Ландшафтний парк «Перемоги» – що далі?

10 жовтня 2015 року на території невизнаного владою міського парку «Перемога» поблизу озера збиралось з два десятка жителів кварталу з активістами ініціативи «Кірпічка». Люди обговорювали ідеї щодо подальшого розвитку парку.

Ландшафтний парк «Перемоги» – що далі?

Процес стратегічного планування розвитку цієї території був дискусійним, але ні в кого не виникало сумнівів у рекреаційному призначенні наявної зеленої зони та в тому, що тут має бути закладено (відновлено) ландшафтний парк. Дискусія зводилась до необхідності врахування інтересів усіх зацікавлених сторін, зонування території та збереження екосистеми.  Минуло вже кілька тижнів і результати обговорення вже сьогодні оформлено на папері. Про ці результати власний кореспондент Закарпаття он-лайн запитала у члена Громадської ініціативи «Кірпічка», кандидата біологічних наук Оксани Станкевич-Волосянчук.

– В умовах, коли міська влада вперто не бажає зберегти надзвичайно цінний та життєво необхідний для мешканців кількох житлових кварталів багатоквартирної забудови лівобережжя Ужгорода зелений масив парку «Перемоги», – розповідає Оксана, – громада вирішила боронити його самотужки. Наразі вже відкрито кілька кримінальних проваджень з цього питання, але це справа правоохоронних органів. Ми ж поставили собі за завдання розробити «дорожню карту» розвитку цієї території площею в 8,2 га і покласти її на стіл Ужгородській міські владі.

До спільної розробки бачення найближчого майбутнього парку «Перемоги» були запрошені мешканці довколишніх будинків. В результаті відгукнулись і прийшли люди різного віку, статі, роду занять та інтересів. Містяни бачать на цій території справді ландшафтний парк. Парк як зону для прогулянок та відпочинку мешканців кварталів багатоповерхової забудови лівобережної частини міста. Ця зона повинна включати в себе озеро разом з прибережно-захисною смугою, облаштовані пішохідні та велосипедні доріжки, освітлені алеї з лавочками і смітниками, загальне озеленення території згідно з дендропланом, розарій, альпінарій, громадські вбиральні. Територія парку повинна бути чітко прозонованою на різні функціональні території: алеї, заліснені зони, відкриті зони, клумби, майданчик для вигулу собак, пляжна зона з піском та спортивними спорудами, місця для риболовлі, футбольні поля, дитячий інтерактивний майданчик для дітей з особливими потребами, – продовжує активістка ініціативи «Кірпічка» Оксана. – Тут враховані побажання усіх зацікавлених груп населення цього кварталу: молодих сімей з дітьми, молоді, пенсіонерів, спортсменів та людей, які займаються йогою, любителів пляжного відпочинку, власників собак, рибалок. Люди хочуть мати не тільки парк, куди можна піти увечері погуляти, адже найближчий парк – Боздошський – звідси знаходиться за кілька кілометрів. Мами з дітьми, люди похилого віку та діти шкільного віку фізично не можуть щодня туди приходити. Для рибалок цього кварталу озеро серед міста – взагалі знахідка. Більшість з них не мають можливості виїздити на риболовлю за місто. Тому залюбки тут просиджують вечори, повністю віддаючись своєму хобі. Однак практично усі мешканці, які підтримують ідею розбудови парку, мотивують це простим людським бажанням дихати чистим повітрям та милуватись зеленню навіть з балкону своєї квартири.

Як результат обговорення спільних ідей викристалізувались першочергові завдання, які повинні лягти в основу цільової програми міста. Ми окреслили чотири основних кроки, які повинні зробити спільно з міською владою Ужгорода для досягнення бажаного результату. Це:

1.       Збереження озера як перлини ландшафтного парку «Перемога». Для цього потрібно, щоб:

a.       Ужгородська міська рада звернулась до Басейнового управління водних ресурсів р. Тиса щодо виготовлення паспорту водного об’єкту, яким є озеро в центрі ландшафтного парку «Перемога»

b.      Очистити озеро від намулу для відновлення живлення озера підземними водами, а також від побутового сміття

c.       Облаштувати береги озера: пляжну зону та місця (пірси) для риболовлі

2.       Розробка проекту облаштування ландшафтного парку «Перемога». Цей крок також передбачає активну участь міської влади, бо нам потрібно:

a.       Отримати вихідні дані у відділі Архітектури та містобудування виконкому Ужгородської міської ради.

b.      Розробити повний документ з відповідними розділами щодо поділу території на різні функціональні зони, дендроплан, інфраструктурні елементи, освітлення тощо.

c.       Підготувати кошторисну документацію до проекту облаштування ландшафтного парку «Перемога».

3.       Облаштування парку «Перемога» та проведення робіт з:

a.       Організації освітлення у парку

b.      Прокладання пішохідних та велосипедних доріжок

c.       Посадки дерев у заліснених зонах, на алеях

d.      Створення розарію та альпінарію

e.      Облаштування майданчика для вигулу собак, дитячого інтерактивного майданчику, спортивних майданчиків

4.       Надання парку «Перемога» статусу території та об’єкту природно-заповідного фонду:

a.       Підготовка наукового обґрунтування для надання природоохоронного статусу парку «Перемога»

b.      Ужгородська містка рада повинна погодити питання створення території та об’єкту ПЗФ на території міста Ужгорода

До виконання кожного пункту такої програми бажають долучитись десятки активних мешканців кварталу «Кірпічка» вже просто сьогодні. Люди активно телефонують і питають, чи можна вже розбити розарій, почати висадку дерев, облаштовувати дитячий майданчик? – каже Оксана. – Це означає лише те, що ландшафтний парк «Перемога» місту справді потрібен й представники Ужгородської міської влади повинні це зрозуміти, прийняти і виконати побажання його мешканців, - продовжує вона. – Як тільки буде сформовано нову міську владу, ми покладемо їй на стіл концепцію розвитку ландшафтного парку і, незалежно від результатів виборів, наполягатимемо на її втілення у життя.

Проблема мізерної кількості зелених зон у житлових кварталах міста Ужгорода та відсутності їх у найбільш густонаселеній його частині створюють необхідність боротись за кожен ще збережений від забудови клапоть. Кожна влада повинна пам’ятати, що комфорт та високу якість життя у населених пунктах створюють саме парки і сквери, а також привабливі водойми, які нагадують мешканцям що, попри урбанізацію, ми всі є невід’ємною частиною природи.

30 жовтня 2015р.

Теги: Кірпічка, парк Перемоги, озеро

Коментарі

Жителька Кірпічки 2015-11-01 / 13:18:56
Молодці! Тепер владі не буде куди дітись! Вона мусить виконати наші подажання!

НОВИНИ: Соціо

23:04
Лазертаг, екскурсія до екзотів та мультфільм в кінотеатрі: на Закарпатті діти мандрують в "УжТур"
22:22
/ 3
У Мукачеві попрощалися з полеглим прикордонником Сергієм Шмайдою
14:44
Ужгородці петицією вимагають від влади впорядкувати обрізку дерев та повідомляти про заплановане
11:18
/ 1
Під Бахмутом на Донеччині поліг Олександр Вербич з Іршави
13:35
/ 2
На війні з росією поліг снайпер 128-ї ОГШБр Василь Кохан з Неліпина Мукачівського району
12:14
У Мукачеві попрощаються з полеглим на війні з росією прикордонником Сергієм Шмайдою
21:51
/ 2
Джон Лавра – американський пілот із закарпатським корінням
17:41
Прокуратура в суді доводить незаконність виділення землі під вітряки на Боржаві
16:42
/ 9
На війні з росією поліг 19-річний Сергій Дзямко зі Стройного Свалявської громади
11:16
У травні ціни на Закарпатті зросли на 0,7%
11:28
На Закарпатті відновили танцювальні змагання "Uzhhorod Open"
22:14
У травні поточного року в порівнянні з груднем минулого ціни на продукти харчування та безалкогольні напої зросли на Закарпатті на 1,7%
11:19
/ 2
На війні з росією поліг 23-річний Павло Зевдій з Виноградова
21:10
/ 17
Суд в Ужгороді відсторонив від посади голову Оноківської сільради Марію Коваль
15:56
/ 11
Прокуратура оскаржила в суді ліквідацію обласної клінічної стоматологічної поліклініки в Ужгороді та наполягає на її збереженні
11:04
У Чернику Свалявської громади провели в останню дорогу полеглого на війні з росією Мирослава Цанька
14:40
/ 1
У Руських Комарівцях Баранинської громади попрощаються з полеглим на Запоріжжі Героєм Тарасом Гурнішем
11:23
Названо найвдаліші бізнесові ідеї, на реалізацію яких на Закарпатті в рамках проєкту "єРобота: Власна справа" загалом виділено вже понад 45 млн грн
11:11
Мукачівські прикордонники повідомили про додаткові тимчасові обмеження в прикордонні
11:27
/ 1
На війні з росією поліг Іван Феєр з Широкого Виноградівської громади
16:16
/ 7
БЕБ зупинило закупівлю Ужгородської міської лікарні на 5,8 млн грн
11:54
/ 2
У Мукачеві в семи амбулаторіях та на підстанції водоканалу встановлять сонячну генерацію
22:37
/ 2
У суботу у Верхніх Воротах на Мукачівщині зустрічатимуть полеглого Героя Івана Вотьканича
22:22
/ 1
"Щасливі діти" запрошують дітей із соціально вразливих родин в "УжТур"
20:57
/ 1
В Ужгороді сьогодні попрощалися із захисником Олегом Ващенком
» Всі новини