На джипінгу в Карпатах поставлено крапку

Як стало відомо, організатори «Кубку Карпат» по джипінгу, під тиском природохоронних організацій відмовились від проведення перегонів. Про це 23 травня особисто повідомив голова оргкомітету "Кубку Карпат" та головний редактор Всеукраїнського туристичного журналу «Карпати. Туризм. Відпочинок» в прямому ефірі передачі «Екологіка» на радіо «Ера FM».

Це - невинний джипіг.
Це - невинний джипіг.

Півроку тому українські громадські організації природоохоронного спрямування розгорули кампанію проти так званого «джипінгу» - перегонів на високопрохідних автомобілях класу 4х4 по природних ландшафтах. Факти проведення таких перегонів неодноразово зафіксовані в Криму (Тарханкутський та Керченський півострови), на Харківщині, Київщині та в інших областях. Відомо і про джипінг на заповідній Кінбурнській косі. Проте найбільш привабливою для джиперів місцевістю лишаються Карпати. Початок цьому поклав неприємний прецедент, коли восени відбулась акція «підкорення» г.Говерли на відчизняному джипі «Нива». Така зухвала PR-акція майже відразу призвела до появи в Карпатах масового джипнігу. Згодом розгорнулась і протестна кампанія проти цього. Не виключено, що лише завдяки кампанії протесту, власне слово «джипінг» перестало бути в Україні сленгом самих автолюбителів і набуло цілком офіційного змісту.

На джипінгу поставлено крапку.
 
Варто нагадати і про аргументи природоохоронців, адже протест проти джипінгу не є голослівним і має серйозне наукове підгрунття. Головна шкода, яку приносять джипи, це власне те, що вони нищать колесами рослини та тварин, що мешкають в горах. Власники позашляховиків, в своїй більшості, переконані, що їхніми автомобілями слід їздити саме поза шляхами. А в горах поза шляхами є лише дика природа. В Карпатах зростає дуже багато ендемічних рослин, тобто таких, які зустрічаються лише тут. Аналогічно, тут мешкають і тварини, які можуть жити лише в горах. В диких куточках досі живуть ведмеді і рисі. І лишились вони лише тому, що досі є місця, де диких тварин ніхто не турбує. Тут, в Карпатах, зосереджена і третина всіх видів тварин і рослин, що занесені до Червоної книги України. Навіть якщо джипами їздити не по гірських полонинах і, як висловився Михайло Богомаз, «ганяти овець», а лише по дорогах – всеодно можна завдати дуже суттєвої шкоди природі. Це твердження, переважно, стосується джипінгу навесні. Справа в тому, що навесні, в коліях розбитих гірських доріг затримується багато води. Утворені калюжі є ідеальним місцем для розмноження трьох занесених до Червоної книги України видів земноводних: тритонів карпатського та альпійського та символу самих Карпат – саламандри плямистої. У весняний період всі тритони і саламандри знаходяться в калюжах, тобто переважно – в дорожних коліях. Достатньо одному джипові проїхати по розбитій гірській дорозі, як всі зникаючі тритони і саламандри на цьому відрізку, загинуть. На жаль, так сталось 29-30 березня, коли в районі с.Ясиня таки провели перший тур «кубку».

Жодна з європейських країн не рекламує свої гори, як місце проведення джипінгу, і, схоже, ніде крім Марокко джипінг в горах взагалі не дозволяють.

 

Це - саламандра плямиста...
Це - саламандра плямиста...
Після початку протестної кампанії, яка проходила переважно в режимі офіційного листування, доволі швидко стало відомо, що розрекламовані перегони насправді не мають ніяких дозволів. Контролюючі органи, місцева влада і Міністерство охорони навколишньго природного середовища України вперше дізнались про наміри джиперів не від них самих, а від природоохоронців. Організатори, здавалось би освідчені в туристичній галузі, навіть не намагались отримати дозволи на порведення своїх заходів. І це при тому, що частина маршрутів запланованого «кубку» мала проходити на територіях природно-заповідно фонду – в карпатських заповідниках і національних парках. Як результат, всі контролюючі органи винесли заборони, районні та обласні ради регіону повідомили, що в разі надходження запитів на погодження, джипінгу в горах ніхто не дозволить. А Івано-Франківська обласна державна адміністрація навіть видала спеціальне розпорядження, яким заборонила джипінг в області.

 

...а це - її ікра в дорожних коліях.
...а це - її ікра в дорожних коліях.
23 травня, під час радіоефіру, присвяченого конфронтації природоохорнців і екстремального спорту, обговорювалось і питання джипінгу. Ініціатор потестної кампанії Михайло Богомаз відзначив, що в Україні є безліч територій, де можна їздити на позашляховиках. Втім, для своїх змагань джипери обирають найцінніші і найбільш збережені природні куточки. «Що занадто – те нездраво» - вважають природоохоронці. Джипери хочуть і покататись на позашляховику і відчути кайф. Проте незайманої природи не може бути там, де їздять джипи. Пояснювати це самим джиперам важко, адже люди, спраглі адреналіну і екстремальних відчуттів, ні за що не будуть тверезо слухати будь-кого, хто каже, що вони не праві. Навіть коментуючи статті у інтернеті, джипери переважно вдаються до лайки або дешевих звинувачень природоохоронців у «заказусі». Тому захисники природи змушені були діяти через контролюючі органи. І це дало свій результат. На джипінгу поставлено крапку.

Про відмову від проведення «Кубку Карпат» повідомив керівник оргкомітету Іван Яцик. в прямому ефірі «Ера FM». Зі слів пана Яцика, джипніг, і березневий тур «кубку» відбувався лише в межах населених пунктів і жодних порушень не відбувалось. Проте, контролюючі органи мають іншу думку. Зі слів Івана Яцика, екологи затероризували його до стану, коли він змушений був відмовитись від проведення перегонів. Проте самі природоохоронці запевнили слухачів, що в рамках кампанії лише надсилали скарги. Між усім робили це грормадські організатори з усіх регіонів України.

Одним з аргументів організаторів «Кубку Карпат» до того, навіщо взагалі проводити такий кубок було те, що Українські Карпати потребують реклами. На думку ж екологів, саме дика природа повинна приваблювати туристів до Карпат, а не можливість її понищити колесами.

Михайло Богомаз також зазначив, що ніхто з учасників кампанії не виступає проти джипінгу або іншого екстремального спорту як такого. Все можна робити в міру і слід робити так, щоб не приносити шкоду природі.

Степан Жабка, вільний журналіст "ХайВей"
01 червня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

21:41
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 18
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 9
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
» Всі новини