"Мамо, я завжди буду з тобою!", або Дедалі більше дітей отримують батьківську опіку в будинках сімейного типу Закарпаття

Слово «дітдом» досі викликає в людей неоднозначну реакцію. Його вихованців інколи називають „інкубаторськими", бо зодягнені вони в однаковий одяг, мають однаковий вираз обличчя - сумнопригнічений, бо не знають материнської ласки. І чого гріха таїти - в самому дитбудинку його вихованці не мають ні радості, ні віри в світле майбутнє. Ніхто і ніщо не чекає на них і за порогом будинку. Останнім часом дедалі більшої популярності набувають дитячі будинки сімейного типу. І, здається, на сьогодні це є однією з кращих альтернатив «дітдомам».

ЯК У СПРАВЖНІЙ СІМ'Ї

Аналіз перших років цяльності дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ) показує, що в їх вихованців доля, скажемо так, краща, світліша ніж у дітей із державних закладів подібного типу. Адже такі будинки — це по суті багатодітна родина, де не побачиш і не відчуєш інтернатської казарменої сірості. Якщо не помиляюся, першими в Закарпатті ДБСТ створило подружжя журналістів із Чопа Петро та Надія Маїки. Згодом, у 1997 році церковна громада Реформатської церкви Берегова розпочала і свою програму створення ДБСТ. Бере-гівчани зупинили свій вибір на мукачівській вчительці Жужанні Теплицькій, котрій і запропонували стати мамою-вихователькою новоствореного ДБСТ. Незабаром на затишній мукачівській вуличці Богдана Хмельницького своїх перших вихованців прийняв триповерховий особняк, придбаний церковною громадою. Спальні розраховані на два ліжка, є телевізори, комп'ютер. З того часу тут виховується вже друге покоління діточок пані Жужанни. В сім'ї діти різних національностей, одні ходять до школи з угорською мовою викладання, а інші — з українською. Втім, всі вони добре володіють обома мовами, що є природним у спілкуванні різномовних дітей. Пані Жужанна пригадує, як привезла з Батєвського дитприйомника маленького Андрійка — худенького, зацькованого, з ознаками розумової відсталості. На перших порах хлопчик не міг наїстися. Адаптуватися в родині допомагав старший брат Атілла, котрий прибув у родину раніше. Сьогодні Андрійко такий, як і всі, непогано вчиться. Діти багато часу проводять на свіжому повітрі. Город поділено на дві частини: на одній — грядки з городиною, плодові дерева, на іншій — спортмайданчик з тренажерами, полем для гандболу і міні-футболу. Рідна донька Катерина і прийомний син Роман закінчили вищі навчальні заклади в Угорщині, виросли та стали самостійними й інші діти, але з мамою зв'язків не поривають, особняк на Богдана Хмельницького по праву вважають своєю рідною домівкою.

ПЕРШОПРОХІДЦЯМ ЗАВЖДИ ВАЖЧЕ

Треба сказати, що першоп-роходцями в створенні ДБСТ були церковні громади різних конфесій, які взяли на себе облаштування, утримання й забезпечення одягом і харчуванням таких будинків. А батьки-вихователі працювали зазвичай на громадських засадах. Було й таке, що звертались батьки-вихователі до властей по незначну допомогу і чули у відповідь: „А ми вас просили цим займатися?.." Такі випадки були на перших порах, зокрема, і в молодого подружжя Євгена та Жужанни Бургерів.

Він — педагог із фізичної культури, а Жужа — психолог. Професії, що найкраще підходять для батьків-вихователів. На той час у них вже було двоє своїх дівчаток — Анна-Марія і Ніколетга. Коли молода сім'я прийняла рішення виховувати дітей-сиріт і дітей з неблагополучних родин, позбавлених батьківського права, її підтримала церковна громада римо-католицької церкви, благочинний фонд „Карітас", які надавали продукти, одяг тощо. Нелегко було на перших порах ви-

ховувати десятьох дітей за вже згадуваного ставлення місцевих властей. Об'єднувало всіх, окрім іншого, і спільне ведення домашнього господарства. Завели кроликів, поросят, купили козу, діти з великим задоволенням допомагають доглядати за ними.

Останніми роками крига між великою родиною Бургерів і владою скресла: міськвиконком почав допомагати ііродукгами харчування, подарував телевізор, а торік допоміг у спорудженні другого санвузла. Нині часті гості в ДБСТ праці-вники освіти, соціальної служби, психологи. Дають слушні поради і рекомендації, але і контролюють. Більше того, дитячі будинки сімейного типу отримали підтримку на державному рівні. Тепер на кожну дитину в ДБСТ до шести років виділяється 800 гривень, а від 6 до 18 років — понад 1200 гривень. Мати-вихователька отримує з цих коштів 35 відсотків, але не більше п'яти прожиткових мінімумів. Одним словом, на сім'ю, де десятеро дігей, держава виділяє приблизно дванадцять з половиною тисяч, а батько-вихователь із них отримає 2,5 тисячі гривень Сьогодні в Мукачеві працюють шість дитячих будинків сімейного типу. Діти-сироти і сироти при живих батьках знайшли своїх других маму і тата.

Микола Корнета, Мукачево
26 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

18:25
Переправнику з Мукачева, що "заробив" на "ухилянтові" $8000, призначили заставу 151 тис. грн
17:37
Пасажирам потяга з Чопа до Праги загрожують штрафи до €5000 євро
16:23
На Закарпатті торік із загального обсягу вирощених зернових та зернобобових культур 69,6% займає кукурудза, 26,1% – пшениця
11:43
У п'ятницю в Ужгороді попрощаються з полеглим Героєм Тарасом Гаврішем
11:28
Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які виробляє в Ужгороді завод Jabil Circuit, масово імпортуються в росію – "Слідство.Інфо"
11:07
У Негрові Мукачівської громади прощатимуться з полеглим Героєм Миколою Батриним
19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 38
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
» Всі новини