Карпатські “Гудаки”, які підкорили Європу

«Гудаки ішли здалеку» - пише у своїх гуморесках відомий закарпатський поет Павло Чучка. Дозволю собі уточнення – з Нижнього Селища вони йшли. Адже саме звідти родом усі члени гурту «Гудаки» - відомого більше у світі, ніж на Закарпатті.

Історія колективу розпочалася ще у 2001 році з досить спонтанної ідеї. Колись у Києві проходив концерт «Вам звітує Закарпаття». І треба ж було область достойно представити. Та ще й бажано так, аби у музиці підкреслити культурні особливості краю. Так і утворився гурт «Гудаків», і несерйозний задум переріс у спосіб життя.
Своєрідність цієї формації в тому, що грають музики лише старовинні мелодії (без партитури, зауважу). Вони збирають їх просто в народі, граючи у традиційному стилі. Ніяких тобі електричних інструментів, аранжування, бо ж у піснях має зберігатися їх самобутність. Румунські, гуцульські, угорські, німецькі наспіви «гудакам» вдається вдало поєднувати, чим створюється справді неповторне враження від прослуховування закарпатського фольклору.
Отож, шестеро односельчан об’єдналися заради любові до музики: Катерина Шпеньович, Ольга Сенинець, Володимир Тішлер, Богдан Василиків, Василь Рушак та Михайло Шутко. Кожен з них має співочу родину, де пісня звучала завжди. Так, Катерина попри те, що  дуже любить дітей (певний час працювала вихователькою в садочку), зараз виступає в ресторані. «У нас у родині співали всі. Та ще й тато грав у оркестрі. У пісні я себе почуваю найкраще, а виступаючи разом із «Гудаками» можу ще й займатися улюбленою справою, та ще й у колі друзів. А чи багато людей може сказати, що отримує задоволення від своєї роботи?», - каже Катя.
Є в колективі і справжній скрипаль віртуоз – Михайло Шутко. З малого йому дуже хотілося грати, бо і слух мав унікальний. Перший інструмент змайстрував собі сам у 7 років із ... стебел кукурудзи. Батько ж Михайла коли побачив таке завзяття з боку дитини, подарував йому скрипку. А той, наслухавшись інших музик по весіллях, вже через два дні оволодів інструментом. Зараз Шутко на сцені виглядає справді неповторно. Мало того, що від звуків його скрипки душа в танок іде попереду ніг, та ще й такі викрутаси нею виробляє, що слухачі тільки подих тамують. То над головою, то за спиною на ній грає чи ще щось вигадає. Словом, і без спецефектів шоу першокласне виходить.         
А от Василь Рушак, приміром, викладає в музичній школі, хоча завжди вабила кар’єра військового музиканта.  До свого бубна ставиться з великим трепетом. Має цілу історію з ним пов’язану про те, як домовлявся з циганським майстром, щоб той зі шкіри малого теляти зробив йому інструмент. Зараз вважає, що цей бубен – чарівний.
Бас-гітарист Володимир Тішлер – чи не найбільш творчий член колективу. Має великий досвід роботи в інших групах, певний час навіть працював у обласній філармонії. Зараз сам пише музику, і навіть хоче видати сольний альбом. Спеціально для онука створив колискову, і таки вдало – дитина солодко засинає під вигадані дідом мелодії.
З Богданом Василиківом, цимбалістом узагалі цікава історія. У три роки на якійсь виставі у дитячому садочку лупив у барабани. Звідти і почалася його музична кар’єра, жартує. Хотів стати лікарем, але гени діда-цимбаліста не дали покинути музику, на щастя «Гудаків».
Справді неймовірний голос має наймолодша учасниця гурту Ольга Сенинець. У складі «Гудаків» вона виконує старовинні карпатські пісні акапельно.
Та все ж не можна оминути увагою і людину, яка ховається під псевдо Юра Буковинець. Це австрієць Юрген Крафтнер, який своєю грою на кларнеті й тараготі  додає нетутешнього колориту, роблячи «Гудаків» ще більш інтернаціональними.
Загалом, ці музики не обмежуються у своїх виступах тільки Україною. Їх знають, ними захоплюються у Німеччині, Франції, Італії, Швейцарії. Вони видають власні альбоми, беруть участь у найрізноманітніших фестивалях. І цінують їх за кордоном, здається більше, ніж у власному домі. А дарма, бо унікальні, майже забуті карпатські мелодії, зіграні так професійно і та шалена енергетика, яку вони залишають по собі вартують справді захоплення і уваги.

Федір Машіка, "Закарпатська правда"
04 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 1
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 55
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
» Всі новини