Подорожуємо середньовічними замками, долиною нарцисів і купаємось у термальних джерелах

Завдяки сприятливим кліматичним та природним умовам, Закарпаття ніби створене самою природою для лікування та відпочинку. Тут немає місця промисловим підприємствам, саме тому воно залишилося одним із найбільш недоторканних та чистих місць України.

Подорожуємо середньовічними замками, долиною нарцисів і купаємось у термальних джерелах

Чим ближче до Мукачева, тим більше перед нами відкривається ця надзвичайно прекрасна природа. Весь час, супроводжуючи нас, протікає одна з великих річок Закарпаття — Латориця (191 км). Тут такі краєвиди, що важко навіть підібрати слова, аби їх описати. Краса справді неймовірна! Відчувається дух, як у творі Івана Франка “Тіні забутих предків” (хто не читав, раджу), або у відомій українській пісні “Край”. Там і слова такі є: “Приїжджайте в Закарпаття… завжди будуть раді вам…” Ех, душа співає… Розлогі села лежать в долинах гір, на полонинах пасуться корови та вівці, сади, поля, виноградники. А ще скільки цікавого попереду!

Замок “Паланок” – перлина Мукачева
Ця велична військово-архітектурна пам’ятка Середньовіччя овіяна легендами, бойовою славою та коханням. Замок розташований на горі вулканічного походження висотою 68 метрів. Існує легенда, що гора була створена селянами штучно, у страшних муках. Звідси й назва міста — Мукачево.
“Паланок” складається з кількох рівнів — Передзамче, Нижнього, Середнього і Верхнього замків. Нижній замок був своєрідною господарською частиною, невеликою за розмірами. До Середнього замку вели підйомні мости, до Верхнього — тунель — вузький коридор довжиною 30 м. Це була пастка. Потрапивши до неї, ворог загороджувався від зовнішнього світу залізними воротами на вході й виході. Ворота опускалися раптово зі стелі, а з отворів на голови супротивника лились окріп та гаряча смола, оборонці кидали палаючі смолоскипи. Вийти з цієї пастки живому було неможливо.
Із 1396 по 1414 роки замком володів Подільський князь Федір Корятович. Він значно розбудував й укріпив замок, перетворив його у свою резиденцію. Сьогодні на території замку стоїть скульптура князя. Кажуть, якщо взяти його за палець, піднятий догори, і загадати бажання, то воно здійсниться. Тому-то цей палець у нього такий тертий.
Була у замку й політична в’язниця Австро-Угорської монархії, в якій за більш ніж 100 років томилися понад 20 тисяч в’язнів. У період Чехословацької республіки (1919–1938 pоки) тут розташовувалися військові частини. А після визволення в 1944 році та возз’єднання Закарпаття з Радянською Україною в замку знаходилось ПТУ. Нині в Мукачівському замку — музей.

Сфотографуйтесь у “Долині нарцисів”
Унікальний ботанічний об’єкт, в якому охороняється найбільший у Середнiй Європі осередок нарцису вузьколистого. Цей високогірний вид поширений в Альпах, на Балканах i в Карпатах на висотах 1100–2060 м. Але найбільша його популяція збереглася тут з післяльодовикового періоду. Цвітуть нарциси тільки два тижні на рік у травні. Саме у цей період сюди з’їжджаються багато туристів з різних куточків України, щоб не тільки помилуватися цією красою, а й сфотографуватися біля найбільшого “килимка” з нарцисів. Хоча у принципі ходити чи лежати серед квітів заборонено (штраф за зірваний чи пошкоджений нарцис — 12 гривень). Але поблизу нарцисів є невеличкі протоптані ділянки (не по квітах) і нам таки вдалося акуратно (наголошую!!!) сфотографуватися біля цих прекрасних квітів. Зауважу, що в “Долині нарцисів”, крім самих нарцисів, росте ще понад 400 видiв рослин.

У Берегові — ніби за кордоном
Місто Берегово не схоже на жодне інше місто в Україні. Взагалі-то й назвати українським його досить важко. Тут рідко можна почути рідну мову (за неперевіреною інформацією, у Берегові немає жодної української школи). Коли потрапляєш у місто, складається таке враження, що ти — за кордоном. Про це свідчать і вивіски іноземною мовою, угорські прапори поряд з українськими на державних установах, та й ще таке незвичне повідомлення “Працюємо до 23 години за київським часом”. Як же так може бути в Україні? Справа у тому, що у 1991 році район отримав статус угорського автономного округу, тому має право на створення власних політичних об’єднань, угорських шкіл, різноманітних установ, а також на друковані ЗМІ угорською мовою.
Місто відоме своїм вином і термальними водами. У басейні за 15 гривень можна годину плавати під відкритим небом у гарячій воді (температура в басейні була 35°С). Входити туди можна через спеціальний тунель, що починається з роздягалень і веде прямо до басейну. На жаль, сфотографуватися на згадку нам не вдалося. Шафи у роздягальнях не зачиняються, тому всі цінні речі нам порадили із собою не брати.

Замок Шенборна вразить екзотами
На території колишнього замку австрійського графа знаходиться санаторій “Карпати”. І починається казка вже з самої залізничної станції “Карпати”. Переконана, що це найгарніша станція, яку я коли-небудь бачила в країні. Вона схожа на чудернацький міні-замок.
Там надзвичайно класно. Замок виконаний у романтичному стилi неоренесансу і справді є унікальним, адже у ньому 365 вікон (кількість днів у році), 52 димарі (кількість тижнів) та 12 входів (кількість місяців). Палац оточений живописним парком-дендрарієм з декоративним озером у центрі, форма якого на початку створення повторювала контури Австро-Угорщини. У парку росте багато рідкісних видів рослин: самшит, катальпа, сосна Веймута, канадська ялина, японська вишня, рожевий бук, срібний клен та інші. У глибині лісової казки розташоване джерело краси та здоров’я.
До речі, саме тут був знятий один із найулюбленіших дитячих фільмів “Снігова королева”.

Марина Фурс, "ОГО"
27 травня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
» Всі новини