У "Сент-Міклоші" на Мукачівщині діє "Школа юних археологів" за участі студентів та школярів із різних куточків України (ФОТО)

Згідно плану роботи міністерства освіти України на базі замку Сент-Міклош (Чинадієво, Закарпаття) з 1 липня почала діяти всеукраїнська «Школа юних археологів», учнівська та студентська молодь з різних куточків України, та із-за кордону працюватимуть пліч у якості волонтерів заради збереження історико-культурної спадщини.

У "Сент-Міклоші" на Мукачівщині діє "Школа юних археологів" за участі студентів та школярів із різних куточків України (ФОТО)

Проект поєднав навчання, виховання, оздоровлення учнівської молоді з практичною діяльністю. Надзвичайний ефект для школярів має міжвікове постійне спілкування з більш досвідченою та високоінтелектуальною молоддю всієї України. Закарпатський центр туризму забезпечив координуючи зусилля у поєднані академічної науки та навчанням юних археологів. Роботу проекту забезпечують двоє керівників та позмінно двоє гуртківців «Центру».

Найближчим часом очікується прибуття груп школярів з міст Київ, Іршава, Рахів. Заплановано, що вони будуть працювати і навчатись разом з міжнародною волонтерською зміною.

Чинадіївський замок Сент-Міклош на кілька тижнів об’єднав молодь із Маріуполя, Києва та Ужгорода. Середньовічна споруда другий рік поспіль є центром волонтерства на Закарпатті, подібно до Невицького замку, де протягом багатьох років діяла потужна археологічна експедиція. Влітку в Чинадійові збирається молодь із різних куточків України, а також з-за кордону для того, щоб зберегти й відновити унікальний замок, історія якого сьогодні відома всього лише на 30%.

Хлопці й дівчата займаються розчищенням підвальних приміщень замку, а також його території, оскільки у споруді і навколо неї є дуже багато будівельного сміття, котре збиралося тут ще за часів сім’ї Шенборнів, бо вони зруйнували оборонну систему замку і збудували парк. Потім свого додала радянська армія. Після неї тут на 20 років оселилася автобаза. І сьогодні все це сміття потрібно розчистити, у чому й допомагають волонтери.

«Те, що студенти приїжджають на практику і беруть участь у волонтерському проекті – для нас велика допомога. Власними силами ми можемо допомогти замку, але небагато. Нам дуже приємно бачити зацікавлення студентів культурною спадщиною», - розповідає художник, орендар замку Йосип Бартош.

Координатором волонтерського руху в Чинадійові є Закарпатський обласний центр туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді, хоча значна частина волонтерів «перепала» Сент-Міклошу від Невцького замку, яких там щорічно збирав відомий археолог, керівник археологічної експедиції, а нині методист, відповідальний за волонтерський рух, керівник школи юних археологів Закарпатського обласного центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Олександр Дзембас.

Ідея участі у волонтерському проекті належить викладачу кафедри історичних дисциплін, керівнику археологічної експедиції Маріупольського державного університету В’ячеславу Забавіну. Минулого року він вперше приїхав на Закарпаття, побував у Сент-Міклоші, а опісля, за згодою Йосипа Бартоша, вирішив привезти сюди й студентів, щоб вони могли ознайомитися із Закарпаттям, його історією.

Інформація є під замком, в замку і над замком

«Замок вивчений приблизно на 30 %. На основі архівів, які вивчали в Угорщині й на Закарпатті, ми склали екскурсії, описали життя цього замку, але це приблизна інформація. Археологія і вивчення історії дуже серйозні, і вони дають основу сучасних знань», - коментує Йосип Бартош роботи в замку.

Територія середньовічної споруди донедавна була автобазою, і зовсім випадково її вдалося викупити. «Це охоронна зона, яка займає 10 гектарів, але на ній діяла автобаза. На наше щастя, вона збанкрутувала, її передавали від однієї організації до іншої аж до Києва. Там знайшлися люди, які допомогли нам викупити територію. Ми прибрали технічні будівлі і тепер відбудовуємо парк, який був закладений тут у 1749 році відомим парковим майстром Ференцом Бошіндою. Близько року значну увагу приділяємо парку. Сьогодні вже знаємо, що він був приблизно на 5 гектарах, але з нього залишився лише невеликий клаптик. Торік у нас були студенти з УжНУ, які зробили інвентаризацію цього парку, а також наукові висновки», - розповідає орендар замку.

Крім парку навколо замку, в одній із споруд на території планують зробити зимовий сад, художню майстерню, а також розмістити фонди музею. Річ у тім, що всередині замку вже дуже багато експонатів і для них потрібні окремі приміщення. До того ж потрібні окремі кімнати для роботи спеціалістів. Минулого року до Чинадійова приїжджали історики з Києва для вивчення колекції палеоліту, яка сьогодні є в замку.

У Сент-Міклоші виявили чимало знахідок. На одному із сміттєзвалищ знайшли кахлі XVI-XVII століття. Протягом року студенти УжНУ відновлювали їх, а сьогодні готується експозиція оригінальних кахлів, які виготовлялися на території замку.

«Інформація є під замком, в замку і над замком. Усі ці джерела потрібно використовувати. Зрозуміло, що передусім нашою метою було привести замок до того вигляду, коли можна ставити питання про його відновлення», - розповідає Йосип Бартош.

Під час розчищення волонтери радіють кожній знахідці, але не всі з речей є цінними. «Ще на 15 сантиметрів потрібно забрати верхні шари у підвалі замку Сент-Міклош, бо це сміття XX століття. Але навіть у цих шарах можуть бути цінні знахідки, важливі для історії замку», - розповідає методист, відповідальний за волонтерський рух, керівник школи юних археологів Закарпатського обласного центру туризму, краєзнавства, екскурсій і спорту учнівської молоді Олександр Дзембас.

Експедиція у Невицькому наразі без шансу на відновлення…

На участь у волонтерському проекті з розчищення замку Сент-Міклош погодився й Донецький університет, який зараз знаходиться у Вінниці. Звідти повинна приїхати група студентів. Наприкінці липня до замку приїдуть школярі з Києва, а також Іршавського, Рахівського районів. А наприкінці серпня запланована міжнародна зміна, яка перенеслася з Невицького до Чинадійова. Загалом волонтерський проект у Сент-Міклоші став можливим завдяки волонтерам із Невицького, оскільки в останньому наразі немає змоги приймати юних ентузіастів.

Невдовзі закарпатські волонтери поїдуть за кордон, де вони також будуть допомагати рятувати пам’ятки, які історично пов’язані із Невицьким замком і Закарпаттям загалом. Перша група повинна поїхати до міста Гуменного, замку, яким володіли Другети, а також до Вінного, йдеться на сторінці "Закарпатського центру туризму" у соціальній мережі Фейсбук.

17 липня 2015р.

Теги: Школа юних археологів, Сент Міклош

НОВИНИ: Соціо

21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 51
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
» Всі новини