В Ужгороді презентували результати проекту "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" (ФОТО)

23 жовтня у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту відбулася презентація результатів проекту "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" та прес-брифінг для регіональних ЗМІ.

В Ужгороді презентували результати проекту "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" (ФОТО)

Відкрила презентацію керівник проекту, директор КЗ "Обласний організаційно-методичний центр культури" ЗОР Ганна Дрогальчук. Вона розповіла про роботу колективу над проектом, створення онлайн ХАБу та презентувала каталог в якому йдеться про майстрів та традиції, що успадковуються віками.  Відзначила, що створення ХАБу надасть можливість за допомогою Інтернет сайту поринути у чудову мандрівку унікальним краєм, віртуально побувати у цікавих куточках Закарпаття, дізнатися про давні традиції котрі досі побутують та запросила всіх цей сайт відвідати (NKS.ZakfolkcentEr.info).

Менеджер проекту Олеся Павлюк ознайомила присутніх із його змістом. Зокрема, у ході проекту однією із найцікавіших складових стало проведення шести надзвичайно цікавих для підростаючого покоління місцевих громад майстер-класів Команда перейняла досвід культурних практик народного музикування від Олекси Томишина, традицію лозоплетіння від Віри Вучкан, гуцульського вовноткацтва від Миколи Кокіша, техніку великоберезького ткацтва від Ольги Баков, давню рецептуру приготування колочавської ріплянки від Марії Маркович та традицію лисичовського ковальства від Михайла Пилипчинця.

Окрім створення 8 документальних відеофільмів та проведення майстер-класів, значною ділянкою роботи у проекті було створення мережі фахівців із нематеальної культурної спадщини. Задля цього було проведено обласний навчальний семінар-практикум в селі Лисичого, в якому взяли участь науковці, історики, філологи, мистецтвознавці, фольклористи, керівники закладів культури і мистецтв, спеціалісти районних  методичних центрів. Для них підготовлено методичні рекомендації «Збережемо традиції краю», щодо просування кращих зразків традиційної культури до регіонального та національного переліків. В ході роботи семінару було підписано Хартію про співпрацю між Цетром культури та фахівцями з нематеріальної культурної спадщини.

Бренд-менеджер, керівник проєкту "Туристичний інформаційний центр Закарпаття" Олександр Коваль розповів про свою ділянку роботи над грантом. Він пояснив, що таке нематеріальна культурна спадщина, як її ідентифікувати, сформувати бренд, зробити привабливою для туризму, перетворити у джерело соціально-економічного розвитку місцевих громад було створено 13 відеолекцій, які вже знаходяться у вільному доступі.

В рамках реалізації проекту,  для підсилення промоції елементів НКС  командою була здійснена підготовка та видання каталогу «Майстерність, що успадковується поколіннями». Шанувальники народного мистецтва знайдуть там багато цінної інформації про ткацтво, лозоплетіння, ковальство та інші народні промисли Закарпаття. До слова, текст каталогу перекладено на англійську, що зробить інформацію доступною для читачів усього світу.

Продюсер телепрограм, керівник продакшн студії "adverDante" Михайло Данканич розповідав про створення фільмів, присвячених традиціям нашого краю. 

Присутні мали нагоду проглянути відеофільми про людей, які прославили карпатський край своїм мистецтвом. Зокрема, про чудового майстра, коваля Михайла Пилипчинця з села Лисичово, що на Іршавщині, який вже не одне десятиліття береже й популяризує традиційне ковальство краю, а також  – про виготовлення бринзи.

На презентації проекту «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини» Ганна Дрогальчук та Михайло Данканич підписали меморандум про співпрацю між Обласним організаційно-методичним центром культури й Агенцією регіонального розвитку та транскордонного співробітництва Закарпаття.

Серед виступаючих та гостей представники місцевої влади, майстри народних художніх промислів та працівники культури, які були задіяні у реалізації грантового проекту. Зокрема Іван Шоля, голова села Нижнє Селище, Володимир Шепета, начальник відділу культури Рахівської державної адміністрації, Ласло Галас, начальник відділу культури і туризму Берегівської районної державної адміністрації, Василь Коцан, директор  Закарпатського музею народної архітектури та побуту, Олександра Гаркуша, директор видавництва та інші.

На завершення презентації ведуча Маріанна Ганькович, а разом з нею і вся команда проекту висловила сподівання, що зроблена ними робота приверне увагу широкої громадськості, зокрема творчої еліти, керівників органів місцевого самоврядування  до проблеми збереження та популяризації нематеріальної культурної спадщини краю, змінить відношення місцевих громад до традиційної культури, допоможе переосмислити її цінність та знайти в ній вигоду для економічного розвитку Закарпаття та України загалом.

Керівник проекту Ганна Дрогальчук в свою чергу висловила вдячність всім, хто взяв участь у реалізації грантової програми, всіляко допомагав у його здісненні.

Для репрезентації одного із обраних елементів нематеріальної культурної спадщини проекту у залі, де проходила презентація проекту була розгорнута експозиція «Світ мережива» великоберезького човниково-перебірного ткацтва та фотовиставка. Над нею попрацювали працівники Центру культури Наталія Стегура, Олена Ваш, Оленка Гайдук та Олеся Павлюк.

Святковий настрій присутнім створював народний аматорський ансамбль народної пісні "Розмарія", який виконав в’язанкку закарпатських народних пісень. Фольклорний  колектив «Боржоварі» своїми музичними композиціями створив неймовірну атмосферу угорської культури.

Результати зробленої роботи сприяють збереженню та популяризації нематеріальної культурної спадщини нашого краю, поширенню її далеко за межі України. 

Проект "Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття" реалізовано за підтримки Українського культурного фонду.

Володимир Мишанич, 

 
25 жовтня 2019р.

Теги: презентація, проект, результати

Коментарі

культура 2019-10-25 / 15:44:15
Історія взуття на Закарпатті(хто досліджував,які джерела)?Істрія взуттєвих фабрик?

НОВИНИ: Соціо

21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 6
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
11:21
/ 2
Мукачево виділило 12,4 млн на безпілотники для двох бригад ЗСУ
10:53
/ 1
В Ужгороді заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач поспілкувався із міжнародними перевізниками
18:05
Учителі Закарпаття проходять сертифікацію: експерти з усієї України оцінюють їхню майстерність
15:19
Мешканці Чабанівки на Ужгородщині можуть залишитися без води через глиняний кар'єр "Голден тайлу" харківського депутата
» Всі новини