До пропонованої виставки увійшло 76 світлин першої половини ХХ ст., на яких зображено будівлі народних шкіл, шкільні приміщення (класи), проведення уроків з різних предметів, шкільне дозвілля, групові світлини учнів з учителями.
Першу найбільшу тематичну групу експозиції сформували світлини 1920-1942 рр., які згруповані за географічним принципом та презентують розвиток шкільництва у селах таких колишніх районів Закарпатської області як Великоберезнянський, Перечинський, Ужгородський, Мукачівський, Виноградівський, Іршавський, Міжгірський, Воловецький, Тячівський та Рахівський. Музей висловлює щиро подяку Михайлу Марковичу, відомому збирачу старих світлин, досліднику історії та культурної спадщини нашого краю за надані для виставки фото.
Окрему групу склали світлини, що показують розвиток шкільництва таких національних меншин краю як роми та євреї. 12 фото, які є цінним джерелом для вивчення становлення та розвитку шкільництва ромів Закарпаття для виставки надав Петро Габрин, дослідник ромської історії та культури, секретар ромської ГО «Гідність», аспірант кафедри політології і державного управління ДВНЗ «Ужгородський національний університет».
Серед значного масиву світлин Закарпаття першої половини ХХ ст. чимало матеріалу присвячено єврейській тематиці, зокрема єврейським дітям. На виставці будуть представлені світлини відомих фотографів Романа Вишняка, Вільяма Вендіверта, Фердинанда Бучини, а також з архіву Меморіального музею Голокосту (США).
20 світлин з історії шкільництва Ужанської долини на виставку надала педагог, письменниця, мисткиня Ольга Тимофієва. Ці світлини – це частинка нещодавно опублікованого видання – «Таємниці старого альбому: шкільне минуле Ужанської долини».
Вдивляючись у ці фотоілюстрації, задумуючись про сьогодення України, ми дійсно маємо усвідомлювати, що виховання нового покоління – це надзвичайно кропітка та важлива справа, до якої слід відноситись з глибоким розумінням.
Виставка триватиме до 4 вересня.