Фотоальбом "Переслідувані за правду…" про українських греко-католиків у часи тоталітаризму презентували в Ужгороді (ФОТО)

За ініціативи Інституту історії Церкви УКУ та підтримки ГО «Європейське Закарпаття» у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація фотоальбому «Переслідувані за правду: українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ ст.».

Фотоальбом "Переслідувані за правду…" про українських греко-католиків у часи тоталітаризму презентували в Ужгороді (ФОТО)

У презентації взяли участь Світлана Гуркіна - директор ІІЦ, упорядник альбому, м. Львів, Ірина Коломієць, авідувач кімнати-музею Йосифа Сліпого в УКУ, Володимир Нетак директор видавництва УКУ, м. Львів та Марія Майороші, член ГО «Європейське Закарпаття, дослідниця історії ГКЦ».

Попередньо альбом вже було презентовано в межах 23 форуму видавців у  вересні у м. Львів, де увійшов до списку 23-х найкращих книжок 2016 року, а також у польському місті Кенштин.

Видання має 5 тематично-хронологічних розділів, які охоплюють непросту і водночас драматичну історію Греко-Католицької Церкви ХХ ст., а саме  Галицької митрополії (включно із західною частиною Перемишльської єпархії, яка після Другої світової війни опинилася в межах Польської Народної Республіки) та Мукачівської єпархії у період з 1921 по 1991-й роки. Особливість альбому в тому, що читач може познайомитися з історією Церкви через людські обличчя, наочно побачити як відбувалися служби в 1920-46 рр., потім в Катакомбний період, умови життя були в таборах. Крім того, багато світлин та документів (а їх є 440) та уривки з інтерв’ю священиків з архіву ІІЦ, які публікуються вперше.

Марія Майороші привітала гостей і далі презентація розпочалася з представлення фільму,  в якому мова йшла про історію формування Архіву ІІЦ та ідею створення альбому.

Ірина Коломієць - дочка священика - поділилася спогадами про період підпілля, а також про те, як 20 років тому приїжджали на Закарпаття брати відеоінтерв’ю від священиків Мукачівської греко-католицької єпархії, їх жінок та дітей (зберігаються в Аріхів ІІЦ). Відзначила, що зустрічі були дуже приємними і всі інтерв’юери з радістю ділилися спогадами.

Світлана Гуркіна розповіла про цікавинки альбому, процес його формування, підкреслила, постать митрополита Йосифа Сліпого, яка стала ключовою і всі періоди його життя викладені на сторінках альбому. Історію Мукачівської єпархії висвітлено в 1920-49 рр., окрему увагу приділили спецоперації по ліквідації єпископа Теодора Ромжі.

Володимир Нетак поділився тонкощами видавничої діяльності і розповів наскільки кропіткою є робота саме над такими проектами.

Не можна оминути увагою свідчення очевидців, які завітали на презентацію: з середовища священиків з нами поділився спогадами о. Констянтин Сабов, з мирян – Філіп Людвіг (перший редактор часопису «Благовісник»), який наразі займається формуванням архіву світлин та документів Мукачівської єпархії та син репресованого священика п. Володомир Матейко, а також цікаві факти з життя помічного єпископа Мукачівської єпархії Йосифа Головача розповів його син п. Йосиф Головач, повідомили Закарпаття онлайн у прес-службі Закарпатської ОДА.

18 листопада 2016р.

Теги: греко-католики, переслідування, тоталітаризм, презентація

НОВИНИ: Соціо

17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 1
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
15:43
/ 3
Тячівські депутати через непоінформованість виступили проти розширення Карпатського біосферного заповідника
13:34
У Квасах на Рахівщині на будинку згоріли 3 електролічильники, у Топчині на Тячівщині – прибудова і дах будинку, у Тячеві – котельня
13:01
В Ужгороді минулого тижня народилося 52 малюки, а в Мукачеві – 38
11:20
/ 1
В Ужгороді у вівторок попрощаються з полеглим захисником Іваном Бенцою
21:58
/ 4
Захищаючи Україну від московської навали поліг Віталій Павлюк з Тячева
16:21
У Пастілках Дубриницько-Малоберезнянської громади попрощалися з Юрієм Карпинцем, який майже рік вважався зниклим безвісти
11:03
/ 2
Підтверджено загибель Юрія Карпинця з Пастілок Дубриницько-Малоберезнянської громади, який майже рік вважався зниклим безвісти
04:22
Військовослужбовцеві з Хустщини, що п'яним забрав чуже авто, "апеляційно" присудили 5 років тюрми з конфіскацією
23:58
/ 9
ВАКС закрив справу проти "закарпатського" ексголови Рахункової палати Пацкана, визнавши його невинуватим
22:10
/ 10
Громада ПЦУ у селі Присліп на Міжгірщині після 5 років протидії МП увійшла до свого храму
11:40
27 квітня в центрі Ужгорода можна буде безкоштовно тестувати інфекційні хвороби, вакцинуватися та виміряти тиск
» Всі новини