професію кухаря у Виноградові. Але стояти за плитою не схотіла. Влаштувалася у Виноградові на швейну фабрику.
 - Хто попробував города, у село повертатися не схоче, - каже про дочку. – Нехай робить так, аби їй було добре. Зустрічається з хлопцем. Слава Богу, хлопець гарний, порядний. Чекаю, коли надумають женитися.
 Жінка з неабиякою радістю розповідає, що торік її старші дочки зі своїми дітьми вперше приїжджали у село навідати її з Людою.
 - Я була така рада, що діти приїхали. До них я їздила декілька разів. Я щаслива, що Бог почув мене, а дочки зрозуміли, хто я для них є, - утирає сльози. - Рідна мати є рідною матір’ю. І її ніхто не зможе замінити, - додає.

Тетяна Грицищук, "НЕДІЛЯ"
02 серпня 2008р.

Теги:

Коментарі

іван іванович 2008-08-04 / 23:16:00
Антону. Любо читати такі історії. Кажуть у нас так: що видиш на другому, чекай на себе

anonim 2008-08-02 / 19:26:00
Ne placs, Jolanocsko,! Takex jak me,Boh berezse... I ja placsu.Znaj,takex jak te bahato... me szelyni!!!

Антон 2008-08-02 / 08:35:00
Жаль жінку. От Танька любить такі історії.

НОВИНИ: Соціо

21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 6
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
» Всі новини