Ціни повзуть вгору, а інфляція з’їдає останні копійки в гаманцях закарпатців...

За сорок сім днів нового, 2008, року подорожчати встигло майже все: і хліб, і цукор, і овочі, й м’ясо... І вже не важливо, що нам підвищили пенсії, що уряд пішов, погодьмося, на такий, не надто популярний і виправданий, крок, як виплата заощаджень по Зберкнижках Радянського Союзу в ситуації, коли річний бюджет відчуває дефіцит у кілька мільйонів гривень. На дворі зима 2008-го, а в нас чергова інфляція. І нові пенсії абсолютно не радують.

Найуживаніший продукт – хліб – встиг зрости в ціні на 5 відсотків і вже цього тижня буханець житньо-пшеничного коштував у обласному центрі Закарпаття 2,40 грн., Орильський – 2,45 грн., Український – 2,50 грн., батон звичайний – 2,54 грн. Кажуть, що це викликано зростанням ціни на борошно на вітчизняному та світовому ринках, а також збільшенням транспортних витрат на доставку зерна. Зрозуміло, адже на атозаправних табличках ціни також поповзли вгору. Здорожчання муки потягло за собою подорожчання на кілька копійок виробів з борошна (переважно макаронних продуктів). 
М’ясо... Без цього продукту, при біді, деякий час можна й прожити, та все ж таки. Тут також відбулося подорожчання. Особливо, що стосується яловичини і птиці. Експерти пояснюють це здорожчанням кормів для худоби та небажанням жителів села самотужки вирощувати свійських тварин.
Зростає у своїй ціні й цукор. Зазвичай подорожчання цього продукту спостерігається наприкінці літа – на початку осені, коли старі запаси цукру вичерпуються, а новий урожай цукрового буряку ще не зібрано. Цього року відбулося абсурдне здорожчання в середині сезону і чим воно викликано – фахівці й самі не можуть достеменно пояснити. Адже комори, так би мовити, щойно наповнили цукром, отриманим від буряку, щоб був зібраний і не так давно – у грудні минулого року. Якщо ще у вересні 2007-го кілограм солодкого продукту коштував 3,35 грн., то сьогодні дешевший, аніж за 3,50 – 3,65 грн., цукор ви не знайдете.
Зростають у ціні і яйця. Якщо інкубаторські можна купити на ринку від 5,6 до 5,8 грн. за десяток, а в супермаркетах – від 6,20 до 7,20 грн., то домашні дешевше, ніж за 10,2 грн. за десять штук ви навряд чи зустрінете. Кажуть, це сезонні коливання цін, оскільки кури-несучки в цей, зимовий, період не надто активні. Хочеться вірити.
Та все ж таки рекордсменкою за зростанням ціни залишається, як ви вже й здогадалися, олія соняшникова. На ужгородських ринках літр рафінованої фасованої олії коштує 11,5—12,00 грн., у супермаркетах можна знайти трохи дешевше – за 10,5 грн. Можливо викликано тим, що великі магазини запаслися нею раніше і в більшій кількості, ніж дрібні перекупники та продавці ринку. Зате літр домашньої нерафінованої олії обійдеться вашому гаманцю у 14 гривень! Хоча сьогодні експерти констатують здорожчання олії на рівні лише піввідсотка, порівнюючи з іншими продуктами харчування, саме олія за невеликий проміжок часу здорожчала найбільше.
Масло вершкове та тваринні жири подорожчали на 5,6%.
Протягом січня суттєво зросли в ціні й овочі та фрукти. Особливо, що стосується яблук, цитрусових, картоплі і моркви. Зокрема, дві останні здорожчали на 11,7% та 50% відповідно. Подешевіли хіба що заморські банани.
Ще одна категорія продуктів, ціни на котрі скочили вгору, алкоголь та тютюн. Здорожчання помічається у межах 2,4 відсотка.
Ті продукти, які, на диво, здешевшали, можна перерахувати... одним пальцем. Це молоко. Останнє можна купити в середньому від 2,99 до 3,29 грн. за літр. Домашнє незбиране все таки трохи подорожчало. Зрозуміло, адже, щоби дістатися, наприклад, того ж Ужгорода, жителям віддалених сіл Великоберезнянщини чи Перечинщини, доведеться викласти з кишені за проїзд більше вже на 1 чи 2 гривні (до речі, це тема вже іншої розмови). Тому «базарні» бабці продають свій продукт за ціною 4 гривні за літр. Півторалітрову пластикову пляшку молока пропонують за 6 гривень.
Як прожити з такими цінами на основні продукти харчування? Як прогодуватися? Чому ми вимушені більшість свого життя турбуватися, за що купити завтра шматок хліба? Це питання щодня турбує сотні – тисячі – мільйони наших співвітчизників. Особливо стареньких, які, отримавши нові, перераховані, пенсії, зраділи. Та марно, ось нам нові ціни – сказав новий уряд!
І це ще не кінець. Бо експерти прогнозують, що цифри на цінниках продуктів харчування та нафтопродуктів найближчим часом можуть знову поповзти вгору. І державні мужі знов шукатимуть виправдання у цій ситуації. Не дарма кажуть, як зустрінеш новий рік, так його і проживеш. Як не банально, але українська влада зустріла 2008-й не дуже добре.         

Володимир Єжов, "Закарпатська правда"
15 лютого 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

15:12
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 13
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
» Всі новини