У Карпатах не сокирою махати — думати треба!

Четвертий рік поспіль за сприяння швейцарсько-українського проекту FORZА в Закарпатті впроваджуються сучасні методи ведення лісового господарства. Кілька днів тому понад 130 лісівників із цієї, а також Чернівецької, Львівської та Івано-Франківської областей ознайомлювалися з набутим досвідом.

У Карпатах не сокирою махати — думати треба!

Як переконати наших галузевиків у вигідності наближеного до природи лісівництва, що його відстоюють швейцарці? Практикою. Учасникам зустрічі продемонстрували ділянки лісу — букового в Рахівському та хвойного в Щаульському лісництвах. Головний лісівник Рахівського держлісгоспу Андрій Угрин продемонстрував здобутки на пілотній ділянці лісу. Це монокультурний ліс 80-річних смерек, які сформовані на раніше вирубаних змішаних насадженнях (раніше зростали бук, явір, ялиця, смерека). Дерева постинали вибірково, утворивши так звані вікна. Стверджують, що такі «вікна» стануть на заваді вітровалам, не дозволяючи пошкоджувати ліс. В іншому разі за вітрової стихії доля ділянки була б сумна — суцільна санітарна рубка. При цьому місцевість позбулася б лісового захисту.

Швейцарці пропонують здійснювати не суцільні рубки дерев, а вибіркові. Крім того, поставлено за мету переформувати однорідні ліси в неоднорідні, деревостани однакового віку — у різновікові. Тоді в лісі сусідами є бук, дуб, смерека, явір, а вік груп дерев відрізняється десятиліттями. І все це — на одній території!

На Закарпатті за попередні 4 роки закладено вже 126 випробувальних площ, охоплено 38 типів лісу. «Ми перебуваємо на етапі запровадження моніторингу та управління цими випробувальними ділянками», — зазначив міжнародний радник проекту FORZA Гілмар Фіольмі.

Переконливі результати вибіркових рубок з’являться через десятки років. Але вже й зараз видно: де добре проведено лісові заходи із вибіркових рубок, там розпочалося природне поновлення. Надалі дуже важливо підтримувати цей молодий ліс, не давати йому загинути.

Доцент кафедри екології Львівського національного лісотехнічного університету, координатор лісового компоненту проекту FORZA Микола Чернявський стверджує, що таким чином ліси виконуватимуть і економічну, і захисну функції. Ба більше, вони згодом відновлюватимуть себе самі з мінімальним втручанням людини.

Закарпатське обласне управління лісового та мисливського господарства підтримуватиме таку форму господарювання, повідомив заступник начальника Іван Печер. Поки що на заваді є недостатньо розроблена законодавча база, а також брак досвіду.

Але досвід таки є — швейцарський. В альпійській країні наближене до природи лісівництво функціонує понад 150 років. Швейцарці готові поділитися знаннями з українцями й навіть безпосередньо допомогти у впровадженні передових методів господарювання в лісах. Координатор компоненту лісового господарства проекту FORZA Юрій Дербаль зазначив: «Коней можна привести до водопою, але не можна змусити їх пити. Наша місія — показати, а вибирати вам». А Микола Чернявський додав: «Мусимо думати не лише про день, коли зрубаємо ліс чи висадимо нові насадження. Питання стоїть зовсім інакше. Від нас вимагається знати, що робитимемо через 5, 10, 15, 50 років».

Є сподівання, що лісівники України використають набутки швейцарців. А там, дивись, і туризм, і рекреація в Карпатах розвиватимуться, адже в сусідстві з лісами є резон зводити санаторії, пансіонати, бази відпочинку.

Василь Бедзір, "Україна і світ сьогодні"
12 листопада 2007р.

Теги:

Коментарі

НОВИНИ: Соціо

11:28
Системи супутникового інтернет-звʼязку Gilat SkyEdge, які виробляє в Ужгороді завод Jabil Circuit, масово імпортуються в росію – "Слідство.Інфо"
11:07
У Негрові Мукачівської громади прощатимуться з полеглим Героєм Миколою Батриним
19:00
/ 5
В Ужгороді суд підтримав "владний" "дерибан" понад 1 га землі із зеленими насадженнями на Кримській
16:24
/ 7
В оперативному командуванні "Захід" відреагували на заяву ФК "Хуст" щодо затримання футболіста
15:12
/ 33
Папа Франциск призначив очільником Мукачівської греко-католицької єпархії Теодора Мацапулу
11:44
/ 1
На Донеччині поліг Віталій Мацола з Лазів Тячівської громади
00:15
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Героєм Юрієм Семиряжком
22:11
Плюси, мінуси й підводні камені річки Тиса. Відеорепортаж із берегів "Стікса для ухилянтів"
12:05
Учора в Тисі знайшли тіла ще 3-х потопельників, що не добралися до Румунії
11:58
/ 2
В Ужгороді завтра попрощаються із Євгеном Белкіним
21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
/ 1
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 3
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
15:52
/ 14
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
14:04
/ 56
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
» Всі новини