За 100 років сім’я з Ужгорода назбирала ...1500 ялинкових іграшок!

Мабуть, у кожного з нас збереглися із радянських часів бодай декілька ялинкових прикрас. Часто, купляючи сучасні іграшки на зелену красуню, ми не замислюючись вішаємо їх на найвидніші місця, відсуваючи новорічних попередників на задній план, або й зовсім списуємо їх за непридатністю. А в сім'ї Теличків з Ужгорода збереглася оригінальна традиція колекціонування раритетних іграшок, які щороку прикрашають пухнасті гілки родинної ялинки.

За 100 років сім’я з Ужгорода назбирала ...1500 ялинкових іграшок!

КОЖНА ІГРАШКА — ІСТОРІЯ

У СРСР в 20-і роки різдвяна ялинка була заборонена як «релігійний пережиток», і лише після 1936 року була знову дозволена, але вже як новорічна.

Тетяна Теличко, господиня родини, до якої ми завітали, розповідає, як до першого класу думала, що ялинку приносить Дід Мороз. Тоді вона ще жила з родиною на Уралі. «Батьки робили усе, щоб я вірила у феєричність Нового року. Вони

прикрашали ялинку вночі, щоб вранці я зраділа тому, що її, таку гарну, приніс Дід Мороз. Пам'ятаю, що в першому класі зі мною стався невеличкий конфуз: вчителька запитала, чи усі батьки купили вже ялинку. Я тоді сказала: «Як? Її ж приносить Дід Мороз!».

Зараз Тетяна радіє, коли до їхньої оселі приходять гості. Вона запалює усі вогники на ялинці, поки запрошені стоять за скляними дверми і бачать тільки спалахи. За мить відкриваються двері і перед заінтригованими обличчями постає величезна ялинка , яка просто-таки осліплює кількістю іграшок на ній. Підійшовши ближче, поринаєш у казковий світ дитячих спогадів. Там, на пухнастих зелених лапах висять коники і клоуни із 60-х років, парашути часів Другої Світової, маленький чайник, якому понад сто років, і дирижабль з написом «СССР».

Кожна іграшка має свою історію. Тетяна знає про іграшки не менше, ніж про членів сім'ї. Вона годинами може розповідати про сімейне багатство. «Оцю кульку мамі подарували її учні. Уже не знаю, чи живі

вони. А це яблуко — одне з найперших у нашій колекції. Його я отримала у спадок від бабусі, коли ялинкові прикраси робили ще з пап'є-маше. Оцю іграшку я купувала за гроші, які мені давали на сніданок у школі. Картонні іграшки купляла бабуся для мами у 1936 році. Ось цього Чипполіно мені купили у Москві. Я дуже переживала, щоб він не розбився у поїзді по дорозі у Челябінськ. А ця іграшка знайшлася у мого чоловіка, ще з його дитинства». Тетяна каже, що кожного року вона купує декілька нових іграшок, щоб зберегти вікову традицію родини. Років десять тому, гуляючи Києвом, вона побачила стареньку, яка продавала свої іграшки, аби отримати якісь гроші на Життя. Тетяна не змогла купити в неї прикраси, тому що для неї кожна іграшка — це історія родини, історія життя. А з історією нелегкого чужого життя їй важко було змиритися.

ПОПУЛЯРНА ЗЕЛЕНА КРАСУНЯ

Іграшкова географія широка: Урал, Челябінськ, Москва, Петербург, Київ, Ужгород. Раритетну ялинку родини Теличків навіть показували два роки тому по телебаченню. Адже мало хто сьогодні так дбайливо ставиться до подібних речей. Для Тетяни Теличко цей родинний скарб — не тільки елемент святкового настрою, а передусім спогади про традиції святкування новорічних свят її дитинства, що так дорогі усім членам великої родини. Сьогодні її діти переймають родинну традицію. Перед святами усі беруть участь у прикрашанні ялинки, яка стоїть до 25 січня. Адже це Тетянин день, тож ялинка чекає цієї символічної дати. А потім її приберуть, щоб передати естафету наступниці, яку через одинадцять місяців «одягнуть» у старі прикраси. «Коли розбивається бодай одна іграшка, ми сумуємо за нею як за живою», — каже Тетяна. — Адже це частина нашого дитячого минулого».

Катерина Шерварли, "Чиста політика"
15 січня 2008р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:25
Переправнику з Мукачева, що "заробив" на "ухилянтові" $8000, призначили заставу 151 тис. грн
17:37
Пасажирам потяга з Чопа до Праги загрожують штрафи до €5000 євро
11:43
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим Героєм Тарасом Гаврішем
11:28
Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які виробляє в Ужгороді завод Jabil Circuit, масово імпортуються в росію – "Слідство.Інфо"
11:07
/ 1
У Негрові Мукачівської громади прощатимуться з полеглим Героєм Миколою Батриним
19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 39
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
» Всі новини