Пожежі розпочали квітневу "ходу" Закарпаттям

Уже перший квітневий день нагадав пожежникам про початок весняно-літнього пожежонебезпечного сезону. Тільки-но пригріло сонечко… — і почалося. За один день берегівські пожежники двічі рятували ліс, якого на Берегівщині й так не дуже багато. В подібній ситуації того ж дня опинилися й ужгородські вогнеборці, яким також вдалося зупинити вогонь на самих підступах до лісу.

Пожежі розпочали квітневу "ходу" Закарпаттям

Причина подібного більш ніж проста – в прагненні впорядкувати свої присадибні та дачні ділянки закарпатці обирають найлегший спосіб прибирання території від опалого листя і сухої трави – випалювання. І коли б ще зібрали до купи та простежили, чи вогонь не піде «гуляти» сухотрав’ям. Аж ні.
Втім, «зібрати до купи» це з точки зори пожежної безпеки. А от з точки зори екології будь-яке горіння, якщо воно звісно не є екстраординарним, є шкідливим. Перш за все через те, що під час нього в повітря потрапляють речовини та леткі сполуки не дуже корисні для здоров’я людини.
Окрім того, як стверджують науковці, випалювання шкодить не тільки повітрю, до речі, яким ми з вами дихаємо, а й ґрунту. Вірніше саме тому родючому гумусному прошарку, який відповідає за його родючість. Знаю, що більшість переконуватиме мене в протилежному, однак, принаймні, аргументованих спростувань цього твердження в науковій літературі зустрічати поки не доводилося.
Ті ж науковці запропонували інший вихід з даної ситуації – створення так званих компостних ям. Тільки спосіб, як мені здається, не надто «український». Я в розумінні, що створювати їх, знаючи філософію українців, буде в кращому випадку тільки кожен сотий. Тому що для цього потрібно прикласти бодай якісь зусилля…, тоді як випалювання не займає тривалого часу – палаючий сірник чи запальничка і на місці півметрової трави – місячний ландшафт, на якому догорають паростки щойно розцвілої зелені. Дарма, що шкідливо, головне швидко.
Пожежники розповідають, що подібних «швидколюбів» набагато більше, ніж можна собі уявити, а гасання з пожежним стволом та лопатою на узліссі для них вже стало своєрідним передвісником весни.
Аналітики з ГУ МНС в Закарпатській області, більш конкретні. Щороку випалювання трави призводить до згоряння 10-20 дачних будиночків, та завдає шкоди більш ніж півсотні дачним ділянкам, пошкоджуючи молоді дерева та ягоду, які після випробування вогнем навряд чи родитимуть.
З огляду на те, що плоди присадибних та дачних ділянок все ще залишаються серйозним доповненням до столу українця, можете собі уявити як воно приїхати у вихідний на дачу та побачити замість яблуневого чи персикового цвіту вже згаданий місячний ландшафт.
У цьому контексті чомусь на згадку потрапляє журнал обліку пожеж Свалявського району за 1946-1961 роки, де 16 років боротьби з пожежами вмістилися у коротких записах на кількох пожовклих сторінках. Так от за випалювання трави у ці буремні роки карали ой як суворо – можна було отримати 10 місяців примусових робіт на радянських довгобудах. Суворо, однак, переконаний бажаючих розкидуватися сірниками та клацати запальничками одразу меншало. А вже якщо від цього сірника загорівся державний ліс (приміром, через залишене непогашене багаття), а в ті часи він був тільки державним, то покарання було ще суворішим.
Не маю наміру дискутувати з кимсь про суворість радянського законодавства та «трієчну» систему правосуддя у ті роки. Про це вже надто багато сказано, аби знову і знову до цього повертатися. Мені більше болить ефективність системи по відношенню до тих, хто бездумно випалював траву та ліс. Бо сьогоднішні штрафні санкції, втім як і кількість людей до яких їх застосовують, буде явно не співрозмірною.
Отож, пожежникам – гасити траву, нам з Вами – дихати смородом та сподіватися, що коли-небудь, що-небудь зміниться. Чи когось я таки наштовхнув на те, що почати треба з себе? Чи Леся Українка була права?, без надії сподіваюся (Contra spem spero)?

Андрій Скам, Центр пропаганди ГУ МНС в Закарпатській області
03 квітня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Надзвичайні ситуації

19:34
/ 4
У Дубовому на Тячівщині медики реанімували 3-місячну дівчинку, яка раптом перестала дихати
15:06
На Рахівщині мотоцикліст і малолітній мопедист травмували дітей
10:37
Учора на Закарпатті горіли два сміттєзвалища – у Чопі та в Дубрівці на Хустщині
10:28
У Голубиному Полянської громади чоловік, прокинувшись вночі, вчасно помітив пожежу в літній кухні
03:42
29-річна ужгородка намагалася перерізати собі вени на вулиці у Львові
10:58
У Мукачеві згоріла припаркована на узбіччі занедбана Daewoo Nexia
10:48
В Оріховиці біля Ужгорода згорів дерев'яний дачний будиночок
15:28
У Ясіні на Рахівщині Land Rover травмував 8-річного хлопчика, що вибіг на дорогу
11:16
Під час гасіння пожежі сміттєзвалища в Чопі виявили чоловіка з опіками
11:11
/ 1
В Ужгороді на ходу загорівся старенький УАЗ 452
22:20
/ 2
У Малому Березному Audi врізалася в стовп, водія деблокували
11:28
У понеділок у Чинадійові та Ужгороді горіли закинуті будівлі
11:16
У Виноградові в понеділок вранці згорів Volkswagen Passat
12:33
/ 1
60-річного мешканця Бабичів на Мукачівщині випадково виявили без свідомості в лісі
20:49
В Ужгороді через засмічену вентиляцію вчаділи двоє маленьких діток
20:40
У Тересві на Тячівщині через розтоплену піч згорів дах будинку
11:23
На Закарпатті прикордонники виявили в Тисі тіла двох потопельників
14:52
/ 2
У Білках від незачиненої "буржуйки" в "ремонтному" гаражі загорівся мікроавтобус
11:32
В Ужгороді пожежні врятували від вогню будинок
13:00
У Сокирниці на Хустщині в Тисі виявили потопельника
23:23
У Мукачеві горіла закинута будівля колишньої тютюнової фабрики
11:30
У понеділок в Бобовищі на Мукачівщині вигорів гараж, а в Мукачеві – саманна "конюшня"
11:17
У Дюлі на Берегівщині горів будинок
11:49
За вихідні на Закарпатті ліквідували 7 загорань сухостою і сміття, в Нижніх Воротах врятували аптеку
10:53
У Богдані згорів будинок, у якому приймав ванну чоловік, що наглядав за власністю сусіда-заробітчанина
» Всі новини