Закарпаття: Остап Бендер Ільфа і Петрова знав не все

До чотириста порівняно чесних способів відбирати гроші у населення, якими користувався великий комбінатор, сучасний світ із його Інтернетом та інтерактивним телебаченням додав ще з десяток власних винаходів.

Закарпаття: Остап Бендер Ільфа і Петрова знав не все

Іноді складається враження, що весь наш світ, все наше життя побудоване на обмані. Ви, до речі, згодні з цим? Якщо так, то, даруйте, ви – брехун, якщо ні – як мінімум недалекоглядний чи наївний. Та не засмучуйтесь. Не все так і погано, як здається. Якщо ж ви обурюєтеся, мовляв, про що це я взагалі кажу, мовляв, такого бути не може, спочатку заспокойтесь, а далі – продовжте читати.
 Так ось, звернімося до відомої історії про Адама та Єву. «І запитав змій жінку: чи істинна правда, що Бог сказав, що не їсти плоди ні з якого дерева в раю? І відповіла жінка змію: плоди з дерев ми можемо їсти, тільки не можемо торкатися плодів дерева, що стоїть посеред раю, бо сказав Бог, щоб не їсти їх і не торкатися до них, щоб не померти…» Як відомо, не помер ніхто, інакше історія на тому б і закінчилася – божественна історія людства. «І побачила жінка, що дерево добре для їжі, і що воно приємне для очей, і дає знання; і взяла плід і їла, і дала також чоловікові, і він їв…» Були б в раю гроші, на Адамові та Єві обов’язково б ще заробили – чи то Бог, чи то Змій-спокусник…
 Погодьтеся, дивно, що людина, чудово розуміючи, що її обманюють, все одно піддається на ці обмани. Любов до «халяви» давала підстави шахраям користуватися слабкістю людей і в середні похмурі віки, дарує цю можливість і в нашому світі інформаційних технологій. Звинуватити шахраїв у тому, що вони не творчо підходять до процесу, язик не повертається. Вони додумовуються до такого, що сину турецькопідданого і не снилося.
 Відбирати гроші в мережі Інтернету можна багатьма способами. До прикладу, ви потрапляєте на сторінку, де великими буквами написано, як вам поталанило, що ви знайшли саме її, бо тепер отримали унікальну можливість розбагатіти, тільки клацаючи кнопками клавіатури. Вам пропонують перевести на вказаний «гаманець», до прикладу, 1 долар і за десять хвилин ви отримаєте в кілька разів більше.
 Під такою пропозицією, зазвичай, – відгуки від «щасливчиків», котрі, не піднімаючи свого дорогоцінного заду, заробили купу грошей. Вам не віриться у подібне «щастя», але, думаєте, що там того долара – спробувати можна. І ви пробуєте. Надсилаєте гроші і – диво – за якийсь час до вас дійсно може повернутися доларів два. Хіба легко встояти, аби в другу спробу не відправити уже суму в сто разів більшу?
 Спокуса велика і багато хто піддається на неї. Як правило, після такої суми ви хоч до крові у пальцях можете клікати по віртуальному гаманцю – у відповідь буде тільки тиша… А є ще «диво-програми» по збору електронних грошей, які за 15 хвилин збагатять ваш гаманець гривень на 30-50. Вигадливі шахраї, красномовно розписуючи «плюси» таких програм, пропонують скачати її. Ви скачуєте і запускаєте. Аж тут на екрані повідомлення, що для того, аби програма запрацювала, треба всього-на-всього купити ключ для активації.
 Він, зазвичай, дорого не коштує, а тому знаходиться чимало «простачків», які із задоволенням відправляють вказану суму. Ніякого ключа, звісно, в обмін вони не отримують. І добре, якщо програма не буде якимось «троянським конем», який видасть шахраям всі ваші логіни і паролі. Тисячі людей стають також жертвами телевізійних конкурсів та вікторин. Після дзвінків «в телевізор» вони отримують рахунки з астрономічними сумами і не можуть отямитися, за що? І вихід тільки один – доводиться все ж таки платити. Однак мало кого вчить печальний досвід.
 Рука знову тягнеться до телефону, бо там – в екрані – активні ведучі задають простенькі, легенькі питання. До прикладу, треба скласти слово з набору букв, чи згадати знаменитий фільм з Джулією Робертс, чи порахувати трикутники. Ведучі цокотять без зупинку, а в цей час до студії намагаються додзвонитися тисячі і тисячі глядачів, бажаючи дати правильну відповідь і отримати приз. Дзвінки автоматично підраховуються, адже глядач платить за сам факт дзвінка, а не за вихід в ефір. Коли тягнути далі неможливо, один дзвінок таки дають в ефір.
 Глядач, звісно, дає вірну відповідь і ведуча вітає його з перемогою. Та, як розповідала колега - переможниця однієї з таких вікторин – ніяких грошей їй не дали. Оператор повідомив у слухавку, що відповідь її була не вірною. І все. На згадку про гру у неї залишився тільки телефонних рахунок. До суду йти вона, звісно, не збирається, каже, що все одно марно… На вудочку до організаторів вікторин потрапляють в основному довірливі пенсіонери, для котрих копійка зайвою не буває, та молодь, котра легко розстається з грошима батьків.
 Організаторів вікторин не можна звинуватити в шахрайстві. Закон «про захист прав споживачів» тут не спрацьовує, бо ніхто не змушує глядачів брати участь у грі. Не допоможе і закон про азартні ігри: треба спочатку довести, що вікторина – азартна, а не інтелектуальна гра. Можна хіба що зателефонувати до телеканалу і висловити своє обурення, але… Знову очікуйте рахунок за міжміські телефонні розмови. «Розвести» вас можуть і по мобільному телефону. До прикладу, якийсь день вам зателефонують і повідомлять, що мобільна компанія, послугами якої користуєтеся, разом із якоюсь радіостанцією провела рекламну акцію, щось на кшталт розіграшу призів.
 І що саме ваш номер став переможцем, а тому ви – улюбленець фортуни, володар щасливої цифрової комбінації - можете найближчим часом забрати чи то авто, чи плазмовий телевізор. Правда, для цього вам потрібно поповнити свій рахунок на сто гривень. Та хто ж відмовиться від такого щастя? Поповняєте, а за якийсь час вас просять зателефонувати за таким-то номером. Ви й не підозрюєте, що набираєте код, за яким все ваше поповнення буде переведено на інший мобільний. Тож, якщо вам повідомлять радісну новину, перед тим, як поповнювати рахунок, поцікавтеся в сервісному центрі, які саме рекламні акції проводила компанія, мобільними послугами якої користуєтеся.
 Хоча у нормальної людини обман і викликає відчуття дискомфорту, навколо все одно багато людей, для котрих обман такий же нормальний, як для інших правда. На кожного простака свій шахрай знайдеться. А тому, порада: ніколи не вірте, якщо вам пропонують щось захмарне. Безкоштовний сир буває тільки… Так-так, вірно, в мишоловці. Не забувайте про це.

Анастасія Кон, газета "НЕДІЛЯ"
14 липня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

23:01
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 4
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 2
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
11:22
/ 1
Підтверджено загибель Михайла Бадиди з Демечів на Ужгородщині, який понад рік вважався зниклим безвісти
22:39
/ 2
На Запоріжжі поліг Петро Ганич з Кам'яниці Оноківської громади
22:00
/ 4
Командир "Граду" з позивним "Ісус"
17:33
/ 6
У Лютій Костринської громади згоріли будинок і трактор
11:12
/ 2
Чехія допоможе звести реабілітаційний центр в Ужгороді
22:04
Протягом минулого тижня в Ужгороді народилося 53 малюків, у Мукачеві – 34
» Всі новини