У Вільшанському дитбудинку на Закарпатті дітьми не просто опікуються, їх "ставлять на ноги"

На проблему дітей-інвалідів ще до недавнього часу було накладено табу. За Радянського Союзу ця тема просто замовчувалася, а створені дитбудинки та інтернати набували статусу закритих. V яких умовах утримувалися там дітки - знають хіба самі працівники таких закладів. І лише сьогодні ми можемо вільно зайти за огорожу будинків-інтернатів і побачити, чим власне живуть понівечені долею діти. А навідались ми до Вільшанського дитячого будинку-інтернату на Хустщині, стіни якого уже сорок шість років є свідками невимовного жалю та болю...

ШОКУЮЧА ЗУСТРІЧ

Перші враження приголомшують. У першому корпусі перебувають найменші вихованці дитбудинку — дітки із вродженими фізичними та розумовими вадами, котрі, можливо, не усвідомлюють своє існування. Видовище не для людей із слабкими нервами: неприродно скоцюблені, зігнуті, нещасні у своїй безпомічності лежачі й сидячі людські створіння... У палатах чистенько і світло. Няні й виховательки, виконуючи свій гуманний обов'язок, не тільки заради заробітку, але й з душевного співчуття, заслуговують найвищих похвал. Бо намагаються дарувати дітям те, що їм не дали їхні рідні. Маленькі невинні, що народилися скаліченими і що від них відмовилися їхні батьки.

Перший вихованець був зарахований до закладу в кінці листопада 1961 року. А сам дитбудинок розпочав своє функціонування у приміщеннях колишнього ГЕСбуду і був розрахований на 100 ліжкомісць (зараз їх 200). З 1974 року інтернат очолює Іван Бігунець, організатор від природи. Саме за його керівництва у сиротинці відкрито

новий корпус, розведено домашнє господарство, збудовано й обладнано кілька майстерень...

«Те, що я побачив, вперше прийшовши сюди, навіть не вразило, а шокувало, — ділиться спогадами Іван Бігунець. — Парового опалення не було, обігрівали дровами, через дим не видно було нещасних дітей. Протікав дах, від чого замикало електропроводи. Відсутня каналізація. На подвір'ї валялися 24 здохлі свинячі трупи... »

Відтоді вже тридцять три роки Іван Федорович на цій відповідальній посаді. Під його керівництвом дитбудинок невпізнанно змінився. І став найкращим серед 469 будинків-інтернатів такого профілю на Україні.

ЖИТТЄВІ БУДНІ ОБДІЛЕНИХ ДОЛЕЮ

На жаль, не обходиться й без проблем. Двічі паводок нищив не тільки подвір'я закладу, але й приміщення, водопровід, склад...

«Тішить, що є люди, котрі не залишають нас наодинці з бідою. Ми, в свою чергу, не цураємося жодної допомоги: ні від влади, ні від благодійних фондів, ні від релігійних конфесій...» — розповідає директор.

Дитбудинок сам забезпечує себе харчовими продуктами, хоча и не повністю. Мають своїх корів та свиней, а на півторагєктарній ділянці вирощують овочі та фрукти. Словом, справжня працьовита родина.

Допомагають і благодійники—не лише хлібом насущним, а й упровадженням новітніх медичних технологій. Французькі спеціалісти «Комітету медичної допомоги» поділилися цінним досвідом багатоступеневої системи реабілітації, завдяки якій 70

дітей піднялися на ноги і згодом почали розмовляти!

«Такого досвіду реабілітації не має жоден подібний заклад в Україні, — каже Іван Бігунець. — Нині вже більше п'ятнадцяти відсотків наших вихованців уміють писати і читати».

Працівники Вільшанського дитбудинку-інтернату працюють над тим, щоб використовувати й розвивати в дітях життєво необхідні навички, аби вони могли самостійно жити та працювати в колективі.

Не можна не згадати й про інші досягнення вихованців, зокрема у художній самодіяльності. Учні побували з гастролями не тільки в Україні, а й за кордоном. Активно беруть участь у різних фестивалях та концертах.

Зроблено і робиться для інвалідів чимало, але директор не заспокоюється, намагається дивитися вперед. Наразі в нього чимало планів — вистачить ще на декілька років. Головні — можливість перейти повністю на забезпечення власними продуктами харчування, облаштування нових виробничих майстерень тощо. А ще — зведення невеличкої каплички, аби діти мали можливість духовного розвитку.

Діана Силадій, "Чиста політика"
10 грудня 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

19:00
/ 2
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 22
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 13
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
» Всі новини