Закарпатських медуз важко впіймати (ФОТО)

Працівники кафедри зоології біологічного факультету Ужгородського національного університету уже не раз протягом року отримували повідомлення про те, що в наших водоймах плавають медузи. Здавалося б, що таке явище незвичайне, адже переважне середовище проживання цих тварин – прибережні ділянки моря. Та є кілька видів гідроїдних медуз, котрі облюбували прісні водойми Європи, не оминувши й Україну.

Закарпатських медуз важко впіймати (ФОТО)

Вперше їх появу зафіксували кілька років тому у Дніпрі недалеко від Києва. Як прісноводні медузи потрапили у Закарпаття, де за ними можна поспостерігати та чи становлять вони небезпеку для людей, розповість нам Куртяк Федір Федорович, кандидат біологічних наук, завідувач кафедри зоології біологічного факультету УжНУ.

– Медузи населяли первісні океани щонайменше 500 мільйонів років, тому вважаються одними з найстаріших багатоклітинних тварин. Вперше вид прісноводних медуз Краспедакуста (Craspedacusta) виявили в Лондоні, у басейні ботанічного саду. Він поширений по всій Європі, навіть у північніших районах, ніж наш – у Нідерландах, до прикладу. Кілька років тому через різке збільшення їх кількості у Москві-ріці російська преса кишіла міфами й схвильованими публікаціями. Офіційно зареєстрованими медузи є і в Україні, у тому числі й на Закарпатті. Аспірант нашої кафедри уже пробував зловити медуз у Радванському кар’єрі, але поки це йому не вдалося.

Вид Краспедакуста, найширше представлений у нашому краї, проживає переважно у стоячих і слабопроточних водах. Прісноводні медузи невеликі за розмірами – від 2 до 4 см у діаметрі, мають жалкі клітини, котрі для людей не становлять ніякої небезпеки, адже Краспедакуста живиться планктоном. Лише деякі види морських медуз отруйні, і це легко можна визначити за яскравим забарвленням, тому прісноводні – безбарвні.

Узагалі клас Кишковопорожнинні, до яких належать закарпатські медузи, у нас доволі поширений, тому не варто дивуватися, коли час від часу ви зустрічаєте цих тварин у місцевих водоймах. Чому не постійно? Бо медузи – циклічні гідроїдні створіння, і більшість свого життя перебувають у стадії поліпів. Феномен фаз гідри-медузи ще не до кінця вивчений, тому не можна на всі сто запевняти, що, наприклад, 15 років вони знаходяться у поліпоїдній фазі на дні водойм, а потім переходять у стадію саме медузи – все залежить від середовища проживання, тому й цикл проходить нерегулярно. Оптимальні умови для росту й перетворення поліпів у медузу – не лише відповідна температура, а й чистота та заселеність водойм, наявність тих чи інших мінералів, мікроорганізмів.

Завезли поліпи у наші водойми, найімовірніше, разом з рибами. Також буває, що личинки переносять птахи при перельотах. Люди, натрапивши на них, переважно не звертають увагу, оскільки для нефахівців гідроїдні – просто слиз чи грибок. Тобто гідру бачили всі, та про те, що з неї у відповідних умовах може розвинутися Краспедакуста чи якийсь інший представник Кишковопорожнинних, знає далеко не кожен. Звісно, що міфів навколо вперше побаченої тварини через це незнання утворюється багато. Хочу наголосити, що спеціально їх у водойми ніхто не запускає, отруйних видів у нас нема, тому лякатися нема чого.

Роман Різак, ужгородський фрідайвер із 15-річним стажем, розповів, що уже давно бачив медуз у закарпатських озерах: "Ці тварини – не новинка у нашому краї, як думає більшість людей. Просто не у всіх водоймах вони бувають, та й часто плавають на різних глибинах – у Дідові, наприклад, медуз можна знайти на глибині до 4 м, а на кар’єрі взагалі переважно до 1 м, тобто майже на поверхні. Мені цікаво просто спостерігати за цими істотами, тим більше, що кількісно їх не так багато. У мене гідрокостюм, тому й не боюся, що ужалять. Та й не думаю, що вони чимось узагалі можуть зашкодити".

Вид Краспедакуста можна тримати й у холодноводному акваріумі, але він не потерпить сусідства рибок та крабів. Догляд за медузами непростий – акваріум повинен бути із слабою циркуляцією води, мати спеціальні місця, де могли б розвиватися поліпи. Годувати можна зоопланктоном, а коли підростуть – артемією. Прісноводна медуза у акваріумі проходить всі ті стадії народження і росту, що і її морські родичі. Звісно, процес їх розведення складний і тривалий, але ці створіння надзвичайно цікаві й красиві, тому спробувати варто.

Вероніка Брудка, Зелене Закарпаття

24 жовтня 2012р.

Теги: медуза, Craspedacusta

Коментарі

Рома 2012-10-26 / 08:49:53
Медуз спостерігаю уже років з 15 у радванському карєрі.



















ярік 2012-10-24 / 21:55:20
респект вам!

ярік 2012-10-24 / 21:54:24
буду знати, цікаво)

ужгородка 2012-10-24 / 21:27:07
А я вже по інерції мислення підсвідомо шукала тут якусь політику. :-) Дякую за світлу і неполітичну публікацію!

НОВИНИ: Соціо

16:16
/ 2
БЕБ зупинило закупівлю Ужгородської міської лікарні на 5,8 млн грн
11:54
/ 2
У Мукачеві в семи амбулаторіях та на підстанції водоканалу встановлять сонячну генерацію
22:37
/ 2
У суботу у Верхніх Воротах на Мукачівщині зустрічатимуть полеглого Героя Івана Вотьканича
22:22
/ 1
"Щасливі діти" запрошують дітей із соціально вразливих родин в "УжТур"
20:57
/ 1
В Ужгороді сьогодні попрощалися із захисником Олегом Ващенком
16:39
/ 1
У Ясінянську громаду на Рахівщині надійшла звістка про загибель Ярослава Бузака, що вважався зниклим безвісти від січня 2023 року
11:06
/ 1
В Ужгороді в п'ятницю попрощаються з Олегом Ващенком
16:10
ТОП 10 вакансій: на Закарпатті є 46 вакансій водіїв і 53 – швачок
15:28
/ 1
У Міжгір’ї відкрили Алею Слави Героїв-Захисників
20:39
/ 4
Холмківська громада провела в останню дорогу Героя Михайла Койду з Розівки
16:45
/ 2
"Казанова" з Рівненського ТЦК Ярмошевич повернувся з фронту і формує нову бригаду в Ужгороді – ТСН
14:28
/ 3
ФОТОФАКТ. Закарпатський ОТЦК показав, як проходять базову підготовку усі мобілізовані до лав ЗСУ
01:52
/ 2
Від системи "Шлях" через неповернення водіїв відключили 2-х перевізників з Закарпаття
00:51
У Ракові на Ужгородщині попрощалися з полеглим Героєм Олександром Кострицею
23:20
У Тур'я Пасіці Ужгородського району провели в останню дорогу 24-річного Героя Олексія Тирпака
19:14
/ 1
Угорський інститут з Берегова отримав дозвіл розробляти 3 родовища з термальною водою на Берегівщині
18:10
/ 2
У Великому Березному попрощаються з Мирославом Майдичем, який загинув ще в лютому
16:53
/ 9
Ромжа, Галич і церква в Ужку: розроблено герб правлячого єпископа МГКЄ Теодора Мацапули
22:28
/ 1
У Мукачеві попрощалися з полеглим Героєм Василем Улинцем
21:51
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим Юрієм Кучериком
19:32
Після втручання БЕБ Ужгородська міськрада скасувала тендер з ремонту ліфта на 2,2 млн грн
14:43
Закарпатцю присудили сплатити "Закарпатгазу" 188 тис.грн через "підкручений" лічильник
13:41
"Укрзалізниця" скасовує пересадковий потяг Ужгород-Чернівці
23:56
/ 1
В Ужгороді попрощалися з полеглим захисником Романом Гапаком
20:50
У січні-березні поточного року на Закарпатті здали житла в експлуатацію на 30% більше, ніж торік
» Всі новини