Українські студенти не мають права голосу у вишах

У більшості українських вищих навчальних закладах немає розуміння між студентами і ректоратом. Переважна більшість українських студентів не вміють відстоювати своє право на якісну освіту, належне проживання в гуртожитку чи створення умов для ведення здорового способу життя. А це результат того, що студентське самоврядування в переважній більшості вишів є імітацією, а не дієвою молодіжною організацією. Чому так? На це відповіли самі студентські лідери зі Львова, Запоріжжя і Донецька.

Соціологічне дослідження, яке провела всеукраїнська мережа підтримки студентського самоврядування, свідчить, що 81% українських студентів вважає, що самоврядування їм потрібне, близько 18% не знають для чого, але переважна більшість стверджує, що завдяки самоврядуванню можна зробити позитивні зміни в студентському житті.
Однак самі студенти сьогодні не вміють, а радше бояться домагатися у ректораті своїх вимог. Нині студентське самоврядування в усіх регіонах України зводиться до організації дозвілля, а такі проблеми як поліпшення умов проживання в гуртожитку чи будівництво нового, робота бібліотеки, діяльність студентської поліклініки, відновлення басейну, поліпшення якості освіти, існування корупції студенти бояться піднімати взагалі.
Надія Степанишева, представник донецької громадської організації «Альянс», розповіла, що студенти національних державних вузів в області відмовлялися розмовляти про корупцію в освіті, а більш відкритими були молоді люди з приватних вузів. Однак 25 % студентів таки зазначили, що корупція в освіті існує. За словами Надії, в усіх донецьких вузах є проблеми з діяльністю студентських самоврядувань, робота яких зводиться до розваг, а не захисту інтересів студентів.
Надія Степанишева також зауважила, що у вузах Донеччини заборонено проводити політичну агітацію. «У нас студенти уникають політики, намагаються у неї не втручатись», – каже вона.
Студента можуть відрахувати з вишу навіть за політичні вподобання
Про те, що чимало студентів відраховують із вузів через політичні симпатії або ж коли молоді люди відмовляються підтримувати якусь партію на вимогу ректорату, розповів Олександр Смирнов, голова Запорізького осередку Української Асоціації Студентського Самоврядування.
«Є приклади, що студентів відраховують буцімто через неуспішність. Адміністрації дуже легко організувати для студента кілька поганих оцінок і відрахувати, незалежно як він вчився. Такі випадки були під час виборів, коли через політичні мотиви студенти мали проблеми. Але загалом студенти аполітичні», – зазначив Олександр Смирнов.
Якщо будуть ухвалені зміни до законопроекту «Про вищу освіту», то, для прикладу, лідер студентського самоврядування матиме право останнього підпису про відрахування студента з вишу. Законодавча база, загалом, дозволить студентському самоврядуванню бути  дієвішою організацією, а головне, впливовою щодо ректорату. Адже студенти мають бути представлені у вченій раді. Тетяна Яцків, голова комітету підтримки студентського самоврядування, зауважила, що «потрібен законопроект, який би давав гарантії для самоврядування, а не створював чергову імітацію, як це сьогодні».
В  усіх європейських країнах, відповідно до болонського процесу,  органи студентського самоврядування трактуються як єдиний повноправний представник студентської громади у виші, це учасник правління вищого навчального закладу та освітою загалом, який вирішує питання,  життєво необхідні для студентської громади.

Галина Терещук, Радіо Свобода
12 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:58
У Квасах на Рахівщині згорів будинок, в якому після святкування Великодня заснули господиня з сином
09:18
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 2
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 35
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 10
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
» Всі новини