В Ужгороді видали збірник «Ромологія: історія і сучасність» (ФОТО)

8 травня 2014 року на факультеті суспільних наук Ужгородського національного університету відбулася презентація збірника «Ромологія: історія і сучасність».

В Ужгороді видали збірник «Ромологія: історія і сучасність» (ФОТО)

Збірник був випущений за матеріалами Міжнародних наукових читань, які відбулися в Ужгороді восени 2013 року. Організаторами наукових читань були ромське товариство «Романі яг», Ужгородський національний університет, Науково-дослідний Інститут Центральної Європи, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Метою проведення наукових читань було продовжити наукову дискусію щодо вироблення наукових підходів і систематизації теоретичних доробок сучасної ромології в Україні.

Відкрив презентацію збірника Михайло Зан – кандидат історичних наук, доцент кафедри політології, який зазначив, що друк подібних публікацій – це перші кроки у напрямку наукових досліджень ромського етносу в Закарпатті. З поміж усіх областей України ромська громада є найбільш чисельною саме в нашому краї і є, фактично, другою за кількістю населення етнічною меншиною (після угорської). Це робить актуальним вивчення історії та культури ромів.

Юрій Остапець – кандидат політичних наук, декан факультету суспільних наук, наголосив, що започаткування спільних наукових конференцій ромських громадських товариств та науковців, – це крок вперед в налагодженні міжкультурного діалогу та покращенні інтеграційних процесів ромської громади в українське суспільство: «Вітаємо такі започаткування, адже наш університет є другим вузом в Україні (після Києво-Моглянської академії), який розпочав створення т.зв. «ромських студій».

Мирослава Лендьел – доктор політичних наук, директор НДІ Центральної Європи, відзначила, що сьогодні два інститути – це НДІ Центральної Європи та НДІ політичної регіоналістики займаються питаннями національних меншин Закарпаття. Зараз всі очікують прийняття нового Закону України про вищу освіту, за яким будуть вводитися у вузах т.зв. сертифіковані програми, коли студенти старших курсів різних спеціальностей за власним бажанням обиратимуть ті факультативні додаткові заняття, які будуть їм цікаві і пригодяться у майбутній роботі. Саме тому впровадження міждисциплінарної сертифікатної програми «ромських студій» буде мати не тільки академічне, а й практичне значення, зацікавить майбутніх юристів, політологів, істориків, психологів, соціальних працівників.

Алла Федушко, аспірантка кафедри політології, яка вивчає діяльність громадських об’єднань національних меншин Закарпаття, презентувала невеликий відеоролик «Національні меншини Закарпаття».

На деякі запитання студентів та викладачів відповів Петро Габрин – заступник голови громадського товариства «Романі черхень» (Ромська зірка), який розповів про головні напрямки роботи громадської організації у сфері правозахисту, ЗМІ, про проблеми ромської громади Ужгорода та області.

Євгенія Навроцька – журналіст, ромолог, коротко зупинилася на історії походження ромів, становищі шкільної освіти в Ужгороді, розповіла цікаві історії про ромів, про формування позитивного іміджу щодо ромів у суспільстві.
Василь Туряниця – кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки і психолоїі, звернув увагу присутніх на недостатній освітній рівень ромів та ті проблеми, які з цим пов’язані: «Освіта – це той рятувальний круг, який виведе ромів з ями».
Багато питань були поставлені Віктору Човці – представнику ромської громади, журналісту. Питали про працевлаштування ромів, про освіту, про шляхи інтеграції. 
Найважливіший підсумок цієї зустрічі є те, що питання життєдіяльності ромської громади нашого краю викликало велику зацікавленість серед студентської молоді та науковців УжНУ. Примірники збірника «Ромологія: історія і сучасність» були передані до наукової бібліотеки УжНУ.

PS: Центри правової інформації та консультацій, які надають безоплатну правову допомогу ромському населенню, працюють при підтримці програми “Рома України” Міжнародного Фонду "Відродження". Детальніше про діяльність мережі центрів, основи та принципи роботи читайте на сайті www.legalspace.org в розділі “Посилення правових можливостей ромських громад”.

Євгенія Навроцька

09 травня 2014р.

Теги: роми

НОВИНИ: Соціо

21:14
На Закарпатті житель Золотоноші хотів потрапити до Румунії в спідниці, з перукою та паспортом сестри
20:14
На війні з росією поліг Василь Головчак з Міжгір'я
19:53
У словацькому ПП "Вишнє Нємецьке" полагодили сканер і відновили пропуск вантажівок
09:18
/ 2
В Ужгороді у вівторок попрощаються із полеглим захисником Юрієм Семиряжком
23:45
/ 1
Українська мова у шкільництві на Закарпатті австро-угорського періоду (ДОКУМЕНТ)
21:00
/ 5
"Хуліганки" з циганського табора в Оноку вибачилися за свої дії біля ТЦК у Виноградові, а інші учасники безчинств власноруч полагодили ворота
10:50
Великоднє привітання предстоятеля ПЦУ Блаженнішого Митрополита Епіфанія
21:41
/ 1
"Вітаю вас усіх зі святом Христової перемоги", – глава УГКЦ у Великодньому привітанні
19:34
На словацькому пункті пропуску "Вишнє Нємецьке" вийшов з ладу сканер, пропуск вантажівок зупинено
19:04
/ 53
Перелік парафій МГКЄ, які святкують Великдень з усією Україною 5 травня
15:52
/ 11
Верховний Суд визнав незаконним будівництво вітряків на Боржаві на Закарпатті
17:28
Графік руху комунальних автобусів в Ужгороді на Великдень
11:04
/ 3
Графік освячення великодніх кошиків у храмах Православної церкви України в Ужгороді
10:59
У Мукачеві також відкрили центр рекрутингу української армії
13:35
Прийшла звістка про загибель на війні з росією Михайла Світлика з Королева
21:39
У "Світі велетнів" у Боздоському парку Ужгорода згорів заколотник Гроджут
16:59
/ 4
В Ужгороді розпочав роботу новий Центр рекрутингу української армії
11:00
/ 1
На Рахівщині 1 травня зустрічатимуть полеглого ще торік у липні Героя Миколу Павлюка з Верхнього Водяного
20:25
/ 1
Зупиняючи московську орду поліг Роман Халус з Розівки Холмківської громади
18:02
В Ужгороді віддали шану полеглому захиснику Івану Бенці
00:08
/ 3
Відновлення 12 місцевих мостів на Закарпатті коштуватиме 896 млн грн
23:01
/ 1
На Закарпатті в 574 закладах загальної середньої освіти 18,1 тис. педагогів навчають 164 тис. учнів – статистика
22:32
/ 1
Стало відомо про загибель на Херсонщині Олега Беци з Берегова, який вважався зниклим безвісти
22:16
У Неліпині на Мукачівщині попрощаються з Євгеном Гуйваном, що помер під час служби
16:26
/ 6
Працівники БЕБ Закарпаття відмовили Оноківську сільраду від "ризикованого" ремонту клубу за 8,8 млн грн
» Всі новини